DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy? fot. fb Tomasz Czyżniewski
Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. Sklep otwarto w sobotę, 20 marca 1976 r. Dla klientów, bo oficjale zwiedzili placówkę dzień wcześniej. Mogli obserwować pokaz mody, powtórzony później w Hali Ludowej. Robiliście tam zakupy?
 
 
Kiedyś w Zielonej Górze – 20 marca 1976 r.
 
Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat. Niewiele się tutaj dzieje. Obecny właściciel chce go sprzedać.
Ja wciąż się zastanawiam, czy przez jeden sklep, nawet tak duży, w jeden dzień mogło przewinąć się 30 tys. zielonogórzan?
 
Sklep otwarto w sobotę, 20 marca 1976 r. Dla klientów, bo oficjale zwiedzili placówkę dzień wcześniej. Mogli obserwować pokaz mody, powtórzony później w Hali Ludowej.
W środę, 24 marca, „Gazeta Lubuska” zamieściła pierwsze podsumowanie. – W dniu otwarcia, w sobotę 20 bm. przez Dom Towarowy Centrum przewinęło się około 30 tys. osób, spośród których 15 tys. kupiło towary warte 3.600 tys. zł – pisała „GK”. – W poniedziałek, 22 bm. Obroty wynosiły 2,5 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się koszule męskie ze zbąszyńskiego „Romeo”, wyroby dziewiarskie i bielizna, drukowane koszulki z trykotu, artykuły dekoracyjne oraz artykuły młodzieżowe.
 
Klientów było tak wielu, że stoiska z konfekcja na I Pietrze budynku, do których powinien być wolny dostęp, ogrodzono. Towar podawali sprzedawcy. Nie łatwo było wybrać sobie odpowiedni towar.
 
W poniedziałek sklep zamknięto o 18.00, na godzinę przed wyznaczonym terminem. – Spowodowało to sporo zamieszania i niezadowolenia. Skrócono czas otwarcia placówki z powodu straszliwego przemęczenia sprzedawców – tłumaczyła „GL”. – Zdarzyło się wśród nich kilka omdleń i zasłabnięć.
 
Dlaczego jednak o skróceniu czasu pracy nie uprzedzono klientów?
Sklep był przecież zradiofonizowany. Robiliście tam zakupy?
 
Fot. archiwum domowe Eugeniusza Wilka
Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.
 
 
 
facebook Tomasz Czyżniewski
 
 

DT Centrum jest na sprzedaż. Są chętni [DUŻO ZDJĘĆ]

 

DT Centrum jest na sprzedaż. Są chętni [DUŻO ZDJĘĆ]

 

Dawniej Dom Towarowy Centrum przy ul. Boh. Westerplatte był jednym z najbardziej popularnych miejsc na zakupy w mieście. Otwarto go w połowie lat 70. ubiegłego stulecia. Później kilka razy zmieniał właścicieli. Dziś to budynek widmo, który zdaniem wielu mieszkańców straszy w centrum miasta. Władze Zielonej Góry nie mogą nic z tym zrobić, bo to własność prywatna. Teraz pojawiła się szansa, żeby coś się zmieniło ponieważ Dom Towarowy Centrum trafił na sprzedaż. Cena to 15 mln zł netto. 

 

Dom Towarowy "Centrum" został zbudowany w połowie lat 70. Ówcześnie był to największy obiekt handlowy Zielonej Góry. W latach 90. zmienił właściciela, który zamierzał zbudować na jego miejscu nowoczesny obiekt handlowy. Do realizacji jednak nie doszło.

Kolejna zmiana właścicielska nastąpiła w 2011 r. W planach nowego właściciela było gruntowne odnowienie obiektu i przekształcenie go w nowoczesne centrum handlowe. Kolejnym pomysłem było rozebranie starego DT "Centrum".

Budynek widmo stoi do dziś. Zdaniem wielu mieszkańców pusty obiekt straszy w centrum miasta. Władze Zielonej Góry nie mogą nic z tym zrobić, bo to własność prywatna. Teraz pojawiła się szansa, żeby coś się zmieniło ponieważ jak donosi Gazeta Lubuska Dom Towarowy Centrum trafił na sprzedaż. Cena to 15 ml zł netto.

DT Centrum to budynek trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest pod usługi, inne niż chronione. Możliwe są obiekty handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnia działki liczy 4 tys. metrów, a budynku – blisko 7 tys. m kwadrat.

 

 

(łc)
grudzień 08, 2023

Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc

Na Uniwersytecie Zielonogórskim świętowano Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z…
grudzień 08, 2023

Marzy mi się zielonogórskie wino mikołajkowe

- Może uda się wprowadzić taki produkt w przyszłym roku,…
grudzień 08, 2023

W niedzielę wędrówka po Zielonej Górze

Zielonogórski oddział PTTK organizuje w niedzielę (10.12) kolejny spacer w…
grudzień 08, 2023

Winowajcą jest kraken

Do chorego w szpitalu idź zdrowy, w maseczce i sam.…
grudzień 08, 2023

Policja zatrzymała dwóch zuchwałych złodziei

Dzielnicowi z posterunku w Świdnicy wspólnie z policjantami pionu kryminalnego…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.