Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Piotr Jędzura
Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze miasto na zaproszenie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplomata spotkał się m.in. z wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem oraz rektorem prof. dr. hab. Wojciechem Strzyżewskim. Celem wizyty było m.in. pogłębienie współpracy między zielonogórską uczelnią a placówkami edukacyjnymi w Rwandzie. Ale nie tylko! Okazuje się, że władze afrykańskiego kraju są zainteresowane doświadczeniami Zielonej Góry w kwestii rozwoju zielonych technologii.

 

  

 

Zielone technologie

- To już moje trzecie spotkanie z panem ambasadorem, od początku jego misji w Polsce utrzymujemy kontakty – przyznaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – W naszym kraju Zielona Góra jest najbardziej zaawansowanym miastem w kwestii elektromobilności. Do końca tego roku będziemy mieli 80 proc. elektrycznych autobusów. Rwanda chce skorzystać z tych doświadczeń, szczególnie że, jako pierwsze miasto w Polsce będziemy mieli dla nich zapewnione dostarczanie energii elektrycznej w 100 proc. ze słońca, poprzez system farm fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Nasza współpraca może przyczynić się do tego, że niedługo w Rwandzie będą jeździły polskie autobusy elektryczne z polskimi ładowarkami oraz oprogramowaniem dla farm fotowoltaicznych i magazynów – tłumaczy K. Kaliszuk. I dodaje, że miasto liczy na wizytę przedstawicieli rządu Rwandy w tej sprawie.

Ambasador Anastase Shyaka przyznaje przy tym, że upatrzył sobie Zieloną Górę, jako partnera. – Wpadła mi w oko! Zauważyłem, że tutaj jest ogromna pozytywna współpraca między uczelnią, miastem a wiodącymi firmami technologicznymi. Wprowadzane innowacje działają na rzecz społeczeństwa – twierdzi ambasador. - Rwanda jest krajem afrykańskim, który geograficznie jest daleko, ale dla którego Polska jest blisko serca. Nasze kraje bardzo szybko zbliżają się pod względem ekonomicznym, politycznym i edukacyjnym.

Studenci z Rwandy

I faktycznie, obecnie Polska jest najpopularniejszym miejscem zagranicznych studiów dla młodych ludzi z Rwandy. Już teraz uczy się u nas ponad 1 tys. obywateli tego kraju.

– Polska może potencjalnie stać się miejscem, które będzie promieniowało na całą Unię Europejską pod względem współpracy edukacyjnej z Rwandą – uważa rektor Wojciech Strzyżewski. – Mam nadzieję, że studentów z Rwandy będzie u nas coraz więcej. Zaczynamy budować tę współpracę małymi krokami. Na początku chcielibyśmy przyjąć kilkanaście osób, a potem mam nadzieję, że tych studentów będzie przybywało.

W kontekście całej wizyty warto przypomnieć, że w grudniu ub. r. w Kigali, stolicy Rwandy, odbyła się specjalna konferencja pn. Rwanda-Poland Education Forum. Wtedy podczas spotkania potencjał naukowy i dydaktyczny UZ prezentował dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. W efekcie podjęto rozmowy o współpracy z wiodącymi uczelniami w Rwandzie: University of Rwanda, Rwanda Polytechnic oraz INES Ruhengeri.

Kolejnym krokiem było podpisanie w styczniu 2023 r. umowy kooperacyjnej między zielonogórską uczelnią a Institut d’Enseignement Superie (INES Ruhengeri). W ramach tego porozumienia obie placówki będą  m.in. wspierały wymianę międzynarodową studentów i kadry akademickiej, ale też wspólnie doskonaliły programy i metody nauczania.

Uniwersytet Zielonogórski współpracuje obecnie z ponad 160 uczelniami w 36 krajach na całym świecie, m.in. ośrodkami w Chinach, Wietnamie czy Jordanii.

Fot. Piotr Jędzura

 

(md)
marzec 23, 2023

0 cenzury – 100% kultury. W sobotę Polska Noc Kabaretowa w CRS

Kabaret Skeczów Męczących, Ani Mru Mru, Nowaki, Paranienormalni, Smile. Polska…
marzec 23, 2023

Rekord świata pobity! Na sznurze w hali CRS zawiesili 4760 skarpetek!

- Udało się! Zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale…
marzec 23, 2023

W szpitalu w Zielonej Górze odmówili pomocy mężczyźnie zranionemu piłą łańcuchową

Do zdarzenia doszło we wtorek, 21 marca. Na Szpitalny Oddział…
marzec 23, 2023

Tłumy na Targach Pracy UZ [VIDEO]

To były wyjątkowe targi pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wyjątkowe, bo…
marzec 22, 2023

W kwestii elektromobilności jesteśmy najlepsi w Europie!

- Chcemy nie tylko zeroemisyjności, dążymy do tego aby prąd,…

POLBUT - Sklep uruchomiono 8 marca 1976 r. - Kupowaliście tam buty?

Polbut – zawsze mnie zastanawiało, kto wymyślał tak okrutne nazwy? - zastanawia się Tomasz Czyżniewski.Kupowaliście…

F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt

- Moi chłopcy już nie mogą się doczekać otwarcia Kaczego Dołu – mówi Pani Anna,…

Posadzą kolejne drzewa w Zielonej Górze! Na sadzenie lasu przygotowano 20 tysięcy sadzonek!

To już tradycja, że od 2015 roku leśnicy z Zielonej Góry i Przytoku sadzą lasy.…

Zielona Góra ma najtańsze wejściówki na basen w całej Europie

- Mimo globalnego kryzysu finansowego i wysokich cen energii nie wstrzymywaliśmy żadnych atrakcji i nie…

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. …

Plac Teatralny pod specjalnym nadzorem! [ZDJĘCIA OPERACYJNE]

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po zielonogórskim deptaku. Coraz więcej młodych ludzi spędza również czas w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.