Gdzie mieszka radny Rewers?

Gdzie mieszka radny Rewers?
Ostatnia, wtorkowa sesja rady miasta była sceną niezwykłego przedstawienia. Część radnych przez kilka godzin uparcie dopytywała Janusza Rewersa, radnego Koalicji Obywatelskiej, czy jest mieszkańcem Zielonej Góry. Janusz Rewers w swoim corocznym oświadczeniu majątkowym podał świdnicki adres zamieszkania. Tymczasem prawo zabrania być radnym jednej gminy, będąc jednocześnie mieszkańcem drugiej. Fakt zameldowania radnego J. Rewersa w Zielonej Górze nie ma tu żadnego znaczenia, liczy się tylko to, gdzie mieszka na stałe. Oświadczenie majątkowe radnego trafiło do rąk przewodniczącego rady miasta, Piotra Barczaka, który zauważył świdnicki adres radnego i skierował jego oświadczenie do komisji statutowo-regulaminowej rady miasta. Ta dwukrotnie zapraszała radnego na spotkanie, celem wyjaśnienia sprawy. - Tak naprawdę chodziło nam o odpowiedź na jedno tylko pytanie – gdzie jest dom czy mieszkanie radnego Rewersa. Ale radny nie przychodził na specjalnie dla niego zwoływane spotkania, stąd dzisiejszy wniosek o wygaszenie jego mandatu – tłumaczył przewodniczący komisji, Andrzej Bocheński, podczas wtorkowej, 18. sesji rady miasta. Radni Koalicji Obywatelskiej stanęli natychmiast w obronie klubowego kolegi. Sławomir Kotylak w imieniu klubu KO odczytał oświadczenie, w którym wezwano do odrzucenia projektu wygaszenia mandatu radnego. Według sygnatariuszy tego dokumentu, trzeba docenić olbrzymie zasługi J. Rewersa w promowaniu Zielonej Góry, ponadto trzeba wziąć pod uwagę psychiczne przekonanie radnego, że jest zielonogórzaninem. Wzajemne przepychanki trwały kilka godzin. Najbardziej zainteresowany rzadko zabierał głos, choć był regularnie pytany przez kolejnych radnych, gdzie faktycznie mieszka. - Nie mogę się odnieść do dokumentów, których nie znam, w biurze rady odmówiono mi wydania dokumentów, na które powołuje się przewodniczący A. Bocheński – zdawkowo odpowiadał radny. Z minuty na minutę atmosfera stawała się coraz bardziej „kabaretowa”. - Powiedz, Janusz, jaką mijasz tablicę, gdy codziennie jedziesz do pracy, co tam jest napisane, czy przypadkiem nie „Zielona Góra”? Na tej samej zasadzie teraz ja będę mówił o sobie warszawiak, skoro bardzo często odwiedzam to miasto - ironizował Filip Gryko, szef klubu Zielona Razem. - Kluczowe pytanie brzmi: gdzie mieszka radny J. Rewers – dociskał przewodniczący P. Barczak. Radny KO wreszcie odpowiedział: - Mieszkam w Zielonej Górze. Przewodniczący zarządził głosowanie. Za wygaśnięciem mandatu opowiedziało się 12 radnych, 9 radnych zagłosowało przeciw, dwoje wstrzymało się od głosu. J. Rewers może teraz odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Cała procedura odwoławcza może potrwać nawet dwa lata. Do chwili wydania ostatecznego werdyktu, J. Rewers zachowa swój mandat.

(pm)

październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.