DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy? fot. fb Tomasz Czyżniewski
Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. Sklep otwarto w sobotę, 20 marca 1976 r. Dla klientów, bo oficjale zwiedzili placówkę dzień wcześniej. Mogli obserwować pokaz mody, powtórzony później w Hali Ludowej. Robiliście tam zakupy?
 
 
Kiedyś w Zielonej Górze – 20 marca 1976 r.
 
Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat. Niewiele się tutaj dzieje. Obecny właściciel chce go sprzedać.
Ja wciąż się zastanawiam, czy przez jeden sklep, nawet tak duży, w jeden dzień mogło przewinąć się 30 tys. zielonogórzan?
 
Sklep otwarto w sobotę, 20 marca 1976 r. Dla klientów, bo oficjale zwiedzili placówkę dzień wcześniej. Mogli obserwować pokaz mody, powtórzony później w Hali Ludowej.
W środę, 24 marca, „Gazeta Lubuska” zamieściła pierwsze podsumowanie. – W dniu otwarcia, w sobotę 20 bm. przez Dom Towarowy Centrum przewinęło się około 30 tys. osób, spośród których 15 tys. kupiło towary warte 3.600 tys. zł – pisała „GK”. – W poniedziałek, 22 bm. Obroty wynosiły 2,5 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się koszule męskie ze zbąszyńskiego „Romeo”, wyroby dziewiarskie i bielizna, drukowane koszulki z trykotu, artykuły dekoracyjne oraz artykuły młodzieżowe.
 
Klientów było tak wielu, że stoiska z konfekcja na I Pietrze budynku, do których powinien być wolny dostęp, ogrodzono. Towar podawali sprzedawcy. Nie łatwo było wybrać sobie odpowiedni towar.
 
W poniedziałek sklep zamknięto o 18.00, na godzinę przed wyznaczonym terminem. – Spowodowało to sporo zamieszania i niezadowolenia. Skrócono czas otwarcia placówki z powodu straszliwego przemęczenia sprzedawców – tłumaczyła „GL”. – Zdarzyło się wśród nich kilka omdleń i zasłabnięć.
 
Dlaczego jednak o skróceniu czasu pracy nie uprzedzono klientów?
Sklep był przecież zradiofonizowany. Robiliście tam zakupy?
 
Fot. archiwum domowe Eugeniusza Wilka
Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.
 
 
 
facebook Tomasz Czyżniewski
 
 

DT Centrum jest na sprzedaż. Są chętni [DUŻO ZDJĘĆ]

 

DT Centrum jest na sprzedaż. Są chętni [DUŻO ZDJĘĆ]

 

Dawniej Dom Towarowy Centrum przy ul. Boh. Westerplatte był jednym z najbardziej popularnych miejsc na zakupy w mieście. Otwarto go w połowie lat 70. ubiegłego stulecia. Później kilka razy zmieniał właścicieli. Dziś to budynek widmo, który zdaniem wielu mieszkańców straszy w centrum miasta. Władze Zielonej Góry nie mogą nic z tym zrobić, bo to własność prywatna. Teraz pojawiła się szansa, żeby coś się zmieniło ponieważ Dom Towarowy Centrum trafił na sprzedaż. Cena to 15 mln zł netto. 

 

Dom Towarowy "Centrum" został zbudowany w połowie lat 70. Ówcześnie był to największy obiekt handlowy Zielonej Góry. W latach 90. zmienił właściciela, który zamierzał zbudować na jego miejscu nowoczesny obiekt handlowy. Do realizacji jednak nie doszło.

Kolejna zmiana właścicielska nastąpiła w 2011 r. W planach nowego właściciela było gruntowne odnowienie obiektu i przekształcenie go w nowoczesne centrum handlowe. Kolejnym pomysłem było rozebranie starego DT "Centrum".

Budynek widmo stoi do dziś. Zdaniem wielu mieszkańców pusty obiekt straszy w centrum miasta. Władze Zielonej Góry nie mogą nic z tym zrobić, bo to własność prywatna. Teraz pojawiła się szansa, żeby coś się zmieniło ponieważ jak donosi Gazeta Lubuska Dom Towarowy Centrum trafił na sprzedaż. Cena to 15 ml zł netto.

DT Centrum to budynek trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest pod usługi, inne niż chronione. Możliwe są obiekty handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnia działki liczy 4 tys. metrów, a budynku – blisko 7 tys. m kwadrat.

 

 

(łc)
czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.