Chcą pomóc niepełnosprawnym w pracy i rozwoju. W mieście ruszył Komis Charytatywny!

Chcą pomóc niepełnosprawnym w pracy i rozwoju. W mieście ruszył Komis Charytatywny! fot. Bartosz Mirosławski
W ostatnich dniach zielonogórzanie mogli spotkać busa „Klamotka” i naczepkę „Klamotkę”, które krążą po osiedlach i zbierają niepotrzebne nam rzeczy. Jest to element Komisu Charytatywnego, który w ramach akcji „Rozwijamy żagle” ma dać szansę osobom z niepełnosprawnością na pracę oraz rozwój osobisty.

 

Sercem całej inicjatywy są dwie zielonogórzanki Eliza Zaborowska – Kujawa oraz Dorota Jas. – Ja jestem społeczniczką, a Dorota bardziej przedsiębiorcą. To właśnie z połączenia naszych dwóch różnych życiowych doświadczeń zrodził się pomysł na projekt „Rozwijamy żagle” – wyjaśnia z uśmiechem pani Eliza. Na czym polegać ma całość?

- W ramach przedsięwzięcia stworzyliśmy w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku tzw. Komis Charytatywny. Teraz jeździmy po zielonogórskich osiedlach naszym busem i naczepą o charakterystycznych nazwach „Klamot” i „Klamotka” i zbieramy od mieszkańców niepotrzebne im przedmioty, które, jeśli nieco je odświeżyć, mogłyby jeszcze długo służyć komuś innemu. To mogą być meble, sprzęt elektroniczny czy nawet książki. Mieszkańcy oddają je dobrowolnie zamiast wyrzucać na śmietnik – wyjaśnia E. Zaborowska – Kujawa. Co się później z nimi dzieje?

- Są wystawiane na aukcje w internecie, w mediach społecznościowych. Cała idea polega na tym, aby zajmowały się nimi osoby z niepełnosprawnościami, które się do nas zgłoszą. Aby według własnych umiejętności dokonywały drobnych napraw, inwentaryzowały podarowane przedmioty a później realizowały licytację i organizowały wysyłkę. Pozyskane w ten sposób środki finansowe mają później posłużyć na rozwijanie całej inicjatywy, na wypłaty dla niepełnosprawnych uczestników projektu, ale też na kursy i szkolenia, które podniosą ich kwalifikacje. W ramach „Rozwijamy żagle” chcemy dla nich stworzyć bezpieczną przystań – przekonuje D. Jas.

Eliza Zaborowska – Kujawa podkreśla przy tym, że cała inicjatywa ma charakter oddolny, ale też lokalny, ograniczony do Zielonej Góry. – Od mieszkańców dla mieszkańców – zaznacza. Dlaczego akurat pomoc niepełnosprawnym? – Często się zdarza, że takie osoby są wykluczone społecznie, pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, tracą szansę na życiowy rozwój. W ramach „Rozwijamy żagle” chcemy to zmienić i odwodnić, że inna droga jest możliwa – twierdzi pani Eliza.

Okazuje się, że zielonogórzanie są zainteresowani przekazywaniem niepotrzebnych klamotów i z sympatią podchodzą do całego pomysłu. – Zbiórki odbyły się już m.in. na os. Pomorskim, Jędrzychowie czy przy Ogrodzie Botanicznym. Wszędzie tam pozyskaliśmy fajne skarby. Bardzo się z tego cieszymy – mówi pani Dorota.

Obie nasze rozmówczynie przyznają przy tym, że projekt znajduje się jeszcze w fazie powijaków. Ale pierwsze licytacje są w drodze! – To dopiero start, już jednak odebraliśmy pierwsze telefony, wiadomości,  maile z wieloma dobrymi życzeniami i słowami wsparcia! Okres przedświąteczny to tradycyjny czas porządków, więc zachęcamy do kontaktu z nami na Facebooku, jeśli ktoś chciałby coś przekazać. Liczymy, że wkrótce te machina dobra się napędzi i będziemy mogli pomóc osobom z niepełnosprawnościami w większym stopniu – podkreśla E. Zaborowska – Kujawa.

Do programu „Rozwijamy żagle” zgłosiły się już dwie pierwsze osoby. Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod numerem 726 351 845 lub adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

(md)
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…
luty 01, 2023

Zielona Góra będzie tworzyć Zachodni Klaster Elektromobilności.

W miniony poniedziałek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11…
luty 02, 2023

Żużlowiec Andriej Kudriaszow walczy z rakiem. Może stracić nogę

Żużlowiec Andriej Kudriaszow ma rozległego raka skóry. Rosjanin ma problemy…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.