Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]
![Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]](/media/k2/items/cache/2c21df99d88d4e3e5c44bc4897df7d97_XL.jpg)
Zielone technologie
- To już moje trzecie spotkanie z panem ambasadorem, od początku jego misji w Polsce utrzymujemy kontakty – przyznaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – W naszym kraju Zielona Góra jest najbardziej zaawansowanym miastem w kwestii elektromobilności. Do końca tego roku będziemy mieli 80 proc. elektrycznych autobusów. Rwanda chce skorzystać z tych doświadczeń, szczególnie że, jako pierwsze miasto w Polsce będziemy mieli dla nich zapewnione dostarczanie energii elektrycznej w 100 proc. ze słońca, poprzez system farm fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Nasza współpraca może przyczynić się do tego, że niedługo w Rwandzie będą jeździły polskie autobusy elektryczne z polskimi ładowarkami oraz oprogramowaniem dla farm fotowoltaicznych i magazynów – tłumaczy K. Kaliszuk. I dodaje, że miasto liczy na wizytę przedstawicieli rządu Rwandy w tej sprawie.
Ambasador Anastase Shyaka przyznaje przy tym, że upatrzył sobie Zieloną Górę, jako partnera. – Wpadła mi w oko! Zauważyłem, że tutaj jest ogromna pozytywna współpraca między uczelnią, miastem a wiodącymi firmami technologicznymi. Wprowadzane innowacje działają na rzecz społeczeństwa – twierdzi ambasador. - Rwanda jest krajem afrykańskim, który geograficznie jest daleko, ale dla którego Polska jest blisko serca. Nasze kraje bardzo szybko zbliżają się pod względem ekonomicznym, politycznym i edukacyjnym.
Studenci z Rwandy
I faktycznie, obecnie Polska jest najpopularniejszym miejscem zagranicznych studiów dla młodych ludzi z Rwandy. Już teraz uczy się u nas ponad 1 tys. obywateli tego kraju.
– Polska może potencjalnie stać się miejscem, które będzie promieniowało na całą Unię Europejską pod względem współpracy edukacyjnej z Rwandą – uważa rektor Wojciech Strzyżewski. – Mam nadzieję, że studentów z Rwandy będzie u nas coraz więcej. Zaczynamy budować tę współpracę małymi krokami. Na początku chcielibyśmy przyjąć kilkanaście osób, a potem mam nadzieję, że tych studentów będzie przybywało.
W kontekście całej wizyty warto przypomnieć, że w grudniu ub. r. w Kigali, stolicy Rwandy, odbyła się specjalna konferencja pn. Rwanda-Poland Education Forum. Wtedy podczas spotkania potencjał naukowy i dydaktyczny UZ prezentował dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. W efekcie podjęto rozmowy o współpracy z wiodącymi uczelniami w Rwandzie: University of Rwanda, Rwanda Polytechnic oraz INES Ruhengeri.
Kolejnym krokiem było podpisanie w styczniu 2023 r. umowy kooperacyjnej między zielonogórską uczelnią a Institut d’Enseignement Superie (INES Ruhengeri). W ramach tego porozumienia obie placówki będą m.in. wspierały wymianę międzynarodową studentów i kadry akademickiej, ale też wspólnie doskonaliły programy i metody nauczania.
Uniwersytet Zielonogórski współpracuje obecnie z ponad 160 uczelniami w 36 krajach na całym świecie, m.in. ośrodkami w Chinach, Wietnamie czy Jordanii.
Fot. Piotr Jędzura
https://wiadomoscizg.pl/informacje/ambasador-rwandy-odwiedzil-zielona-gore-tematem-rozmow-edukacja-i-elektromobilnosc-zdjecia#sigProIdbbeb49d277
(md)