Anioły naprawdę istnieją - „Promyk” po rozbudowie oddany do użytku! [ZDJĘCIA]

Anioły naprawdę istnieją - „Promyk” po rozbudowie oddany do użytku! [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
To nie jest inwestycja na pokaz. Daleko jej do efektownych wodotrysków czy rozrywkowych placów zabaw. Posłuży tym, którzy sami nie potrafią o siebie zawalczyć – osobom z niepełnosprawnościami. Zakład Opieki Zdrowotnej „Promyk” po rozbudowie został oddany do użytku. To dowód zwycięskiej walki o godność.

 

Jolancie Wierczyńskiej trudno powstrzymać łzy wzruszenia. I to nie za sprawą dnia matki. Z zielonogórskim „Promykiem” jest związana od 16 lat. Regularnie dwa razy w tygodniu przyprowadza tu córkę. Paulina ma 23 lata, porażenie mózgowe, padaczkę i zanik nerwu wzrokowego. Jest pod opieką pedagoga, psychologa, terapeuty i logopedy. Pani Jolanta jest dostępna dla córki 24 godziny na dobę.

Promykowych mam jest tu znacznie więcej. W większości samotnych, bo ojcowie odeszli. – Trzymamy się razem. Znamy się od lat, wspieramy, dzielimy codzienność. To drugi dom, nasze miejsce na ziemi – mówi pani Jolanta.

Dziś oficjalnie otwarto budynek zespołu rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Promyk”, który został dobudowany do istniejącego już  obiektu o takim samym przeznaczeniu. Opieką są tu objęte osoby od urodzenia do 24 roku życia. W budynku znalazły się  pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji oraz hostel, w którym jest 13 pokoi jednoosobowych z łazienkami. Do tego windy, pomieszczenia administracyjno-biurowe, miejsce spotkań, sanitariaty, stołówka,  pomieszczenia gospodarcze, pralnia.  Dowód zwycięskiej walki o godność osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. – Wszyscy jesteśmy matkami i ojcami tego sukcesu, bo wszyscy zrozumieliśmy potrzeby osób niepełnosprawnych – kwituje Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych, która od lat walczyła o tę inwestycję. – Są obiekty w mieście, o których mówi się głośno i często. Rozbudowa „Promyka” rzuca światło na potrzeby osób, które często stoją w cieniu i nie są widoczne.

- Największe podziękowanie należy się mamom, które na co dzień walczą o godność i komfort swoich dzieci – dodaje Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. – My jesteśmy tylko tymi, którzy pomogli osiągnąć im cel. Pamiętajmy, że są wśród nas ludzie, którzy zasługują na wsparcie.

- Otwarcie hostelu to fenomen pod wieloma względami. Od lat współpracuję z dyrekcją Promyka, dzięki naszym skutecznym działaniom i dobrej współpracy z prezydentem miasta Januszem Kubickim udało się zakupić pierwszą w Zielonej Górze huśtawkę, z której będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózkach inwalidzkich. Już wiem, że w mieście pojawią się podobne rozwiązania – tłumaczy radny Grzegorz Hryniewicz, członek Społecznej Rady Promyka.

Nowe wcielenie „Promyka” to pierwsza taka placówka w Polsce. - Podopieczni mają do dyspozycji całe zaplecze rehabilitacyjne, opiekunów, pielęgniarki, lekarza, fizjoterapeutów i terapeutów - opowiada z dumą Małgorzata Pakuszyńska-Kołecka, wicedyrektor „Promyka”. Za realizacją zadania, która jest warta niemal 11 mln złotych stoi Urząd Miasta Zielona Góra. Unia Europejska dołożyła ponad 7 mln złotych. Co więcej, pieniądze zostaną wydane również na opiekę wytchnieniową, czyli formę wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. – 12 mln zł, które udało się w tym roku pozyskać wojewodzie lubuskiemu, aż 9 trafi do Zielonej Góry – zapowiada Grażyna Jelska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Opiekunowie, którzy całe swoje życie poświęcają niepełnosprawnym podopiecznym dzięki hostelowi będą mogli znaleźć odrobinę wytchnienia. Nie chodzi o wczasy czy urlop od opieki, bo o tym nawet nie marzą. – W przypadku badań lekarskich czy ewentualnie pobytu w szpitalu będziemy pewne, że nasze dzieci będą tu bezpieczne i w dobrych rękach - w imieniu promykowych mam mówi Mariola Kietz. Wychowuje Kacpra z zespołem Downa, który porozumiewa się za pomocą rąk i gestów. – Nie wiem czy będziemy umieli rozstać się choćby na jedną dobę – zastanawia się pani Mariola. – Jesteśmy nierozłączni od 19 lat.

- Za pośrednictwem programu opieki wytchnieniowej w hostelu przy „Promyku” znajdą miejsce również dorośli podopieczni cierpiący na chorobę Parkinsona, Alzheimera czy po udarach – zaznacza M. Pakuszyńska-Kołecka. – Mogą skorzystać z kompleksowej opieki do 14 dni w roku.

Są już pierwsze sygnały od opiekunów osób, bo informacja o otwarciu placówki dotarła do instytucji i stowarzyszeń, które zajmują się osobami z niepełnosprawnościamii oraz ośrodków prowadzących warsztaty terapii zajęciowej. „Promyk” podpisał również umowę z zielonogórskim MOPS-em.

- Nic nie dzieje się przez przypadek – podsumowuje Magdalena Biniszkiewicz, dyrektor „Promyka”. – Przy tej okazji nie sposób pominąć mam, które od rana do nocy walczą o swoje dzieci. To w ich imieniu, właśnie w Dzień Matki, wszystkim, którzy przyczynili się do nowego wizerunku placówki.

Jest wśród nich Maciej Jakuboszczak, wykonawca. Twierdzi, że to dzieło jego życia. Nie ze względu na rozmiar inwestycji czy infrastrukturę, a cel i przeznaczenie tego obiektu.

- To zaprzeczenie stereotypom o placówkach opieki społecznej. Obowiązuje tu wysoki standard. To przykład właściwego finansowania – komentuje Robert Górski, lekarz i radny klubu Zielona Razem.

- Anioły naprawdę istnieją – podsumowuje jedna z promykowych mam rozglądając się po nowych salach.

 

 

(ah)

Fot. Bartosz Mirosławski
kwiecień 19, 2024

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 - Zmiany w lokalach wyborczych

W niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na prezydenta miasta.…
kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 19, 2024

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.