Badania pola elektromagnetycznego w autobusch MZK

Badania pola elektromagnetycznego w autobusch MZK fot. uz
Dziś  na pętli autobusowej MZK przy ul. Wyspiańskiego  Zielonej Górze prowadzone były badania pola elektromagnetycznego w miejskich autobusach elektrycznych wykonywane przez doktorantów Europejskiej Szkoły Doktorskiej, w której jednym z partnerów jest Uniwersytet Zielonogórski. Prawie 20 doktorantów m.in. z Indonezji, Malezji, Włoch, Brazylii, Egiptu czy Meksyku i RPA, dysponując specjalistyczną aparaturą pomiarową sprawdzało czy pole elektromagnetyczne wytwarzane przez autobusy elektryczne i stacje ładowania spełniają normy europejskie, inaczej mówiąc - czy możemy się czuć bezpiecznie w naszych autobusach.

 

Projekt,  finansowany ze środków UE, jest realizowany w Instytucie Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego od ponad 2 lat, a jego kierownikiem ze strony UZ jest dr hab. Robert Smoleński, prof. UZ.


Doktoranci projektu SCENT zajmują się badaniami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej inteligentnych miast. Badają zjawiska i rozwiązują problemy związane z negatywnym oddziaływaniem urządzeń elektrycznych i elektronicznych na siebie wzajemnie oraz na materię ożywioną. W przypadku badań infrastruktury elektrycznego transportu miejskiego wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych w szerokim zakresie częstotliwości odniesione zostaną do odpowiednich norm – mówi prof. Robert Smoleński


Jak powiedział pochodzący z Sao Paulo w Brazylii Hermes Loschi, przedstawiciel doktorantów projektu SCENT, obecnie zatrudniony na UZ - badania, które realizujemy mają na celu zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej pracy bardzo skomplikowanych systemów typowych dla inteligentnych miast. Systemy te łączą zazwyczaj urządzenia o dużej mocy, generujące stosunkowo duże zaburzenia, z wrażliwymi układami elektronicznymi.


Pojekt „Smart Cities EMC Network for Training (SCENT)” jest realizowany w ramach programu HORYZONT 2020: 1.3 - Doskonała bazanaukowa (Excellent science)/Działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA). Głównym celem projektu SCENT jest stworzenie sieci oferującej szkolenia dla doktorantów w zakresie specyficznych zagadnień dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) inteligentnych miast. Zapewnienie EMC jest konieczne dla niezawodnego funkcjonowania systemów zawierających układy elektroniczne, telekomunikacyjne i energetyczne, jest również wymaganiem prawnym warunkującym wprowadzenie produktu na rynek UE. Niestety metody badań EMC nie nadążają za żywiołowym rozwojem systemów, w których łączy się wrażliwe układy kontrolno-pomiarowe oraz generujące znaczne poziomy zaburzeń przekształtniki energoelektroniczne (np. interfejsy odnawialnych źródeł energii). Program szkoły naukowej jest ukierunkowany na opracowanie innowacyjnych rozwiązań i bazuje na prowadzonych w jednostkach badaniach kompatybilności elektromagnetycznej. Realizujące projekt uczelnie, University of Twente (najlepsza uczelnia techniczna Holandii w 2019 r.), University of Nottingham (101-150 w rankingu szanghajskim) oraz Uniwersytet Zielonogórski, podpisały umowę o możliwości nadawania uczestnikom projektu SCENT (9 doktorantów) wspólnego stopnia doktora trzech uniwersytetów.


Partnerami w projekcie są również wiodący przedstawiciele przemysłu, m.in. Jaguar Land Rover, THALES oraz ABB, natomiast polskie Firmy zaangażowane w realizację projektu to: Enea Operator, Tauron Dystrybucja, Solaris Bus & Coach, Ursus Bus oraz Ekoenergetyka – Polska.

 

 

 

>>> Fotorelacja z przeprowadzanych badań, fot. M. Janion <<<

 uz
kwiecień 19, 2024

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 - Zmiany w lokalach wyborczych

W niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na prezydenta miasta.…
kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 19, 2024

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.