Ad Astra proponuje pierwszy w Polsce miejski model Układu Słonecznego

Ad Astra proponuje pierwszy w Polsce miejski model Układu Słonecznego fot. bo zg
Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra w 2022 r. obchodzi 40-lecie istnienia. Z tej wyjątkowej okazji, postanowił sprawić sobie prezent i powalczyć o zadanie z Budżetu Obywatelskiego - budowę pierwszego w Polsce miejskiego modelu Układu Słonecznego w Zielonej Górze. - Już dwa lata temu myśleliśmy o tym projekcie. Miejski model układu słonecznego może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Zielonej Góry - mówi Waldemar Gruszczyński, prezes Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra.

 

Wnioskodawcy proponują stworzenie unikalnej na skalę Polski atrakcji turystycznej, zarówno dla mieszkańców, jak i gości odwiedzających Zieloną Górę. Składałaby się ona z lokalizacji związanych ze Słońcem i planetami Układu Słonecznego, zmniejszonych i umieszczonych w przeskalowanych odległościach w przestrzeni miejskiej. Byłaby to pierwsza tego typu atrakcja miejska w Polsce. Każda lokalizacja na kilkunastu metrach kwadratowych zawierałby trwały postument z planetą w wybranej skali (od kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy), opis planety w atrakcyjnej formie i ławki.

- Już dwa lata temu myśleliśmy o tym projekcie – mówi Waldemar Gruszczyński, prezes Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. – Szukaliśmy inspiracji w innych miastach i tradycjach kosmicznych Zielonej Góry. Igor Myszkiewicz, członek naszego stowarzyszenia dotarł do informacji, że w Słonym, niedaleko Zielonej Góry, żył i pracował Bartłomiej Pitiscus, astronom i matematyk. Jego imieniem jest nazwany krater na Księżycu. To był dobry punkt zaczepienia. Ponadto nasz model kosmiczny doskonale wpisuje się w jubileusz 800-lecia miasta, który obchodzimy w 2022 r. – podkreśla. – Eksperci z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego i Planetarium Wenus, z którymi współpracujemy mocno poparli nasz pomysł. W zbieraniu podpisów pomaga nam młodzież szkolna, min. z „Lotnika” i Szkoły Myślenia Twórczego. Miejski model układu słonecznego może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Zielonej Góry.

Proponowane lokalizacje między innymi to: Słońce na skwerze przed Planetarium Keplera, ul. Sikorskiego 10, Merkury przy al. Konstytucji 3 Maja – Park Sowińskiego, Wenus, przy wejściu od ulicy Ks. Piotra Wawrzyniaka, Plac Słowiański, Ziemia propozycja 1, przy Ratuszu, przy wlocie na ul. Kościelną i Mars – Zaułek Artystów, przy siedzibie ZKF Ad Astra, ul. Fabryczna 1.

Modele mają znajdować się na wysokości ok. 1,2-1,4 metra, na wkopanych w ziemię, trwałych stalowych lub betonowych postumentach. Powinny odzwierciedlać też rzeczywiste kolory i nachylenie osi obrotu. Z uwagi na prawdopodobne kradzieże i dewastacje modele muszą być zabezpieczone przed wandalami. W związku z tym większe obiekty, takie jak planety gazowe czy Słońce, powinny być wykonane z wysoko trwałych materiałów np. stali czy brązu. Mniejsze obiekty o rozmiarach milimetrów i centymetrów to niewielkie odpowiednio pomalowane kulki. Zdaniem wnioskodawców, aby uchronić je przed wandalami, można umieścić je zalane w bloku z przeźroczystego akrylu lub pod grubą kopułą z wytrzymałego szkła przymocowaną do postumentu.

Wybrane lokalizacje mają odzwierciedlać rzeczywiste odległości w kosmosie, z drugiej strony skierować mieszkańców i turystów w interesujące, odpowiednio zrewitalizowane miejsca w Zielonej Górze. Wszystkie planety mogłyby tworzyć ciekawy szlak rowerowy, roboczo nazwany „Rowerem po Układzie Słonecznym”.

Całość wsparta byłaby elektronicznym przewodnikiem – stroną www lub aplikacją na smartfona, który uzupełniałby doświadczenie związane z wędrowaniem między planetami.

Ad Astra przekonuje, że Zielona Góra w ten sposób może kontynuować „kosmiczne” tradycje. I W tym kontekście przypomina o obecności w mieście obserwatorium na Wieży Braniborskiej, wizytę radzieckiego kosmonauty Gagarina, działalność Wydziału Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego i utworzenie Planetarium Wenus.

Planetarium Keplera już zadeklarowało wsparcie dla tego projektu, i zapowiada rozszerzenie oferty o wycieczki kosmiczne.

Jak zagłosować na projekt „Przyjazny i sportowy Chynów”. To bardzo proste. Wystarczy wejść na platformę poświęconą konsultacjom społecznym w Zielonej Górze: https://zielonagora.konsultacjejst.pl/,odszukać listę projektów, wybrać jeden z nich. Na dole strony znajdziemy opcję Głosuj, która odeśle nas do elektronicznej karty do głosowania.

Na liście do głosowania znajdziemy 33 propozycje inwestycji w Mieście Zielona Góra oraz 9 w Dzielnicy Nowe Miasto Zielona Góra. Na realizację marzeń o mieście w tej edycji budżetu obywatelskiego jest 6,5 mln zł. Z uwagi na pandemię w całości jest przeprowadzana w sieci. Głosowanie potrwa do 13 czerwca. 20 czerwca zaplanowano ogłoszenie listy zwycięskich projektów.

Informacje o BO znajdziemy też na fanpage - https://www.fa-cebook.com/BudzetOby-watelskiZG

 

 

rk

 

marzec 18, 2024

Mieszkańcy os. Braniborskiego wskazali miejsca na przystanki MZK [WYNIKI KONSULTACJI / ZDJĘCIA]

- Frekwencja była niesamowita. Mieszkańcy bardzo się zaangażowali. Najpierw zgłosili…
marzec 18, 2024

Uwaga, zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
marzec 15, 2024

Wiosna seniorów

U progu najbardziej wyczekiwanej pory roku seniorzy skosztują słodkości z…
marzec 15, 2024

Powitajmy wiosnę na dwóch kółkach

Szykuje się rozpoczęcie sezonu rowerowego z przytupem. W niedzielę, 24…
marzec 17, 2024

Anita Buraczewska. Praca z ludźmi ją napędza

- Anita Buraczewska od zawsze najwięcej satysfakcji czerpie z pomagania…

Janusz Kubicki odkrywa tajemnice Ochli. Na początek zjeżdżalnie [WIDEO]

- Na kąpielisku w Ochli mamy aż siedem zjeżdżalni: dla dzieci, młodzieży i starszych, którzy…

Na ul. Drzewnej posadzili grusze. Liście będą żółte, pomarańczowe i czerwone [ZDJĘCIA]

Co nowego przyniosła wiosna? Spacerując w okolicach ścisłej starówki, dobrze jest zajrzeć na ulicę Drzewną,…

Budujemy lodowisko i wrotkowisko. ZGrana Rodzina ma 10 lat. Psiaki będą miały cudowne warunki

To był tydzień pełen pozytywnych i ważnych wiadomości. Podsumowanie zaczynamy od fantastycznej informacji dla miłośników…

Wielka impreza zgranej rodziny. To już 10 lat! (ZDJĘCIA / WIDEO)

Dorota i Andrzej Czerwińscy oraz niemal czteroletnia Zuzia to zielonogórska rodzina. W dodatku zgrana, na…

Rzecz o zadłużeniu miast i wsi [FELIETON}

- Kandydat na prezydenta, członek komisji budżetowej rady miasta straszy ludzi, że miasto zadłużone. Za…

ZMIENIAMY NASZE MIASTO [PIĘKNE ZDJĘCIA]

Cenimy sobie tereny zielone. Chcemy, żeby było ich coraz więcej i były dobrze zagospodarowane. Potrzebne…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.