A to ci historia!

Instytut Historii UZ na „dachu świata” - zdjęcie zrobione podczas wyprawy na Mount Everest w 2018 r. Instytut Historii UZ na „dachu świata” - zdjęcie zrobione podczas wyprawy na Mount Everest w 2018 r. Fot. Mariusz Jaśkowiak/Instytut Historii UZ
Były prezydent, premier, kilku ministrów oraz rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - co mają ze sobą wspólnego? Doszukiwać się można wielu wspólnych mianowników, łączących te wpływowe osobistości, ale jest jeden, szczególnie znamienny: są absolwentami studiów historycznych. Przypadek? Nie sądzę!  

Rzeczywiście, nie jest kwestą przypadku, że wśród polityków, samorządowców czy urzędników, nie tylko w Polsce, nieprzeciętnie wysoka jest reprezentacja osób, które z zawodu są historykami. Czyżby zatem pociąg do wiedzy historycznej oznaczał jakiś szczególny rodzaj pociągu do władzy?

Bynajmniej. Odpowiedź leży w specyficznym charakterze studiów historycznych i osób, które je podejmują. Łączą bowiem pasję do przeszłości z szeroką wiedzą na temat ponadczasowych mechanizmów politycznych i społecznych, zrozumienie ukrytych zależności między faktami i zjawiskami z wiedzą o relacjach międzyludzkich i międzynarodowych. Słowem, studia historyczne dają szerokie zrozumienie otaczającego nas świata. Rektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski, który studia w zielonogórskim Instytucie Historii  ukończył w 1985 r., jest tego dobrym przykładem: najpierw pasja, potem kariera. Ale Instytut Historii UZ jest dumny z wielu swoich absolwentów: samorządowców i muzealników, urzędników i nauczycieli, dziennikarzy, przedsiębiorców czy nawet menadżerów i bankowców.

Znaczenie kompetencji nabytych w czasie studiów historycznych podkreśla Robert Wróbel, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze (absolwent  z 2000 r.): - To właśnie studia historyczne nauczyły mnie selekcjonować i krytycznie oceniać informacje, doszukiwać się związków przyczynowo-skutkowych oraz wzajemnych zależności między zjawiskami, czyli czegoś, co jest chlebem powszednim osoby zajmującej się na co dzień analizą procesów społeczno-gospodarczych.

Studia historyczne na UZ są obecnie dwustopniowe - trzyletni licencjat i dwuletnie magisterium. Potem można spróbować sił na studiach doktoranckich, a Instytut Historii posiada nawet prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Jest tu miejsce i dla tych, którzy studia traktują jako życiową przygodę, jak i tych, którzy myślą o pracy naukowej i zdobywaniu tytułów. Program jest elastyczny, można uzyskać indywidualną organizację, a wiele przedmiotów student wybiera sam, tak aby rozwijać własne zainteresowania. Dzięki temu można poznać szeroko każdą epokę historyczną, ale także rozwijać swoje zainteresowania i pasje w wąskich dziedzinach.

Studia można także połączyć z pracą zarobkową lub też zgłębianiem innego kierunku, także za granicą. Pomaga w tym przychylność kadry naukowej, która łaskawym okiem patrzy na studentów, bez względu na ich wiek i zainteresowania. - Nigdy nie mieliśmy poczucia, że jesteśmy anonimowym trybikiem w machinie - wspomina Katarzyna Sztuba-Frąckowiak, dziś nauczycielka historii i dziennikarka. Przyjazną atmosferę podkreśla również dziennikarz Marcin Sasim: - Wykładowcy uczyli, ale dawali też przestrzeń do myślenia. Debaty oksfordzkie, wymiana opinii - to nam serwowano, a jak wiadomo to wszystko mocno kształtuje studenta.

Ale przede wszystkim studia to czas na nawiązanie nowych kontaktów, czasami takich, które trwają przez całe życie. Przykładów koleżeńskich więzi, prawdziwych przyjaźni, a nawet wielkich miłości zawartych w czasie studiów na Kampusie B nie brakuje.

Krótko mówiąc: studiowanie historii na Uniwersytecie Zielonogórskim z pewnością może okazać się dobrym pomysłem.

 

dr Ireneusz Wojewódzki,

Instytut Historii UZ
maj 27, 2022

W niedzielę spacer z Czerwieńska do Zielonej Góry

Zielonogórski oddział PTTK ma sprawdzony sposób na dobry weekend –…
maj 27, 2022

Spacery po „Ogniku” to HIT. Zielona Góra z najwyższą frekwencją w kraju

Strażacy prowadzą zajęcia edukacyjne dla młodszych i nieco starszych i…
maj 26, 2022

Warsztaty Małego Ogrodnika w Ogrodzie Botanicznym

Dzieciaki sięgną po rękawiczki, łopatki i konewki. 4. czerwca w…
maj 26, 2022

Wycinali katalizatory na zielonogórskim osiedlu - zatrzymani na robocie!

Dzięki czujności mężczyzny – mieszkańca jednego z zielonogórskich osiedli –…
maj 25, 2022

Filip Czeszyk: Jędrzychów zyska kompleks sportowo-rekreacyjny. Mam zapewnienie prezydenta

- Chcę uspokoić mieszkanki i mieszkańców Jędrzychowa. Jestem po rozmowach…

Pracownicy i przyjaciele oświaty rywalizowali na boisku - Beach volleyball 2022 [ZDJĘCIA]

- Poziom sportowy jest wysoki, ale to dobra zabawa z nutą rywalizacji – mówi nauczyciel…

Dzień Dziecka - imprezy startują już w ten weekend! [ROZPISKA IMPREZ]

Dzień Dziecka jak z bajki szykuje się 5 czerwca na deptaku. Imprezy dla najmłodszych odbędą…

Zielonogórska Masa Krytyczna - Przejazd przez miasto!

Miłośnicy jednośladów! W piątek, 3 czerwca o godz. 19.00 z Placu Bohaterów rusza Masa Krytyczna,…

Kubicki do dziennikarzy gazety: Gratuluję standardu. Super, pokazaliście swoją prawdziwą twarz...

Szmata, wesz, padalec, szmaciarz, podlec, żmija, świnia, szubrawiec, kawał drania, łachudra, skunks, łajdak, zgniłek, kreatura,…

Autobusy ominą wiadukt [MAPKI]

Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od 30 maja aż do odwołania nie będzie możliwy przejazd…

Sala Szeptów - piwnica winiarska bardzo się zmieniła

Dzisiaj zajrzałem do Sali Szeptów, czyli piwnicy winiarskiej przy ul. Sowińskiego. To jedna z większych…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.