Centrum jest otwarte dla każdego

Centrum jest otwarte dla każdego
W siedzibie Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki obchodzono 15-lecie Rady Studentów z Niepełnosprawnościami. Uroczyście otwarto Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia.

 

 

 

W wydarzeniu wzięli udział: rektor - prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. rozwoju i finansów - dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami - dr hab. Marcin Garbat, pełnomocnik rektora ds. dostępności - dr hab. Ewa Skorek, prof. UZ, opiekun Rady Studentów z Niepełnosprawnościami - dr Katarzyna Kochan, przedstawiciele Rady Studentów z Niepełnosprawnościami, pracownicy i studenci UZ.

 

Są windy i platformy

 

Wydarzeniu towarzyszyła konferencja „Specjalsi mogą wszystko - 15-lecie Rady Studentów z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Zielonogórskiego”, która była podsumowaniem dotychczasowych lat działalności. Przedstawiono początki jednostki, potrzeby osób z niepełnosprawnościami, którym uczelnia stara się pomóc, by zwiększyć komfort uczenia się i pracy, zadania, jakie wykonała m.in. za sprawą projektu „UZ dostępny dla wszystkich”, dotychczasowe sukcesy i plany.

 

Zuzanna Oziębała, studentka pierwszego roku pedagogiki specjalnej przyznała, że uczelnia jest dobrze przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: - Są windy, platformy, dostosowane toalety na każdym piętrze, tak samo w akademikach, naprawdę jest idealnie. W momencie, kiedy coś pójdzie nie tak, zawsze jest grupa ludzi, która chętnie mi pomoże. Również społeczność jest tutaj bardzo ważna i bardzo pomocna - powiedziała studentka.

Najbardziej zasłużeni otrzymali dyplomy będące podziękowaniem za wkład w działalność Rady Studentów z Niepełnosprawnościami.

 

Wsparcie dużej rzeszy

 

Ważnym punktem dnia było uroczyste otwarcie Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. Znajduje się ono na parterze budynku A-2 na kampusie A. Teraz w jednym miejscu będzie można uzyskać wsparcie, potrzebne informacje, czy też zintegrować się z innymi studentami. Jak podkreślił prof. A. Pieczyński: - Rola tej jednostki jest bardzo ważna, ponieważ dotyczy wsparcia dużej rzeszy osób. Aktualnie mamy ponad 200 studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności - powiedział.

 

Centrum jest otwarte dla każdego, również dla osób, które np. potrzebują wsparcia chwilowego, rozmowy czy chciałyby zgłosić problem, który zauważają na uczelni. - Jest to Centrum, które zapewnia równe traktowanie, dostępność, wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się tutaj również poradnia psychologiczna, każdy może w razie potrzeby uzyskać odpowiednią, fachową pomoc - podsumował profesor.

 

Informacje o działalności Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia oraz godziny dyżurów specjalistów znajdują się na stronie: crdw.uz.zgora.pl.

 

Katarzyna Doszczak
grudzień 01, 2023

Rodzinna tradycja kwitnie od czterech dekad

Na ich przykładzie można tłumaczyć sens przysłowia „bez pracy nie…
grudzień 01, 2023

O pedagogice dziecka i jakości edukacji

Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UZ po raz czwarty zaprosił…
grudzień 01, 2023

Mały autobus na nowej trasie

Trzy minibusy marki Karsan są już w mieście. Mają wyjechać…
grudzień 01, 2023

Skarpetki uczą tolerancji

Maluchy z „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 miały okazję, jako pierwsze…
grudzień 01, 2023

W niedzielę spacer do Nietkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (3.12) na pieszą wycieczkę…

Światełka na zielonogórskim deptaku zapalone! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Jak myślicie ile można iść spacerkiem z pl. Bohaterów pod ratusz? 10 minut? Kwadrans? W…

Kraj z dykty? [FELIETON]

Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu…

„Baśniowe Zatonie” zachwyca światełkami [ZDJĘCIA / WIDEO]

Powiedzieć, że w Zatoniu pojawił się dziki tłum zielonogórzan, to… nic nie powiedzieć. Więcej ludzi…

Rozświetlamy miasto! [ZDJĘCIA / HARMONOGRAM / MAPKA]

W świątecznym oświetleniu miasta wielkie zmiany! Nowa oprawa fontanny na pl. Bohaterów, ozdoby i girlandy…

Mikołaj na żużlu, renifery, choinki i upominki. Cudowne dekoracje na deptaku! [ZDJĘCIA]

Mikołaj na motorze żużlowym i renifer, który kopytami otwiera świąteczne prezenty, takie świąteczne dekoracje już…

Wystawa „Grudniowe Anioły” i rozświetlenie Parku Iluminacji w Zatoniu!

„Grudniowe Anioły” – tak nazywa się wystawa, którą dziś popołudniu będzie można oglądać w oranżerii…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.