Badają kosmiczny pył

Badają kosmiczny pył
Choć ich sonda jest wielkości puszki coca-coli, to jednak potrafi m.in. wykryć cząstki stanowiące wtórne promieniowanie kosmiczne. Maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego walczą o dostanie się do europejskiego finału konkursu CanSat. Na co dzień uczą się w klasie politechnicznej. Jednak dla Patrycji, Filipa, Wojciecha i Adama zdobywanie wiedzy tylko zza szkolnej ławki to było za mało. Postanowili wziąć udział w konkursie, który pozwolił im rozwinąć skrzydła i teoretyczną wiedzę wykorzystać w praktyce. - Ideą konkursu jest zbudowanie sondy wielkości puszki. Musimy ją od zera zaprojektować, zaprogramować, zdobyć sponsorów na swoje działania. Na początku wydawało nam się, że konkurs bazuje tylko na technicznej wiedzy, jednak później okazało się, że musimy umieć rozdzielić zadania w zespole, odpowiednio zarządzać czasem, nawiązać kontakt z firmami – opowiada Patrycja Lazarowska, odpowiedzialna za marketing. Konkurs składa się z trzech etapów, po każdym z nich drużyny muszą złożyć raport, który jest oceniany przez organizatorów. Jak na razie zespół z III LO został oceniony bardzo wysoko, za pierwszy raport otrzymali 4,8/5 punktów, za drugi 8,8/10. Gdyby o sukcesie decydowały tylko oceny dwóch raportów, nasi bohaterowie już mieliby zapewniony udział w finale Polski, do którego wejdzie tylko 10 zespołów. Na ocenę raportu trzeciego muszą poczekać do 8 marca. Wtedy też dowiedzą się, czy pojadą na krajowy finał do Rzeszowa. – Przez ostatnie pół roku ciężko pracowaliśmy. W tym czasie wykonaliśmy misję podstawową, która jest taka sama dla każdego zespołu biorącego udział w konkursie. Sonda, spadając, zbiera dane o temperaturze i ciśnieniu, a my je analizujemy. Wśród konkursowych wymagań jest też wysyłanie danych między sondą a bazą naziemną raz na sekundę, sonda musi opadać z prędkością między 8 a 11 m/s – tłumaczy Filip Kolasa, który zajmuje się zarządzaniem zespołem i projektami modułów badawczych. Zadanie podstawowe to dopiero początek i pierwsze sprawdzenie umiejętności zespołu. Jednak najciekawsza część dopiero przed uczniami. To tzw. misja dodatkowa, która ma wyróżnić zielonogórską drużynę na tle innych. – Nasza sonda ma budowę modularną - każda płytka to osobny moduł. Badamy sposób w jaki porusza się sonda, jak i zanieczyszczenia powietrza. Natomiast naszą najważniejszą misją dodatkową jest wykrywanie cząstek stanowiących wtórne promieniowanie kosmiczne - mionów, dzięki którym możemy zweryfikować jeden z elementów Szczególnej Teorii Względności A. Einsteina – wylicza F. Kolasa. Uczniowie III LO liczą na to, że właśnie dzięki temu modułowi wykrywającemu cząstki, uda im się dostać do europejskiego finału. Bez względu na to na jakim etapie zakończy się dla nich przygoda w konkursie CanSat, już teraz podkreślają, że zdobyli nowe doświadczenia, które przydadzą im się na studiach i w życiu zawodowym.
(ap)
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.