F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt

F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt fot. Piotr Jędzura
- Moi chłopcy już nie mogą się doczekać otwarcia Kaczego Dołu – mówi Pani Anna, mama Tymka i Stasia. – Mieszkam na tym osiedlu od 30 lat, nareszcie koniec z tym betonem i asfaltem – cieszy się Pan Norbert, który teren budowy widzi z okna. – Te komentarze są dla nas najważniejsze. Mieszkańcy os. Słonecznego od samego początku mocno zaangażowali się w ten projekt – mówi radny Paweł Wysocki (Zielona Razem). – Zielonogórzanie nie tylko wybrali atrakcje, często dzwonią i dopytują co dzieje się na budowie, a nawet interweniują, gdy widzą niepożądane sytuacje – uśmiecha się radny Filip Czeszyk (Zielona Razem). - To wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt, który już z początkiem czerwca zachwyci zielonogórzan – dodaje.

 

Remont Kaczego Dołu to doskonały przykład na to, że mieszkańcy chcą i potrafią współpracować z radnymi i urzędnikami. To dzięki zaangażowaniu mieszkańców i radnych Pawła Wysockiego i Filipa Czeszyka, na terenie Kaczego Dołu zorganizowano szerokie konsultacje dotyczące rewitalizacji tego terenu.

 

- To ambitny projekt, długo się do niego szykowaliśmy, to nie tylko szerokie konsultacje z mieszkańcami, to również działania w ramach Budżetu Obywatelskiego, to wizje lokalne i godziny rozmów. Całość to wielopokoleniowy projekt. Udało nam się uwzględnić w nim potrzeby młodszych i starszych mieszkańców os. Słonecznego – tłumaczy Filip Czeszyk.

 

Mieszkańcy i radni zakasali rękawy. Amatorzy jazdy na rowerze zbierali głosy w Budżecie Obywatelskim, w pomoc zaangażowały się stowarzyszenia, a mieszkańcy jeszcze w fazie projektowania tego terenu zgłaszali swoje uwagi i ostatnie poprawki.

 

- I właśnie takie wspólne działania mają dla nas największe znaczenie. Samorząd jest dla mieszkańców. My dajemy im narzędzia, to oni wiedzą co jest dla nich najlepsze – mówi radny Paweł Wysocki.    

 

- Tutaj będzie fantastyczne miejsce do rekreacji. Faktycznie była tutaj betonoza. My postanowiliśmy to zmienić. Wprowadzamy dużo zieleni i przestrzeni, w której zielonogórzanie będą moli po prostu odpocząć – mówi radny Filip Czeszyk

 

- Kaczy Dół był miejscem trochę zapomnianym przez świat. Stąd też nasza walka o to, żeby odzyskał dawny blask - podkreśla prezydent Janusz Kubicki.

 

Co ciekawe, w ramach Budżetu Obywatelskiego zielonogórzanie wnioskowali o remont Kaczego Dołu, który miałby się zamknąć w kwocie około 350 tys. zł. Plany urzędu miasta okazały się bardziej ambitne! Za ponad 2 mln zł powstanie nowy tor speedrowerowy. Ucieszą się też fani desek, rolek i hulajnóg, bo w ramach inwestycji przewidziano dla nich pumptruck ze zjeżdżalnią skarpową jako dodatkową atrakcją. Cały teren zyska wizualnie na montażu małej zielonej architektury, ławeczek, nowego oświetlenia i monitoringu.

(łc) 

 

J. Kubicki: I jak tu nie lubić takich ludzi, którzy potrafią zmieniać Zieloną Górę?

 
 
J. Kubicki: I jak tu nie lubić takich ludzi, którzy potrafią zmieniać Zieloną Górę? fot. wzg / fb J. Kubicki
 
 
 
Kaczy Dół przez wiele lat czekał na lifting, teraz dzięki zaangażowaniu radnych Zielonej Razem i ścisłej współpracy z mieszkańcami to miejsce zyska drugie życie. - Byliśmy z radnym Filipem Czeszykiem zobaczyć Kaczy Dół - notabene fajna nazwa, prawie polityczna – mówi z uśmiechem Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Kubicki podziękował Filipowi Czeszykowi za trud jaki włożył w proces odnowienia popularnego Kaczego Dołu. – Filip to mega fajny człowiek, nie tylko tancerz i choreograf. Podziwiam go za to, że jest pozytywnie nastawiony do świata, uśmiechnięty, pełen energii. Zawsze mu się chce, nie narzeka, nie biadoli i ciągle ma chęci do działania – powiedział Kubicki.

 

Przez dekady kolejne pokolenia młodzieży spędzały wolny czas na kultowym Kaczym Dole. Nie da się jednak zaprzeczyć, że to miejsce ostatnio straszyło już swoim wyglądem i przypominało czasy słusznie minionej epoki.

 

- Kaczy Dół był miejscem trochę zapomnianym przez świat. Stąd też nasza walka o to, żeby odzyskał dawny blask - podkreśla prezydent Janusz Kubicki.

 

 - Mamy tu teraz betonową pustynię, a będzie piękna enklawa zieleni - cieszy się już teraz radny Filip Czeszyk.

 

W ramach Budżetu Obywatelskiego zielonogórzanie wnioskowali o remont Kaczego Dołu, który miałby się zamknąć w kwocie około 350 tys. zł. Plany urzędu miasta okazały się bardziej ambitne! Za ponad 2 mln zł powstanie nowy tor speedrowerowy. Ucieszą się też fani desek, rolek i hulajnóg, bo w ramach inwestycji przewidziano dla nich pumptruck ze zjeżdżalnią skarpową jako dodatkową atrakcją.

Janusz Kubicki w towarzystwie radnego Filipa Czeszyka odwiedził plac budowy, aby sprawdzić postęp prac. Przy okazji prezydenta miasta, podziękował radnemu za trud jaki włożył w proces odnowienia popularnego Kaczego Dołu.

 

– Filip to mega fajny człowiek, nie tylko tancerz i choreograf. Podziwiam go za to, że jest pozytywnie nastwiony do świata, uśmiechnięty, pełen energii. Zawsze mu się chce, nie narzeka, nie biadoli i ciągle ma chęci do działania – powiedział Kubicki.

 

Termin zakończenia modernizacji Kaczego Dołu upływa z końcem maja.

 

 

czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.