300 km Rowerem Miejskim z Zielonej Góry do Dziwnówka!

300 km Rowerem Miejskim z Zielonej Góry do Dziwnówka! Fot. Archiwum prywatne Krzysztofa Fechnera
Krzysztof Fechner, kierowca Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonje Górze w czerwcu pokonał Stany Zjednoczone na dwóch kółkach. Wciąż roznosi go jednak energia, dlatego wsiadł na rower miejski i „na luzie” przejechał 300 kilometrów z Zielonej Góry do Dziwnówka. 
 
Pana Krzysztofa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, o jego wyczynie rozpisywała się nawet prasa ogólnopolska. 4800 kilometrów, 11 dni, 8 godzin i 52 minuty. To bilans ekstremalnej wyprawy ze wschodu na zachód USA, w ulewy i pustynny skwar, w dzień i noc. Fechner długo się nie regenerował po takim wysiłku. Naładował akumulatory na wakacjach z rodziną i w sobotę (16.09) na rowerze miejskim Nextbike (firma wypożyczyła go za darmo) wyruszył na podbój Wybrzeża. Z Zielonej Góry sześciu śmiałków wyjechało o 6.00, na miejscu zameldowali się o 20.00. Po drodze dołączali kolejni kolarze m.in. w Gorzowie - Marta Balcerzak i Robert Suszczyński (mechanik z wyprawy do USA).
 
W zeszłym roku na takim właśnie rowerze, pan Krzysztof przemierzył trasę z Zielonej Góry do Gorzowa Wielkopolskiego. – Po tamtym wyczynie wiele osób pytało mnie, czy jeszcze podejmę kolejną próbę – mówi z pasją w głosie Krzysztof Fechner. – Niektórzy wjeżdżali mi też na ambicję, sugerując, że mogę być zmęczony po wyjątkowej amerykańskiej przygodzie. I dlatego postanowiłem wydłużyć sobie drogę o kolejne sto kilometrów i dotrzeć nad morze. Może co roku będę dokładał kolejne kilometry? – zastanawia się zielonogórski kierowca.
 
Wbrew pozorom to było spore wyzwanie, bo rower miejski to nie kolarzówka. Nie jest przecież demonem szybkości i z pewnością nie korzystają z niego profesjonaliści podczas zawodowych wyścigów. – No i przez ostatni miesiąc prawie wcale nie jeździłem. Musiałem też dotrzymać tempa kolegom, którzy wybrali się ze mną, ale na „wypasionych” rowerach – przyznaje pan Krzysztof.
 
Średnio pokonywał 26 kilometrów na godzinę, co zajęło około 11 godzin i 26 minut (nie licząc postojów). Pogoda okazała się wymarzona, było ciepło, ale nie gorąco. Wiatr za bardzo nie przeszkadzał. Do Zielonej Góry wrócili pociągiem.
- Ludzie reagowali bardzo pozytywnie, pytali nawet czy to wyścig na cel charytatywny – śmieje się K. Fechner. – Tak się wkręciłem, że w przyszłości wystartuję na rowerze miejskim w ultramaratonie kolarskim na 500 kilometrów. I nie zamierzam przyjechać ostatni, w końcu mój pojazd spisał się medal. Co ciekawe kolega nie miał tyle szczęścia – w jego kolarzówce pękły dwie szprychy. Konsekwentnie chciałbym promować zdrowy styl życia i pokazać, że można poruszać się na jednośladzie miejskim nie tylko „wkoło komina”.
Plany? Te są ambitne! W 2024 r., przez cały czerwiec K. Fechner chce zdobywać punkty dla Zielonej Góry podczas rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy. Być może uda się pobić rekord kraju albo nawet Guinnessa? W listopadzie z kolei liczy na start w kolejnym morderczym wyścigu kolarskim, tym razem po Indiach.
 
 
wzg / um
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.