Chcesz mieć działkę? Złóż wniosek!

24 marca 2021 r. Prezydent Janusz Kubicki wbija symboliczną łopatę, zapowiadając przekazanie terenu pod działki. 24 marca 2021 r. Prezydent Janusz Kubicki wbija symboliczną łopatę, zapowiadając przekazanie terenu pod działki. fot. Piotr Jędzura
O Srebrnej Polanie pisaliśmy dwa miesiące temu. Wtedy Janusz Kubicki zapowiedział, że chce teren oddać działkowcom. - Słowa dotrzymałem. Pierwsi zielonogórzanie już mogą starać się o działki - mówi prezydent. Wnioski o dzierżawę ogródków będzie można składać od poniedziałku.

 

- Wybraliśmy Srebrną Polanę. Położona jest pomiędzy Chynowem a Łężycą. Wokół lasy. To dobre miejsce - tłumaczył w „Łączniku” prezydent Janusz Kubicki. - Trzeba szukać rozwiązań, które ułatwiają życie ludziom, zwłaszcza w dobie pandemii, gdy odkryliśmy jak ważne jest takie miejsce relaksu. I bezpieczne. W dodatku obok mamy duże osiedla. Na pewno będą tutaj chętni na działki, zwłaszcza mieszkańcy bloków.

Władze miasta kiedyś rozważały Srebrną Polanę jako lokalizację pod budownictwo mieszkaniowe. Jednak doprowadzenie tutaj infrastruktury okazało się zbyt drogie. Cała Srebrna Polana to ok. 25 hektarów gruntu. Magistrat chce ten teren zagospodarowywać sukcesywnie.

- Wytyczyliśmy 120 działek, które możemy już udostępnić mieszkańcom. Jest już droga z miejscami do parkowania samochodów. Wkrótce będą media. Zanim chętni załatwią wszystkie procedury, stanie ogrodzenie zewnętrzne. Nie będzie płotów pomiędzy poszczególnymi działkami - informuje radny Andrzej Bocheński, który pilotuje przedsięwzięcie.

W pierwotnej koncepcji terenem miał zarządzać Polski Związek Działkowców. Jednak z powodów formalnych, w imieniu miasta terenem będzie się zajmować Zakład Gospodarki Komunalnej, który utworzy tu Miejski Obszar Rekreacyjny „Srebrna Polana”. Zainteresowani będą mogli wydzierżawić działkę na trzy lata.

Urząd stawia jednak kilka warunków. Przyszły dzierżawca:

- musi mieszkać na stałe w Zielonej Górze,

- ani on, ani współmałżonek/partner nie posiada na własność, w użytkowaniu, dzierżawie lub innej formie władania nieruchomości innej działki na cele rekreacyjne - w tym ogródka przydomowego,

- jest jedynym członkiem gospodarstwa domowego, który złożył wniosek o dzierżawę działki rekreacyjnej na terenie MOR „Srebrna Polana”.

Magistrat w ten sposób zabezpiecza się, by jedna osoba nie składała wielu wniosków. Działki są dla tych zielonogórzan, którzy ich jeszcze nie mają.

- Działki wydzierżawimy na trzy lata, bo na dłużej nie możemy. Zakładamy, że później umowy będziemy przedłużać, chyba że ktoś będzie zalegał z opłatami. Nie mamy innych planów wobec tego terenu, działki będą tutaj zawsze - zapowiada wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Przy zakładaniu MOR „Srebrna Polana” magistrat chce korzystać z patronatu działkowców. - Nasz regulamin oparliśmy na regulaminach obowiązujących w ogrodach działkowych. Będziemy korzystać z wypracowanych rozwiązań. Liczymy też na fachowe szkolenia - mówi radny Paweł Wysocki, który sam jest działkowcem.

Miasto od lat współpracuje z działkowcami i współfinansuje różne przedsięwzięcia kwotą 300 tys. zł rocznie.

- Działki mają służyć uprawie ogrodniczej. To nie jest miejsce do zamieszkania czy dla letników. Powinien być zakaz zamieszkania czy jeżdżenia samochodami - podpowiada Rafał Hawryluk, dyrektor biura zarządu okręgowego PZD w Zielonej Górze .I dodaje, że nie powinno być problemu z przeprowadzeniem odpowiednich szkoleń.

Oprócz samych działek, mediów, płotu i miejsc parkingowych pojawi się też miejsce rekreacyjne. - Będą na nim dwie wiaty, miejsce na ognisko, przenośna ubikacja - pokazuje na planie Krzysztof Sikora, prezes ZGK. Według założeń wpisowe wyniesie 500 zł, koszt dzierżawy to 1 zł za metr kwadratowy działki rocznie, 100 zł rocznie opłaty eksploatacyjnej oraz opłata za zużyte media: prąd, wodę i wywóz śmieci. Media będą doprowadzone do granicy działek. Przyłącza trzeba zrobić na własny koszt.

ZŁÓŻ WNIOSEK OD 7 DO 14 CZERWCA

Wniosek o dzierżawę należy wrzucić do urny w holu urzędu miasta, ul. Podgórna 22. Wzór wniosku można pobrać ze stronie internetowej urzędu: www.zielona-gora.pl lub w urzędzie (będą wyłożone obok urny). Weryfikacja wniosków potrwa około tygodnia. W przypadku większej ilości chętnych niż jest działek, zostanie przeprowadzone losowanie.

 

tc- ŁZ

Najpopularniejsze

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.