63 lata od Wydarzeń Zielonogórskich [ZDJĘCIA / VIDEO]

63 lata od Wydarzeń Zielonogórskich [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
30 maja 1960 roku zielonogórzanie czynnie zaprotestowali przeciwko decyzji władz państwowych o likwidacji Domu Katolickiego (dziś w tym miejscu mieści się Filharmonia Zielonogórska). Według obserwatorów protest zgromadził około 5 tys. osób i był jednym z największych, jakie miały miejsce w PRL od czerwca 1956 do grudnia 1970 roku.

 

  

 

Milicjanci użyli pałek i gazu łzawiącego, protestujący wyrywali bruk z jezdni i rzucali kamieniami i spalili dwa samochody milicyjne. Wiele osób było poszkodowanych, znaczna część protestujących została zatrzymana (333 osoby), aresztowana (część osób zatrzymano w ciągu następnych paru dni na podstawie fotografii wykonanych na miejscu zamieszek przez funkcjonariuszy SB) i potem skazana (przed sądem łącznie 196 osób, w kolegiach orzekających – 48 osób) na kary więzienia (ponad dwa miesiące, w tym dwie osoby nawet na 5 lat) lub grzywny. Represje dosięgły protestujących także w ich miejscach pracy lub nauki – niektórzy pozostawali przez długi czas bezrobotni. Część uczestników wraz z rodzinami została zmuszona do opuszczenia Zielonej Góry na zawsze.

 

Z Wydarzeniami Zielonogórskimi jest ściśle związana osoba ks. Kazimierza Michalskiego, pierwszego polskiego proboszcza w parafii św. Jadwigi, który stał na czele Domu Katolickiego.

Od Wydarzeń Zielonogórskich minęły dokładnie 63 lata. Dziś mieszkańcy uczcili pamięć ks. Michalskiego i bohaterów Wydarzeń Zielonogórskich. – To był wielki zryw w skali kraju, choć przez lata historia o nim milczała – komentuje prezydent Janusz Kubicki. – Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.

 

Przedstawiciele władz i mieszkańcy złożyli kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego i pod monumentem upamiętniającym zdarzenie z 1960 roku.

Eleonora Harasymowicz, pionierka Zielonej Góry miała wtedy 23 lata. Pracowała w kadrach tutejszego szpitala. – Pamiętam jak wracałam z pracy i ktoś mnie ostrzegł, że w okolicy są zamieszki – wspomina. – Do dziś kłębią się we mnie ogromne emocje związane z tamtym czasem i osobą księdza Michalskiego. To była ważna postać w Zielonej Górze. Mnie osobiście przygotowywał do pierwszej komunii.

 

Wiedzę o wydarzeniach zielonogórskich w 1960 roku systematyzuje książka pod red. historyka Tadeusza Dzwonkowskiego, która była dziś bezpłatnie dostępna na placu przed filharmonią. – Niewątpliwie obecność na placu w 1960 roku około 5 tys. zielonogórzan była wyrazem ich pragnienia wolności, w tym wolności do wyznawanej wiary i sposobu wychowywania dzieci. Była też jedną z wielkich lekcji w dziejach PRL, które w końcu doprowadziły do odzyskania wolności. Zielonogórzanie z tej lekcji powinni być dumni – kwituje T. Dzwonkowski.

 

 

(ah)
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.