Rada Miasta - Energetyczna rewolucja w Zielonej Górze. Jest plan do 2030 roku

Rada Miasta - Energetyczna rewolucja w Zielonej Górze. Jest plan do 2030 roku fot. Bartosz Mirosławski
Termomodernizacje i elektromodernizacje przedszkoli, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. Do tego farmy fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlanie LED oraz inwestycje w zeroemisyjny tabor i odnawialne źródła energii w MZK. W Zielonej Górze szykuje się prawdziwa rewolucja. Radni przyjęli „Plan gospodarki niskoemisyjnej miasta Zielona Góra do roku 2030”. Dokument opracowali eksperci z Katowic, a jest to zbiór kilkudziesięciu zadań do realizacji w najbliższych latach. – Jesteśmy przygotowani do realizacji wielu inwestycji, ale niestety blokuje nas urząd marszałkowski, ponieważ w dalszym ciągu nie mamy informacji o tym na jakie pieniądze mogą liczyć samorządy w nowym rozdaniu unijnych funduszy – tłumaczył w ratuszu Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta.  – Lubuskie, to ostatni region w kraju, który nie przedstawia pełnej informacji o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych – dodał.

 

„Plan gospodarki niskoemisyjnej miasta Zielona Góra do roku 2030” to obszerny dokument, który obrazuje, jakie inwestycje w najbliższych latach będą kontynuowane i realizowane w mieście w celu wprowadzenia dużych oszczędności energii cieplnej i prądu. To w konsekwencji ma uchronić miasto i mieszkańców przed wysokimi cenami energii. Energetyczną transformację Zielonej Góry obserwujemy od lat. Innowacyjne projekty realizowane przez Miejski Zakład Komunikacji są przedstawiane jako przykład pozytywnych zmian prezentowany niemal we wszystkich dużych miastach w Polsce. Inwestycje oświatowe realizowane  w mieście są już wyposażane w odnawialne źródła energii. W Zielonej Górze  mamy też realizowane kolejne etapy wymiany latarni na nowoczesne ledowe lampy.

 

– Przed nami kolejne zadania. Ten dokument to otwarcie pewnego etapu. Eksperci z Katowic opracowali go na zasadzie współpracy z urzędem miasta i naszymi partnerami. Zebrano też projekty od przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Dzięki temu dokładnie wiemy jakie działania realizować w pierwszej kolejności  - tłumaczył Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta Zielona Góra.

 

- W ramach różnych dostępnych funduszy będziemy inwestować w  OZE. Mamy kilka milinów złotych na fotowoltaikę w zajezdni MZK przy ul. Chemicznej,  która pokryje 30% energii potrzebnej do ładowania autobusów. Na początku przyszłego roku złożymy wniosek na kolejną farmę fotowoltaiczną tak, aby zapewnić 100 % energii dla MZK – mówił Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta.

 

Zadania wskazane w PGN mają być realizowane głównie z wykorzystaniem pieniędzy zewnętrznych. Miasto będzie starać się o środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz funduszy unijnych. Jak tłumaczył w ratuszu zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kaliszuk, w przypadku pieniędzy z UE pojawia się poważny problem, ponieważ urząd marszałkowski w dalszym ciągu nie przekazał samorządom dokładnych kwot na jakie mogą liczyć w tym rozdaniu.

 

- To problem. Nie mamy pełnej informacji dotyczącej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Lubuskie to jednym region w Polsce, który o tym nie informuje. Ciężko nam realizować inwestycje, nie możemy ogłosić przetargu bo nie wiemy na czym stoimy – tłumaczył Kaliszuk.

 

 

wzg

 

 

listopad 30, 2022

Miasto w lesie. O plusach i minusach będą dyskutować naukowcy, leśnicy i samorządowcy [ANKIETA]

Zielona Góra otoczona jest pięknymi lasami. To daje ogromne szanse…
listopad 30, 2022

Ścinając ją w lesie możemy wrócić do domu z mandatem!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie…
listopad 30, 2022

Pijana, naćpana i z narkotykami przy sobie prowadziła auto w Zielonej Górze!

To czego dopuściła się 42-letnia zielonogórzanka zatrzymana przez policjantów ruchu…
listopad 30, 2022

„Warto jest pomagać” ufundowało nowoczesny sprzęt dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka [ZDJĘCIA / FILM]

Zielonogórskie stowarzyszenie „Warto jest pomagać” przeprowadziło zbiórkę pieniędzy dla małych…
listopad 30, 2022

Nie masz pomysłu na prezent. Wojsko przychodzi z odsieczą. Spraw bliskim ciepły sweter oficerski

To nie lada gratka nie tylko dla miłośników militariów. Z…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.