„Pod lupą” naukowców są cisy i bociany białe

Leczeniem i rehabilitacją ptaków zajmuje się „Ptasi Azyl”, będący w strukturze Instytutu Nauk Biologicznych UZ Leczeniem i rehabilitacją ptaków zajmuje się „Ptasi Azyl”, będący w strukturze Instytutu Nauk Biologicznych UZ Fot. Materiały UZ
Kandydaci na studia interesujący się biologią powinni przyjrzeć się ofercie Instytutu Nauk Biologicznych UZ. Kierunki: biologia, biomonitoring i zarządzanie środowiskiem, biotechnologia oraz ochrona środowiska mają do zaoferowania dużą dawkę wiedzy oraz fascynujące zajęcia teoretyczne i praktyczne.

 

W instytucie funkcjonują cztery katedry, które zajmują się różnymi gałęziami nauk biologicznych.

Biotechnologia to przyszłościowy kierunek łączący nauki przyrodnicze i nowoczesne technologie. Studenci zdobywają wiedzę z pogranicza biologii, chemii, genetyki i np. nanotechnologii. Poznają mechanizmy natury rządzące organizmami żywymi, aby je wykorzystywać w służbie człowiekowi. W katedrze wykonywane są też analizy chemiczne produktów spożywczych np. bada się związki fenolowe w naszych regionalnych miodach i winach.

Badania w Katedrze Botaniki i Ekologii dotyczą interakcji między roślinami a ich nieożywionym i ożywionym środowiskiem. Badane są np. zmiany rozwojowe drzew, szczególnie gatunków chronionych, np. cisu. Prace prowadzone są na terenie całej Europy Środkowej i Wschodniej. Badania interakcji owady - rośliny prowadzą np. do opracowania przyjaznych środowisku metod ograniczania liczebności owadów roślinożernych w uprawach.

Katedra Zoologii zajmuje się nauką o roztoczach, gadach i ssakach. Prowadzone są badania na podstawie zagadnień lokalnych oraz prace o znaczeniu ogólnobiologicznym. Katedra zajmuje się m.in. hibernacją nietoperzy w rezerwacie „Nietoperek”.

Katedra Ochrony Przyrody prowadzi badania nad bioróżnorodnością województwa lubuskiego, zajmuje się ochroną bioróżnorodności w różnych środowiskach - szczególnie dotyczy to środowisk miejskich, krajobrazu rolniczego i lasów. Jednym z projektów jest promowanie tworzenia tzw. „warkoczy”, konstrukcji z martwego drewna (chrust, liście) wspomagających ptaki, ssaki, płazy, gady, owady i pająki. Prowadzone są również badania i obserwacje m.in. na temat rozmieszczenia kleszczy w Zielonej Górze, czy bociana białego jako gatunku wskaźnikowego dla jakości środowiska w Lubuskiem. Wiele prac terenowych prowadzonych jest razem ze studentami. Pozwala to na opanowanie w praktyce zasad inwentaryzacji przyrodniczej i wyciągania wniosków dotyczących praktycznej ochrony przyrody.

Zainteresowania można rozwijać w ramach kół. Koło Naukowe Biologów UZ działa od 2002 roku. Studenci biorą udział w badaniach prowadzonych przez pracowników wydziału, m. in. kondycji piskląt bociana białego w zachodniej Polsce. Organizują warsztaty, szkolenia i wykłady. Biorą udział w „Nocy Biologów”- ogólnopolskiej akcji promującej nauki przyrodnicze. W ramach koła odbywają się wyjazdy terenowe, np. do Ogrodu Botanicznego w Berlinie, do rezerwatu „Nietoperek”, Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.

W strukturze instytutu znajduje się też Ogród Botaniczny UZ oraz „Ptasi Azyl”. Ogród zajmuje powierzchnię 2,96 ha. Uprawianych jest w nim blisko 1500 gatunków i odmian roślin: drzew, krzewów, bylin i pnączy pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest prowadzony wspólnie z ZGM. To doskonałe miejsce do odbywania zajęć terenowych ze studentami. Z kolei „Ptasi Azyl” powstał we współpracy z RDOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz z zielonogórskim urzędem miasta. Ośrodek od sześciu lat zajmuje się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt, głównie ptaków.

 

Pracownicy Instytutu Nauk Biologicznych

 

 

kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.