Częściej trafimy na tzw. zieloną falę

Prawdopodobnie już na przełomie maja i czerwca, drogowcy zajmą się usprawnieniami w ruchu na ul. Bohaterów Westerplatte Prawdopodobnie już na przełomie maja i czerwca, drogowcy zajmą się usprawnieniami w ruchu na ul. Bohaterów Westerplatte Fot. Tomasz Czyżniewski
Mamy jeździć płynniej i bezpieczniej. Miasto pracuje nad zmianą w działaniu sygnalizacji świetlnej na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w centrum.

 

Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami zapowiada zmiany na kilku głównych skrzyżowaniach. Obecnie przygotowywane są nowe programy sygnalizacji świetlnej, które mają sprawić, że kierowcy częściej trafią na tzw. zieloną falę, a w godzinach szczytu korki szybciej się rozładują. Pozwoli to przejechać bez zatrzymywania się przez kilka krzyżówek ze światłami. Warunek jest jeden - trzeba zdjąć nogę z gazu i poruszać się z regulaminową prędkością 50 km na godzinę, a niekiedy zwolnić do 40 km.

W pierwszej kolejności, prawdopodobnie już na przełomie maja i czerwca, drogowcy zajmą się ul. Bohaterów Westerplatte. Obecnie nie ma większego problemu na kierunku od ul. Kupieckiej do Ułańskiej, ruch jest tam w miarę płynny. Problem pojawia się w kierunku przeciwnym, gdzie pojazdy jadące od dworca w stronę centrum zatrzymują się na skrzyżowaniu z ul. Kupiecką i oczekują na światło zielone około minuty. - Chcemy, aby zmotoryzowani, w tym również pasażerowie komunikacji miejskiej, mniej denerwowali się na światłach tej jednej z głównych, zielonogórskich ulic - mówi K. Staniszewski. - Poprawimy jednocześnie działanie świateł na skrzyżowaniu Westerplatte, Kupieckiej i Wojska Polskiego. Obecnie przy skręcie w lewo z Wojska Polskiego w Kupiecką, szczególnie w szczycie komunikacyjnym, czas oczekiwania w kolejce jest nieco zbyt długi.

Ruch ma być sprawniejszy też na tzw. obwodnicy śródmiejskiej - jak drogowcy nazywają odcinek od ronda PCK w stronę ul. Łużyckiej, Długiej, Konstytucji 3 Maja i Wrocławskiej. Z badań płynności ruchu przeprowadzonych przez miasto wynika, że jedynie poza godzinami szczytu, późnym popołudniem lub wieczorem, można tędy „wbić” się w zielone światła, natomiast kiedy zielonogórzanie jadą lub wracają z pracy, tworzą się spore korki. - Opracowujemy kilka programów sygnalizacji świetlnej dla tej trasy, które dostosowane będą do różnych pór dnia - wyjaśnia dyrektor Staniszewski. - Obecnie na wspomnianym odcinku działa tylko jeden program, który nie sprawdza się przy dużym natężeniu ruchu. Wprowadzenie różnych programów, dostosowanych do zmiennych natężeń, pozwoli na przejazd większej liczby pojazdów w tej samej jednostce czasu. Zbudowane, w ramach prac nad programami sygnalizacji, mikroskopowe modele ruchu wskazują, że zmiany poprawią ogólny czas przejazdu na całej obwodnicy. Jednocześnie, w ramach prowadzonych prac, wykonawca zaproponował też niewielkie korekty w geometrii, m.in. na ruchliwym skrzyżowaniu Lwowskiej i Wrocławskiej, co w połączeniu z lepszym działaniem świateł, upłynni ruch.

Koncepcja powinna być gotowa do czerwca, a to oznacza, że usprawnienia drogowe weszłyby w życie w drugiej połowie roku.

Przypomnijmy, że miasto planuje też przebudowę kolizyjnego skrzyżowania ulic Batorego, Rzeźniczaka i Zamoyskiego. Za ok. 30 tys. zł firma Jaros Inżynieria Ruchu opracuje koncepcję projektową geometrii przebudowy skrzyżowania, w której uwzględni m.in. dodatkowy pas ruchu dla lewoskrętu z ul. Batorego w ul. Zamoyskiego oraz dodatkowy pas dla skręcających w prawo z ul. Batorego w Rzeźniczaka. Pozwoli to zamienić działającą dziś sygnalizację dwufazową w bezpieczniejszą trzy lub czterofazową. Szykuje się także likwidacja jednego z przejść dla pieszych przez ul. Batorego. Wykonawca opracuje trzy warianty działania sygnalizacji na podstawie wykonanego w kwietniu pomiaru ruchu (przez dwa dni robocze, w godz. 6.00-22.00).

Następnie, dla wybranego przez miasto wariantu sygnalizacji, firma opracuje pięć programów działania sygnalizacji, m.in. dla szczytu porannego i popołudniowego, godzin wieczornych oraz południa.

Do końca roku miasto zamierza wyłonić wykonawcę projektu budowlanego. Prace mogłyby rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2022 r.

 

rk - łz
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.