"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów fot. materiały uz
Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ i dyrektor Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze - Mariusz Szpakowicz, podpisali dzisiaj porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a Zespołem Szkół Ekologicznych.

 

Współpraca ze szkołami jest dla nas priorytetem. Szkoły w Zielonej Górze, ale też w regionie, są dla nas naturalnym źródłem kandydatów na studia, dlatego otwieramy się na uczniów szkół, które kształcą na profilach prowadzonych również na UZ. Takim przykładem jest właśnie inżynieria biomedyczna prowadzona w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej naszego Uniwersytetu. Liczymy na to, że współpraca z Zespołem Szkół Ekologicznych będzie się nie tylko utrzymywać, ale też rozwijać i nie będzie to tylko podpisanie dokumentu, ale realna działalność. – powiedziała prof. M. Mrówczyńska.

 

Że będzie to realna działalność świadczy fakt, że w Szkole już od 1 września uruchomiono klasę o profilu inżynieria biomedyczna. Ponad 30 uczniów z tej klasy będzie uczestniczyć w praktycznych laboratoriach, warsztatach, pokazach oraz wykładach popularnonaukowych organizowanych w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego i na terenie szkoły. Uczniowie już na etapie edukacji w szkole średniej będą mieli okazję zdobyć umiejętności praktyczne posługiwania się najnowocześniejszą aparaturą badawczo-pomiarową stosowaną w spersonalizowanej medycynie.

 

Podpisanie tego porozumienia, tak jak powiedziała Pani Profesor, nie będzie opierało się tylko i wyłącznie na papierze, który dzisiaj podpisujemy, ale na realnej pomocy Uniwersytetu naszej szkole. Wszyscy wiemy, że nie wszystkie szkoły wyposażone są tak, by zagwarantować dzieciom dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów. Więc możliwość tej współpracy jest dla nas bardzo cenna. – powiedział dyrektor M. Szpakowicz. – Poza tym ja patrzę na naszą współpracę globalnie – jestem związany z miastem Zielona Góra i moim marzeniem jest, aby młodzież, która kształci się na poziomie szkól ponadpodstawowych pozostała w Zielonej Górze. I to powinien być chyba priorytet w naszej współpracy. Zadbajmy o to, aby młodzież zielonogórska pozostała z nami. – dodał.

 

Również dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej - dr hab. inż. Roman Stryjski, prof. UZ, który będzie odpowiedzialny za realizację podpisanego dzisiaj porozumienia, nie ukrywa, że jednym z podstawowych celów Instytutu jest „wychowanie” sobie przyszłych kandydatów na studia - Bardzo się cieszę, że mamy taką szansę – z jednej strony chcielibyśmy przybliżyć uczniom inżynierię biomedyczną w szkole, a z drugiej strony liczymy na wykształcenie sobie przyszłych studentów. Część zajęć, które przygotujemy dla uczniów, to będą zajęcia normalnie przez nas realizowane, ale będzie też część zajęć przygotowana specjalnie dla nich. Zależy nam na tym, aby zajęcia były na tyle atrakcyjne, żeby uczniowie chcieli u nas studiować. I nie myślimy tutaj tylko o kierunku inżynieria biomedyczna, chociaż ta jest dla nas najważniejsza, ale ogólnie o Uniwersytecie. – powiedział prof. R. Stryjski.

 

Zajęcia z chemii, nanotechnologii, biomechaniki, inżynieria materiałowa będą prowadzone przez pracowników Katedry Inżynierii Biomedycznej.

 

wzg / uz
grudzień 09, 2022

Kierowca nie wytrzymał i zrobił to kierowcy busa

Do zdarzenia doszło na al. Niepodległości. Ktoś zaparkował busem blokując…
grudzień 09, 2022

Piękny jubileusz. To już 50 lat pracy Danuty Tarnawskiej z niepełnosprawnymi sportowcami

Mówisz Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start Zielona Góra, myślisz Danuta Tarnawska. I…
grudzień 09, 2022

O winiarstwie w Centrum Przyrodniczym

Pomyśleć, że kiedyś przy ul. Sienkiewicza stała muszla koncertowa. Jak…
grudzień 09, 2022

Ekrany działają, mieszkańcy potwierdzają - jest lepiej!

Mieszkańcy wieżowców przy trasie S3, z ulgą przyjęli fakt zakończenia…
grudzień 09, 2022

Zielona Góra rozdaje choinki!

Choinka to symbol Bożego Narodzenia. Kojarzy się z ciepłem, rodziną,…

Górnicy świętowali Barbórkę [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (9.12) w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody Barbórki. Górnicy z PGNiG złożyli kwiaty…

W mieście ruszy weryfikacja opłat za wywóz śmieci

Nie ma co udawać, wszyscy śmiecą, nie wszyscy płacą za wywóz odpadów. – Szacujemy, że…

Już widać kształt ścieżki rowerowej z Zielonej Góry (Zatonia) do Nowej Soli

- Dzięki tej drodze będziemy mogli bez żadnych przeszkód i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z…

Za nimi 100 godzin wspólnych treningów. Street Army podsumowuje bezpłatny projekt dla seniorów

- Ale ten rok szybko zleciał – dziwi się fizjotrener Bernard Barski, który z grupą…

Szewc z Zielonej Góry pracuje i ma zlecenia. – W epidemii pomogli ludzie i prezydent…

Wszystko zaczęło się w czasie pandemii kornawirusa. Lockdown spowodował spadek obrotów wielu firm i warsztatów,…

"FAŁSZYWY LEKARZ" zgarnął 200 tysięcy złotych 86-letniemu seniorowi z Zielonej Góry!

86-letni senior z Zielonej Góry wraz ze swoją żoną dali wiarę historii stworzonej przez przestępców…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.