Chcemy otworzyć Wieżę Braniborską [ZDJĘCIA]

Chcemy otworzyć Wieżę Braniborską [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Szkoda, że Wieża Braniborska nie jest dostępna dla mieszkańców - często słychać takie utyskiwania. Możemy to zmienić. W konkursie „Nasz Zabytek” do wygrania jest 1 mln zł, który pozwoli udostępnić obiekt zielonogórzanom. Każdy może zagłosować na ten pomysł. Mamy czas do 10 kwietnia. Pomożecie?

 

- Prosimy - pomóżcie. Wsparcie pomysłu zajmie tylko kilka minut - namawiają społecznicy. Wystarczy wypełnić prostą ankietę w internecie.

- Ja już wysłałam swój wniosek. Teraz namawiam znajomych, by pomogli. Warto - zachęca Emilia Kondrad, społeczniczka z osiedla „po sąsiedzku” z Wieżą Braniborską. Współtworzy grupę inicjatywną, która doprowadziła do realizacji pomysłów integrujących mieszkańców, np. placu zabaw obok wieżowców przy ul. Chmielnej czy toru do biegów przełajowych.

- Kilka lat temu odbył się tutaj piknik połączony z konsultacjami społecznymi nt. zagospodarowania terenu wokół wieży oraz samego budynku. Do wejścia na szczyt wieży ustawiła się długa kolejka. Mieszkańcy byli bardzo zainteresowani tematem. Chcieli, by ten teren był dostępny - przypomina Paulina Bogucka z grupy inicjatywnej. Organizatorzy doliczyli się wówczas 800 mieszkańców. Okazało się, że w parku można zorganizować dobrą zabawę nawet dla tylu osób. A przy okazji porozmawiać o ożywieniu miejsca.

- Teraz jest okazja, by część tych pomysłów wcielić w życie. Dlatego namawiam, by walczyć o ten milion złotych - dodaje E. Kondrad. - Park jest piękny a z wieży, która stoi w tej chwili pusta, rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Fanem Wieży Braniborskiej jest Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, która oprócz znanych w całej Polsce Dni Otwartych Piwnic organizuje regularne spacery po Zielonej Górze, głównie szlakami tradycji winiarskich. - W sobotę, 1 kwietnia, organizujemy taki spacer do Wieży Bismarcka. Każdy może z nami pójść. Zaczynamy o 11.00 przy Wieży Braniborskiej. Zawsze przy takiej okazji pada pytanie: czy będzie można wejść na górę i popatrzeć na miasto - zdradza B. Gruszka, który też już wypełnił ankietę w konkursie „Nasz Zabytek”. - Trzeba próbować, bo to cenne miejsce. Kiedyś były tu tylko winnice. Teraz jest osiedle mieszkaniowe. Można zobaczyć jak zmieniało się nasze miasto.

- Ja też zagłosowałem. W sobotę, podczas wycieczki, otworzymy wieżę, żeby udowodnić, że warto na nią głosować - deklaruje nasz redakcyjny kolega Tomasz Czyżniewski, autor historycznego „Spacerownika” publikowanego co tydzień na ostatniej stronie „Łącznika”.

 

Jak głosować?

 

Kiedy półtora roku temu, w ramach jubileuszu miasta, uruchomiliśmy Bank Dobrych pomysłów często powtarzanym postulatem było udostępnienie zielonogórzanom Wieży Braniborskiej. To jest możliwe. W konkursie „Nasz Zabytek” można wygrać na to 1 mln zł. Musimy jednak zagłosować w internecie.

 

Czy to jest realne?

- Tak! W zeszłym roku w Lubuskiem ten konkurs wygrała Nowa Sól. Dostaliśmy 1 mln zł na udostępnienie mieszkańcom magazynu solnego. Wygraliśmy, bo wielu mieszkańców wypełniło ankietę i ładnie opisało dlaczego jest nam potrzebny. Na przykład na spotkania, wystawy czy koncerty - mówi Beata Kulczycka z nowosolskiego magistratu. - Ścieżka działania jest prosta.

Konkurs organizuje Fundacja Most the Most, która w każdym województwie przeznacza po 1 mln zł na odnowę i udostępnienie jednego obiektu, który musi spełniać dwa podstawowe warunki: jest zabytkiem i jest własnością publiczną. Wieża Braniborska je spełnia: jest zarejestrowanym zabytkiem, a jej właścicielem jest Uniwersytet Zielonogórski, który oddał wieżę w zarząd urzędowi miasta. Samorząd wesprze ewentualne prace.

 

Jak głosować?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji www.mostthemost.pl

Zagłosować może każdy. Sąsiad, członek rodziny, kolega z pracy, koleżanka ze szkoły, uczelni… Im więcej znajomych namówimy do głosowania, tym większa szansa, że nasz projekt wygra. Głosować można do 10 kwietnia.

Adres wieży: Lubuska 2, 65-265 Zielona Góra

W ankiecie musimy napisać jaki obiekt zgłaszamy i dlaczego? Możemy opisać jego historię. Kolejnym punktem jest proponowane przeznaczenie: co chcemy, żeby się tam działo, jakie ma być jego przeznaczenie. Zgłaszamy propozycje dotyczące wieży i otaczającego ją parku.

Do tego dołączamy zdjęcia. Można je zrobić samemu lub wybrać z internetu.

 

Wejście na taras widowkowy

Propozycja, by udostępnić Wieżę Braniborską wraca co pewien czas. Czytelnicy dużo o tym wspominali w trakcie zbierania propozycji do Banku Dobrych Pomysłów. - Jubileusz 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich to dobra okazja, by móc z wieży obserwować panoramę miasta - pisali.

Taka możliwość będzie w sobotę, 1 kwietnia. Fundacja Tłocznia i zielonogórska „Gazeta Wyborcza” organizują kolejny spacer. Tym razem długi, bo aż do Wieży Bismarcka koło Wilkanowa. Start o godz. 11.00 przed Wieżą Braniborską. - Porozmawiamy również o naszej akcji i głosowaniu na „Nasz Zabytek” - zapowiada Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia.

Będzie niespodzianka - możliwość wejścia na taras widokowy. To wkład „Łącznika” w imprezę. Będzie można zrobić zdjęcia potrzebne do ankiety.

 

 

(tc)
czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.