Gdzie ta wiosna? [FELIETON]

Gdzie ta wiosna? [FELIETON] fot. wzg/łz
Przed sesją rady miasta Grzegorz Hryniewicz zapytał mnie, jaki przewiduję czas jej trwania? Wiedziony wieloletnim doświadczeniem odpowiedziałem: Grzesiu, nigdy nie wiadomo, co wywoła burzę. Najczęściej rzeczy najbardziej oczywiste powodują długie dyskusje.

 

Jakbym był prorokiem! Zamysł zwolnienia w tym roku z opłat za ogródki gastronomiczne wywołał niekrótkie spory. Jednym nie podobało się, że w ogródkach są automaty zręcznościowe, drugim, że reklamy eksponują piękne kobiece ciała, a jeszcze innym… sam nie wiem co. Rzecz wydawałoby się oczywista, w oczach wielu radnych PO i PiS tak oczywista nie była i w efekcie wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk wycofał uchwałę. Miała być pomoc, będzie znów dyskusja. Aż chce się zacytować biskupa Ignacego Krasickiego: „wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły”.

Nawet jeśli za miesiąc propozycja przejdzie, gastronomom pomoże to tak, jak umarłemu kadzidło, jeśli nie przyjdzie wreszcie wiosna. Przy tych temperaturach siedzenie wieczorem w ogródku, nawet przy najbardziej rozgrzewającym napoju, to swoisty masochizm. Aż chce się krzyknąć: wiosno, gdzie zabradziażyłaś?!

Obserwując przyrodę widać, że wegetacja w tym roku mocno opóźniona…

À propos przyrody. Szykuje się trzebież w Lesie Braniborskim (celowo używam pojęcia „las”, bo oficjalna nazwa „park” jest tu daleko idącym nadużyciem). Gospodarka leśna nie była tam prowadzona od lat i wreszcie magistrat się za to zabrał. Zatrudniono leśnika, który dokonał oceny stanu drzew i wytypował coś koło 800 do wycinki. Opisał dokładnie każde. Martwe, martwe, martwe, zagrażające bezpieczeństwu. No i znów burza. Okazało się, że część radnych PO zna się na gospodarce leśnej lepiej od leśnika i zaczęła protestować przeciwko takiej „masowej wycince”.

Dobrze, że jest wśród radnych PO Mariusz Rosik, leśnik, który stonował zapędy kolegów  i jest też radny Jacek Budziński, który przytomnie wpadł na pomysł, by pokazać cały plan graficznie. I wtedy okazało się, że rzecz nie jest taka straszna, jak ją malują.

Niby drobiazg, ale ukazuje szersze zjawisko, bo dziś każdy - socjolog, pedagog, hurtownik i fryzjer - zna się na ochronie przyrody. Leśnik, zanim będzie potrafił wskazywać drzewa do wycinki, musi uczyć się pięć lat w technikum leśnym, pięć lat na studiach i jeszcze kilka lat popracować jako podleśniczy (dawnej gajowy). Nic to - jego zdanie jest nieważne, bo muzyk, bibliotekarz i pani od polskiego wiedzą lepiej, co należy robić, by chronić las i szerzej przyrodę. Nic to, że las znają głównie z opowieści Wajraka, filmików na You Tube i dyskusji na Facebooku.

To jest porażka polskiego systemu nauczania biologii. Na lekcji dzieci uczą się o pantofelku, na Discovery zobaczą wszystko o afrykańskich zwierzętach, a o ojczystej przyrodzie wiedzą tyle, że zacytuję „mądrale”: „sarna jest żoną jelenia”, a „zając siedzi pod miedzą”. I żadnego drzewa nie należy wycinać. Moi rozmówcy robią wielkie oczy, gdy tłumaczę, że na hektar sadzi się około 10 tys. sadzonek, a po 60 latach powinno tam rosnąć około 400 drzew. 9 tys. 600 wypada, jest zgryzanych lub karczowanych. I las rośnie! Dlatego wycięcie 800 martwych drzew na 26 hektarach to nie żadna „zbrodnia na przyrodzie”, lecz zabieg pielęgnacyjny, który tylko posłuży temu, by Las Braniborski miał się lepiej.

 

Andrzej Brachmański
czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.