Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Piotr Jędzura
Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze miasto na zaproszenie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplomata spotkał się m.in. z wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem oraz rektorem prof. dr. hab. Wojciechem Strzyżewskim. Celem wizyty było m.in. pogłębienie współpracy między zielonogórską uczelnią a placówkami edukacyjnymi w Rwandzie. Ale nie tylko! Okazuje się, że władze afrykańskiego kraju są zainteresowane doświadczeniami Zielonej Góry w kwestii rozwoju zielonych technologii.

 

  

 

Zielone technologie

- To już moje trzecie spotkanie z panem ambasadorem, od początku jego misji w Polsce utrzymujemy kontakty – przyznaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – W naszym kraju Zielona Góra jest najbardziej zaawansowanym miastem w kwestii elektromobilności. Do końca tego roku będziemy mieli 80 proc. elektrycznych autobusów. Rwanda chce skorzystać z tych doświadczeń, szczególnie że, jako pierwsze miasto w Polsce będziemy mieli dla nich zapewnione dostarczanie energii elektrycznej w 100 proc. ze słońca, poprzez system farm fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Nasza współpraca może przyczynić się do tego, że niedługo w Rwandzie będą jeździły polskie autobusy elektryczne z polskimi ładowarkami oraz oprogramowaniem dla farm fotowoltaicznych i magazynów – tłumaczy K. Kaliszuk. I dodaje, że miasto liczy na wizytę przedstawicieli rządu Rwandy w tej sprawie.

Ambasador Anastase Shyaka przyznaje przy tym, że upatrzył sobie Zieloną Górę, jako partnera. – Wpadła mi w oko! Zauważyłem, że tutaj jest ogromna pozytywna współpraca między uczelnią, miastem a wiodącymi firmami technologicznymi. Wprowadzane innowacje działają na rzecz społeczeństwa – twierdzi ambasador. - Rwanda jest krajem afrykańskim, który geograficznie jest daleko, ale dla którego Polska jest blisko serca. Nasze kraje bardzo szybko zbliżają się pod względem ekonomicznym, politycznym i edukacyjnym.

Studenci z Rwandy

I faktycznie, obecnie Polska jest najpopularniejszym miejscem zagranicznych studiów dla młodych ludzi z Rwandy. Już teraz uczy się u nas ponad 1 tys. obywateli tego kraju.

– Polska może potencjalnie stać się miejscem, które będzie promieniowało na całą Unię Europejską pod względem współpracy edukacyjnej z Rwandą – uważa rektor Wojciech Strzyżewski. – Mam nadzieję, że studentów z Rwandy będzie u nas coraz więcej. Zaczynamy budować tę współpracę małymi krokami. Na początku chcielibyśmy przyjąć kilkanaście osób, a potem mam nadzieję, że tych studentów będzie przybywało.

W kontekście całej wizyty warto przypomnieć, że w grudniu ub. r. w Kigali, stolicy Rwandy, odbyła się specjalna konferencja pn. Rwanda-Poland Education Forum. Wtedy podczas spotkania potencjał naukowy i dydaktyczny UZ prezentował dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. W efekcie podjęto rozmowy o współpracy z wiodącymi uczelniami w Rwandzie: University of Rwanda, Rwanda Polytechnic oraz INES Ruhengeri.

Kolejnym krokiem było podpisanie w styczniu 2023 r. umowy kooperacyjnej między zielonogórską uczelnią a Institut d’Enseignement Superie (INES Ruhengeri). W ramach tego porozumienia obie placówki będą  m.in. wspierały wymianę międzynarodową studentów i kadry akademickiej, ale też wspólnie doskonaliły programy i metody nauczania.

Uniwersytet Zielonogórski współpracuje obecnie z ponad 160 uczelniami w 36 krajach na całym świecie, m.in. ośrodkami w Chinach, Wietnamie czy Jordanii.

Fot. Piotr Jędzura

 

(md)
luty 29, 2024

Przygotujmy się do sezonu motocyklowego

Wkrótce oficjalnie rozpocznie się sezon motocyklowy, ale motocykliści i motorowerzyści…
luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Z. Binek: W Chynowie wspólnie wybieramy cel! Jesteśmy zgrani!

- W Chynowie mamy długookresową strategię budowy dróg – mówi…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.