Billboardowe zabawy [FELIETON]

Billboardowe zabawy [FELIETON] fot. RI / ŁZ
„Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie” głosi przysłowie. Jego egzemplifikację w Zielonej Górze mamy czarno na białym.

 

Jakiś czas temu radni PO rozwiesili po mieście billboardy, na których zaatakowali radnych klubu Zielona Razem - za ich reakcję na pomysł odbudowy w niezmienionym kształcie amfiteatru. Grafika billboardu sugerowała, że wymienieni z nazwiska członkowie Zielonej Razem to samo zło i kilo mułu. Napisałem wtedy, że to głupi ruch, bo wywoła reakcję drugiej strony i w obliczeniach pomyliłem się o dwa tygodnie. Przed urzędem marszałkowskim pojawił się, opatrzony odpowiednim zdjęciem, billboard pytający - czy pani marszałek z PO nie dba o bezpieczeństwo rowerzystów?

Między tymi wydarzeniami są trzy subtelne różnice. W pierwszym przypadku billboardów było więcej, a radni Zielonej wzruszyli ramionami i rzeczy nie komentowali. W drugim przypadku billboard jest jeden i pewnie mało kto by go zauważył, gdyby nie… konferencja prasowa zwołana przez „oburzoną” PO, dzięki której każdy już o billboardzie wie. A jak prasa, to komentarze jednej i drugiej strony, artykuły w gazetach (ten też), wywiady w radio itp. I tym sposobem skucha radnych koalicji rządzącej w województwie, za jej własną sprawą, stała się szeroko znana. Trzecia różnica - autorzy pierwszego billboardu oskarżyli stanowczo radnych ZR, że nie chcą ratować amfiteatru - co jest kłamstwem, na drugim billboardzie autor tylko pytał, czy marszałek dba o bezpieczeństwo rowerzystów. Choć pytanie było retoryczne.

Mam przed sobą wynik głosowania sejmiku nad wnioskiem radnej Beaty Kulczyckiej o treści następującej: „Dopisać do strategii województwa zdanie >szczególnie ważne jest połączenie sieci ścieżek rowerowych miast wojewódzkich z przejściami granicznymi województwa lubuskiego oraz Brandenburgii i Saksonii<”. Tłumacząc na nasze - uznanie, że trzeba wybudować ścieżki rowerowe przy drodze śmierci do Nowogrodu Bobrz., w stronę Krosna Odrz., czy od Gorzowa do Kostrzyna. Każdy kto nimi jeździ wie, że w letnie weekendy to drogi dla rowerzystów bardzo, bardzo niebezpieczne i wydawałoby się, że tak racjonalny wniosek zostanie przyjęty bez dyskusji. Tymczasem… Temu, że zagłosował przeciwko niemu Tadeusz Jędrzejczak (mimo, że z Gorzowa), czy Jan Świrepo - nie dziwię się. Starsi panowie, rowerów pewnie nie używają. Ale Marcin Jabłoński - zawsze trendy, czy Sebastian Ciemnoczołowski, który będąc burmistrzem piękną ścieżkę do Chwalimia zrobił - tego nie pojmuję. Pani marszałek też zagłosowała przeciwko ścieżkom i tego nie rozumiem, tak jak w tej sprawie nie rozumiem pozostałych radnych partii, która głosi, że trzeba dbać o klimat i promować zieloną energię. Musieli mieć potężną mgłę, niekoniecznie pocovidową, bo w chodzącą po mieście wieść, że „uwalili ścieżki rowerowe”, bo zgłosiła to radna „nie z tego klubu” - jakoś mi się wierzyć nie chce. Wolę wierzyć, że to skucha…

Jednak stała się ona dobrym pretekstem do odpowiedzi na „czarne” billboardy PO. Teraz pewnie znów druga strona rozwiesi jakieś megaplakaty, potem znów będzie odpowiedź i jak mawiał mój kolega, Krzysiek Gadkowski, „bójka wisi w powietrzu”. A sprawy ścieżek stają się drugorzędne… Cieszą się firmy mające nośniki, smuci propagator ścieżek, Robert Górski, wkurzam się ja, bardzo często jeżdżący drogą nr 32.

Jak to się skończy? Pewnie jak w starym dowcipie - przyjdzie gajowy i pogoni obie strony, Tę opowieść dedykuję tym, którzy wojnę billboardową wywołali i tym, co się dali do niej sprowokować.

 

Andrzej Brachmański
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.