Chowane słupki zwiększą bezpieczeństwo na deptaku – prezydent Kubicki podpisał umowę z wykonawcą

Chowane słupki zwiększą bezpieczeństwo na deptaku – prezydent Kubicki podpisał umowę z wykonawcą fot. Piotr Jędzura
Prezydent Janusz Kubicki podpisał dzisiaj (18.06) umowę z firmą Indemar ze Szczecina, która wykona chowane słupki uniemożliwiające swobodny wjazd na deptak. Na starówce mamy głównie spacerować, a nie jeździć samochodami.  - Radni Andrzej Brachmański i Robert Górski przez kilka lat zabiegali o tę inwestycję – mówił Janusz Kubicki. – Wszyscy mamy prawo czuć się bezpiecznie.

Piesi od dawna skarżyli się, że deptak zamienił się w trasę szybkiego ruchu. Prezydent Janusz Kubicki na łamach „Łącznika” zapowiedział rozwiązanie problemu. W piątek (18.06) słowa dotrzymał.

- Radni Andrzej Brachmański i Robert Górski przez kilka lat zabiegali o tę inwestycję – mówił Janusz Kubicki. – Chodzi o ograniczenie ruchu kołowego na deptaku. Jesteśmy w sąsiedztwie Muzeum Ziemi Lubuskiej (na konferencji – dop. red.) kilka minut, a już zauważyliśmy, że część kierowców skorzystało ze skrótu, który znajduje się w tym miejscu. Mamy prawo na deptaku czuć się bezpiecznie. Oczywiście te słupki pozwolą na wjazd osobom upoważnionym. Zamkniemy obszar od al. Niepodległości aż do Starego Rynku. Pozwoli to na uspokojenie ruchu. Deptak ma być dla mieszkańców, dostawy do sklepów muszą odbywać się w godzinach porannych. Wykonawca ma 200 dni na zrealizowanie zadania.

Prezydent zaznaczył, że projekt był konsultowany z policją i strażą pożarną.

W momencie podpisywania umowy z wykonawcą, uroczystość zakłócił jeden z samochodów, który wyjechał z ulicy Pieniężnego prosto na deptak, na co zwrócił uwagę prezydent. – Już wiecie, dlaczego chcemy postawić te chowane słupki – skwitował Janusz Kubicki.

Trzeba ukrócić zapędy kierowców

A. Brachmański przyznał, że projekt rodził się w bólach. – Już kilka lat temu z R. Górskim, który apeluje o uporządkowanie ruchu samochodowego w całej Zielonej Górze wymieniliśmy poglądy w tej sprawie – mówi radny Zielonej Razem. - Pojechaliśmy do Wrocławia, aby podpatrzeć kilka rozwiązań. Z prezydentem pospacerowaliśmy po deptaku i szybko zgodził się na nasze pomysły. Mieliśmy problemy z realizacją zadania – przyznał. – Przyszła pandemia, potem kilka razy nie udało wyłonić się wykonawcy inwestycji. Latem przyszłego roku na deptaku będzie dużo spokojniej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że początki wprowadzania nowej organizacji ruchu na deptaku, nie będą łatwe, także dla mieszkańców starówki. System to odpowiedź na nieudolność zielonogórskiej policji, która nie potrafi ukrócić zapędów kierowców poruszających się i parkujących nieprawidłowo. Dziękuję prezydentowi za akceptację pomysłu i radnym, że zabezpieczyli na ten cel pieniądze w budżecie miasta.

Obecnie prawo do przejazdu przez deptak mają mieszkańcy, firmy kurierskie i dostawcy towarów do sklepów (w określonych godzinach). Podczas policyjnych kontroli wiele osób nie ma stosownych zezwoleń. Słupki mają ukrócić samowolę kierowców.

Magistrat opracował koncepcję systemu i wyznaczył miejsca, gdzie powinny być zamontowane blokady. Biuro Projektowe ASP przygotowało projekt z 23 lokalizacjami. Słupki o wysokości ok. 80 cm, znajdą się na wszystkich wjazdach na deptak. W 12 miejscach pojawią się blokady ze słupkami chowanymi elektromechanicznie (blokada systemowa), a w 11 blokady ze słupkami stałymi lub wykręcanymi i elementami małej architektury, np. donicami.

W sześciu lokalizacjach zaprojektowano dodatkowe punkty z kamerami - uzupełnienie istniejącego systemu monitoringu. Kiedy do słupka podjedzie uprawniony samochód, blokada błyskawicznie schowa się w podłożu. Po przejechaniu auta, podniesie się - dzięki czujnikom. Nikt nie zdąży przejechać „na gapę” za uprawnionym kierowcą. Grozi to sytuacją, że auto zawiśnie na podnoszącej się blokadzie, a to oznacza mandat i zapłatę za remont uszkodzonego słupka. W przypadku straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego do opuszczenia słupka wystarczy krótki sygnał dźwiękowy.

Firmę Idemar reprezentował jej prezes Robert Rewak. – To niełatwe zadanie, ale jestem przekonany, że przy dobrej współpracy cele, które wyznaczyło sobie miasto zostaną zrealizowane – mówił R. Rewak. –  Wybudujemy ok. 700 metrów kanalizacji teletechnicznej, a to będzie wymagać otwartych wykopów. Na deptaku będzie wprowadzony ruch tymczasowy i na różnych etapach inwestycji zamykane poszczególne ulice.

Firma wejdzie na plac budowy na początku lipca.

Całodobowa kontrola

System będzie pod całodobową kontrolą miejskiego centrum monitoringu. Słupki zostaną zlokalizowane w sąsiedztwie punktów kamerowych (PK) i punktów dystrybucji monitoringu wizyjnego.

Jak rozwiązana będzie sprawa identyfikacji pojazdów uprawnionych, np. mieszkańców? Magistrat testował m.in. urządzenia radiowe (podobne do elektronicznego poboru opłat drogowych), karty magnetyczne i piloty. Doświadczenia innych miast wskazywały, że te koncepcje są awaryjne, łatwo je zniszczyć i skopiować. Miasto nie zdecydowało się też na wprowadzenie funkcji rozpoznawania numerów rejestracyjnych przez kamery.

- Instalacja kamer nisko nad poziomem gruntu powodowała problemy: zanieczyszczenia i zarysowania, oświetlenia pojazdów, kąta i wysokości najazdu samochodu na strefę odczytu, aż do celowej dewastacji kamer. W dodatku intensywne światło reflektorów LED uniemożliwia odczyt tablic - wyjaśnia Krzysztof Rutkowski, kierownik Biura Ochrony Wizyjnej w magistracie.

Każdy kierowca z uprawnieniami do przejazdu będzie musiał zarejestrować swój telefon na dedykowanej stronie internetowej, zainstalować specjalną aplikację na smartfonie i uaktywnić funkcję lokalizacji (GPS). W momencie przejazdu otrzyma jednorazowy PIN i zostanie zidentyfikowany po numerze telefonu i lokalu, w którym mieszka.

Na deptaku będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu. Uprawnieni mieszkańcy mają jeździć na skróty, nie przez cały deptak.

Koszt zadania - 3 mln 318 tys. 663 zł. Prace zakończą się w tym roku.

Blokady ruchu kołowego - lokalizacje 1.Kupiecka - Ciesielska – 2 słupki ruchome 2.Kupiecka - Boh. Westerplatte – 2 słupki ruchome 3.pl. Powstańców Wielkopolskich - Kupiecka – 2 słupki ruchome 4. dr. Pieniężnego - Niepodległości – 2 słupki ruchome 5. dr. Pieniężnego - Kazimierza Wielkiego - 2 słupki stałe 6. Niepodległości - Bankowa - 3 słupki ruchome 7. Krawiecka - Masarska - 1 słupek ruchomy 8. Jedności - Pod Filarami - 2 słupki ruchome 9. Sobieskiego – 30 Maja - 2 słupki ruchome i kamera 10. Mickiewicza - Lisowskiego - 1 słupek ruchomy 11. Kościelna - Św. Jadwigi - mała architektura i kamera 12. al. Niepodległości - ul. Pod Topolami - mała architektura i kamera 12b. al. Niepodległości między nr 8/10 - mała architektura i kamera 13. ul. Mickiewicz - św. Jadwigi -  mała architektura i kamera 14. ul. Lisowskiego -Stary Rynek - mała architektura i kamera 15. Plac Bohaterów - mała architektura 16. pl. Teatralny - ul. dr Pieniężnego -  słupki ruchome 17. pl. Teatralny -  Przedszkole - słupki ruchome i kamera 18.a - Plac przy Filharmonii - mała architektura 18b. Plac przy Filharmonii - mała architektura 18c. Plac przy Filharmonii - mała architektura 19.  Plac przy B.C - mała architektura 20. Plac Bohaterów (zatoka) - mała architektura.

rk
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.