Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych fanów. Niezmiennie zaglądają po nie do Wedla na skrzyżowaniu ulic Jedności i Pod Filarami. Nawet codziennie. Przedstawiamy kolejną odsłonę jubileuszowego cyklu "Kultowe Miejsca Zielonej Góry".

 

Największy ruch w Wedlu jest we wtorki, czwartki i soboty. Po rynku. Klienci zaglądają tu po zakupach na Owocowej. - Twierdzą, że po drodze – śmieje się pani Anna, szefowa od 1994 roku. Wcześniej sklepem zawiadowała jej mama, Wacława Mularczyk. W archiwach „Gazety Zielonogórskiej” z 1979 roku można znaleźć jej wypowiedź dotyczącą zamówień i apetytu zielonogórzan: „Kwartalnie otrzymujemy z patronackiej fabryki 25 ton galanterii czekoladowej. Moglibyśmy sprzedawać dwa razy tyle”. Nasza miłość do czekolady nie słabnie, choć teraz konkurencja już znacznie większa. – Dziś zamawiamy nie na tony, a na palety – wyjaśnia pani Anna.

Sklep funkcjonuje od 1971 roku. Jego pojawienie się w mieście zapowiadano jako swoistą rewolucję handlową. Miał być duży, bowiem małe sklepy przechodziły do lamusa, no i za ladą miał stać więcej niż jeden sprzedawca! Dzięki innowacjom mógł być otwarty nawet w niedziele i święta. Wieloosobowa obsługa w Wedlu jest do dziś. Na posterunku, oprócz szefowej, można spotkać panią Teresę i panią Kasię. Zagadką jest to jak udaje im się trzymać linię.

- Panuje u nas zasada jak w fabryce: można jeść na miejscu, ale nie wynosić – opowiada pani Anna. – Jak mamy coś pysznego, to się nie opieramy. Zawsze skuszę się na pyszne ciasteczka, które sprowadzam z Wrocławia. Mam też słabość do śliwek w czekoladzie.

A jak wyglądają słodkie zachcianki zielonogórzan? Pani Anna twierdzi, że lubią nowości i niezmiennie… landrynki! – Bywa, że dopytują się o czekoladowe gwiazdki czy draże Orlando, choć od lat nie ma ich już na rynku – dodaje pani Teresa.

Za to raczki, kukułki, iryski czy koguciki ciągle są w asortymencie i mają swoich zwolenników. Podobnie jak blok lubuski. Amatorzy słodyczy potrafią zaglądać tu nawet codziennie – biorą niewielką porcję, żeby nie kusiło. Kolejnego dnia wracają po kolejną. Swego czasu zaglądała tu nierzadko projektantka Ewa Minge. Stałych klientów w Wedlu nie brakuje, to oni napędzają panią Annę. – W tej pracy najbardziej lubię kontakt z ludźmi. Klienci potrzebują porozmawiać szczególnie po długim okresie pandemii.

 

 

(ah)
październik 06, 2022

75-lat Biblioteki "NORWIDA" - Prezydent uhonorował bibliotekarzy [ZDJĘCIA / VIDEO]

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana…
październik 06, 2022

Zderzenie osobówki z motocyklistą - Kto nie ustąpił pierwszeństwa? [FILM]

W środę (5 października) w Zielonej Górze doszło do dwóch…
październik 06, 2022

R. Górski: Zainteresowanie szczepieniami na COVID-19 jest spore

Jak wygląda zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Zielonej Górze? To…
październik 06, 2022

Zbieraj kasztany i pomóż dzielnemu Olafowi

Olaf urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą, wodogłowiem oraz niedowładem…
październik 05, 2022

Bociany z UZ doleciały już do Czadu oraz Sudanu. Mają GPS

W sierpniu młode bociany z naszego regionu wyruszyły w kierunku…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.