Apel przeciwko dyskryminacji

Apel przeciwko dyskryminacji
Zielona Góra powinna być miastem wolnym od wszelkiej dyskryminacji osób biednych, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i seksualnych – napisali autorzy apelu, którym prawdopodobnie już jutro (25.02) zajmie się Rada Miasta Zielona Góra. - Rada Miasta Zielona Góra jasno i zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim działaniom wykluczającym mieszkańców i mieszkanki ze względu na ich płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną lub tożsamość płciową oraz inne cechy osobiste, jak na przykład pochodzenie społeczne czy status materialny – brzmi treść apelu, który przygotowali Filip Czeszyk z klubu Zielona Razem i Kacper Kubiak z Instytutu Równości. Pomysłodawca tłumaczy, że zdecydował się przygotować apel, bo w przestrzeni publicznej jest za dużo hejtu, złej energii, a nawet nienawiści. - Ten apel jest protestem przeciwko stygmatyzacji różnych grup społecznych. Mamy duży problem z tolerancją – przekonuje F. Czeszyk. – W polskich szkołach uczniowie są dyskryminowani z powodu ubóstwa. Rośnie nienawiść dla ludzi o odmiennym kolorze skóry i narodowości, przekonują się o tym licznie obecni w Polsce Ukraińcy, którzy padają ofiarą agresji. Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem ilości samobójstw wśród młodzieży – podkreśla. Czeszyk zwraca też uwagę na to, że kilkadziesiąt samorządów w Polsce przyjęło uchwały o strefach wolnych od tzw. ideologii LGBT. – To jawna dyskryminacja osób o innej orientacji seksualnej – tłumaczy. – Dobrze znam ten problem, bo mój syn jest gejem i musiałem bronić go przed niesprawiedliwym traktowaniem i szykanami. Nie chcę, żeby w mojej Zielonej Górze, ktoś był źle traktowany, tylko dlatego, że jest inny. Czeszyk mówi, że ma poparcie kolegów z prezydenckiego klubu Zielona Razem. W projekcie deklaracji przeciwko dyskryminacji możemy też przeczytać: „Rada Miasta Zielona Góra mówi stanowcze „nie” zachowaniom nacechowanym nienawiścią, które naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, podważają wartości chronione zapisane, m.in. w art. 30, art. 32, art. 47 Konstytucji RP. Ponadto ingerują w porządek społeczny, prowadząc jednocześnie do niszczenia zdrowych międzyludzkich relacji społecznych. Rada Miasta Zielona Góra wyraża zaniepokojenie działaniami wykluczającymi całe grupy obywateli i obywatelek, które podejmowane są w ostatnim czasie w wielu samorządach. Z całą mocą stwierdza, że tego typu działania mogą mieć negatywny wpływ na życie społeczne, doprowadzając do poważnych konfliktów, zachowań dyskryminacyjnych czy wykluczających.   
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.