Elektryczne autobusy i szybka kolej aglomeracyjna. Zielona Góra stawia na ekologiczną komunikację

Elektryczne autobusy i szybka kolej aglomeracyjna. Zielona Góra stawia na ekologiczną komunikację fot. materiały um
Zeroemisyjna i nowoczesna komunikacja miejska to jeden z priorytetów Zielonej Góry. Transport zbiorowy ma być alternatywą dla poruszania się własnym samochodem, czy innym środkiem transportu. Miasto ma ambitne plany poszerzenia komunikacji o możliwość przemieszczania się szybką koleją. - Po autobusach elektrycznych, które były dużym projektem, przygotowujemy jeszcze większe zadanie - mówił Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta na antenie Radia Zielona Góra. – Szybka kolej będzie oddziaływała nie tylko na Zieloną Górę, ale również na wszystkie miejscowości Lubuskiego Trójmiasta – dodał Lesicki.

 

Ekologiczna, nowoczesna i szybka – taka ma być kolej aglomeracyjna, która połączy Lubuskie Trójmiasto. To ambitny projekt, który na przestrzeni najbliższych lat będzie realizowany przez Zieloną Górę, Nową Sól i Sulechów. Całość jest w fazie przygotowań. Przypominamy, 7. września podpisano list intencyjny, w którym Zielona Góra zobowiązała się do przygotowania studium wykonalności tego projektu. Aby uruchomić szybką kolej na przełomie 2026-2027 roku potrzebna jest dobudowa drugiego toru między Czerwieńskiem a Pomorskiem, budowa siedmiu nowych przystanków, w tym czterech na terenie Zielonej Góry (Leśny Dwór, Mazurskie, Chemiczna, Uniwersytet Zielonogórski). O przyszłości tego projektu mówił na antenie Radia Zielona Góra Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta.

 

- Po autobusach elektrycznych, które były dużym projektem, ten projekt będzie jeszcze większy, ale tak naprawdę on będzie oddziaływał nie tylko na Zieloną Górę, ale również na wszystkie miejscowości Lubuskiego Trójmiasta. Chcemy połączyć szybką koleją miejską nie tylko Sulechów, Zieloną Górę i Nową Sól, ale chcemy dojść do Czerwieńska, do Bytomia Odrzańskiego, a z drugiej strony włączyć w to Świdnicę i ewentualnie Słone, więc będą to duże infrastrukturalne nakłady. To byłaby przebudowa nie tylko w Zielonej Górze, bo wiąże się również z przebudową chociażby infrastruktury kolejowej w Nowej Soli, gdzie są potrzebne dwa tunele – mówił Lesicki.

 

W tym projekcie partnerami będą samorządy Lubuskiego Trójmiasta, które zostaną objęte zasięgiem kolei oraz  PKP PLK, urząd marszałkowski i POLREGIO. Całkowity koszt projektu może sięgnąć nawet 500 mln złotych, ponieważ poza dobudową torów i budową nowoczesnych przystanków, trzeba będzie przebudować układ komunikacyjny oraz kupić cztery do sześciu elektrycznych szynobusów.

 

 

wzg / rzg
październik 04, 2023

Seryjny złodziej zatrzymany przez zielonogórską policję

Zielonogórscy kryminalni w miniony weekend zatrzymali 40-letniego zielonogórzanina, który podejrzany…
październik 04, 2023

Pionierzy świętowali w Palmiarni. „Bez państwa nie byłoby Zielonej Góry!” [ZDJĘCIA]

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. A już 9…
październik 04, 2023

Zakręceni na punkcie pomagania!

„Wierzymy, że zielonogórzanie nigdy nie przechodzą obojętnie wobec potrzebujących –…
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.