Ekrany jednak za niskie

Ekrany jednak za niskie
Mieszkańcy osiedla Pomorskiego walczą o wyższe ekrany akustyczne przy trasie S3 od 2018 roku. Zakończone właśnie badania poziomu hałasu, przeprowadzone przez GDDKiA, rzeczywiście wykazały przekroczenia norm. Niewielkie. Cała sprawa zaczęła się od remontu drogi S3, dzięki któremu trasa została poszerzona do czterech pasów ruchu. Jednocześnie na poziomie os. Pomorskiego zlikwidowano pięciometrowe ekrany akustyczne, chroniące mieszkańców pobliskich bloków przed nadmiernym hałasem. Zamiast tego ustawiono trzyipółmetrowe instalacje. Problem w tym, że zdaniem mieszkańców osiedla, kompletnie nie spełniają swojej roli. - Żyjemy przy zamkniętych oknach. Obecne ekrany są dużo niższe niż gdziekolwiek indziej na trasie, nawet przy ogródkach działkowych postawiono wyższe. Nikt nie brał pod uwagę tego, że mieszkamy najbliżej tej trasy – argumentowała mieszkanka osiedla Elżbieta Lisowska-Kopeć. - Cały czas cierpimy z powodu hałasu. To jest po prostu kpina z mieszkańców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje nam, że zbada sprawę. Ale tu nie ma czego badać, tu wystarczy stanąć! – opowiadał zdenerwowany Mścisław Olszowski, uczestnik protestu spowalniającego ruch na trasie S3 w listopadzie 2018 r. Mieszkańcy w porozumieniu z GDDKiA zawiesili swoje protesty do czasu wykonania odpowiednich badań środowiskowych. W tzw. międzyczasie GDDKiA wprowadziła też ograniczenie prędkości na odcinku trasy S3 przy os. Pomorskim. W maju br. zakończyły się badania norm hałasu na tym odcinku trasy S3, wykonane przez GDDKiA. - Rzeczywiście, wstępne wyniki pokazują niewielkie przekroczenia. Dotyczą one jednak najwyższych kondygnacji w blokach. Raport z badań trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na podstawie oceny RDOŚ zostaną podjęte konkretne działania – poinformowała nas Kinga Ratkiewicz, rzecznik prasowy GDDKiA w Zielonej Górze. Co to oznacza dla mieszkańców? Czy wreszcie ekrany przy osiedlu Pomorskim będą wyższe? - Czekamy na opinię z RDOŚ, mamy koncepcję dostawienia dodatkowych ekranów, m.in. w pasie rozdziału. Wszystkie do tej pory podjęte działania są zgodne z porozumieniami zawartymi z mieszkańcami i zmierzają do wyeliminowania nadmiernej emisji hałasu. O dostrzeżeniu problemu świadczy fakt rozpoczęcia wykonywania koncepcji bez czekania na pojawienie się wstępnych badań analizy realizacyjnej. Ważna jest dla nas skuteczność ochrony mieszkańców przed hałasem - podkreśla K. Ratkiewicz.
(ap) - ŁZ
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…
luty 01, 2023

Zielona Góra będzie tworzyć Zachodni Klaster Elektromobilności.

W miniony poniedziałek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11…
luty 02, 2023

Żużlowiec Andriej Kudriaszow walczy z rakiem. Może stracić nogę

Żużlowiec Andriej Kudriaszow ma rozległego raka skóry. Rosjanin ma problemy…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.