Badania pola elektromagnetycznego w autobusch MZK

Badania pola elektromagnetycznego w autobusch MZK fot. uz
Dziś  na pętli autobusowej MZK przy ul. Wyspiańskiego  Zielonej Górze prowadzone były badania pola elektromagnetycznego w miejskich autobusach elektrycznych wykonywane przez doktorantów Europejskiej Szkoły Doktorskiej, w której jednym z partnerów jest Uniwersytet Zielonogórski. Prawie 20 doktorantów m.in. z Indonezji, Malezji, Włoch, Brazylii, Egiptu czy Meksyku i RPA, dysponując specjalistyczną aparaturą pomiarową sprawdzało czy pole elektromagnetyczne wytwarzane przez autobusy elektryczne i stacje ładowania spełniają normy europejskie, inaczej mówiąc - czy możemy się czuć bezpiecznie w naszych autobusach.

 

Projekt,  finansowany ze środków UE, jest realizowany w Instytucie Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego od ponad 2 lat, a jego kierownikiem ze strony UZ jest dr hab. Robert Smoleński, prof. UZ.


Doktoranci projektu SCENT zajmują się badaniami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej inteligentnych miast. Badają zjawiska i rozwiązują problemy związane z negatywnym oddziaływaniem urządzeń elektrycznych i elektronicznych na siebie wzajemnie oraz na materię ożywioną. W przypadku badań infrastruktury elektrycznego transportu miejskiego wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych w szerokim zakresie częstotliwości odniesione zostaną do odpowiednich norm – mówi prof. Robert Smoleński


Jak powiedział pochodzący z Sao Paulo w Brazylii Hermes Loschi, przedstawiciel doktorantów projektu SCENT, obecnie zatrudniony na UZ - badania, które realizujemy mają na celu zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej pracy bardzo skomplikowanych systemów typowych dla inteligentnych miast. Systemy te łączą zazwyczaj urządzenia o dużej mocy, generujące stosunkowo duże zaburzenia, z wrażliwymi układami elektronicznymi.


Pojekt „Smart Cities EMC Network for Training (SCENT)” jest realizowany w ramach programu HORYZONT 2020: 1.3 - Doskonała bazanaukowa (Excellent science)/Działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA). Głównym celem projektu SCENT jest stworzenie sieci oferującej szkolenia dla doktorantów w zakresie specyficznych zagadnień dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) inteligentnych miast. Zapewnienie EMC jest konieczne dla niezawodnego funkcjonowania systemów zawierających układy elektroniczne, telekomunikacyjne i energetyczne, jest również wymaganiem prawnym warunkującym wprowadzenie produktu na rynek UE. Niestety metody badań EMC nie nadążają za żywiołowym rozwojem systemów, w których łączy się wrażliwe układy kontrolno-pomiarowe oraz generujące znaczne poziomy zaburzeń przekształtniki energoelektroniczne (np. interfejsy odnawialnych źródeł energii). Program szkoły naukowej jest ukierunkowany na opracowanie innowacyjnych rozwiązań i bazuje na prowadzonych w jednostkach badaniach kompatybilności elektromagnetycznej. Realizujące projekt uczelnie, University of Twente (najlepsza uczelnia techniczna Holandii w 2019 r.), University of Nottingham (101-150 w rankingu szanghajskim) oraz Uniwersytet Zielonogórski, podpisały umowę o możliwości nadawania uczestnikom projektu SCENT (9 doktorantów) wspólnego stopnia doktora trzech uniwersytetów.


Partnerami w projekcie są również wiodący przedstawiciele przemysłu, m.in. Jaguar Land Rover, THALES oraz ABB, natomiast polskie Firmy zaangażowane w realizację projektu to: Enea Operator, Tauron Dystrybucja, Solaris Bus & Coach, Ursus Bus oraz Ekoenergetyka – Polska.

 

 

 

>>> Fotorelacja z przeprowadzanych badań, fot. M. Janion <<<

 uz
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.