Historia wykopana

Znaleziony fragment starej lampy górniczej Znaleziony fragment starej lampy górniczej Fot. Materiały muzeum
Co mają ze sobą wspólnego górnik, Napoleon i posesja przy ul. Kopernika w Zielonej Górze? Świeżym odkryciem pochwalili się archeolodzy ze Świdnicy.

 

Większość zabytków Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza pochodzi z badań wykopaliskowych, prowadzonych przez placówkę. Do zbiorów właśnie trafił kolejny.

- Ten z pozoru mało atrakcyjny przedmiot jest silnie uszkodzonym fragmentem lampy górniczej z przełomu XIX i XX w. Pozyskany przez nas został w trakcie badań w Zielonej Górze przy ul. Kopernika. Zabytek ten wydaje nam się istotną pamiątką dziejów miasta i ukazuje jego nie tylko winiarskie tradycje - napisali na Facebooku prehistorycy.

Chodzi o nie tak odległe tradycje górnicze Zielonej Góry. Wydobycie węgla brunatnego w rejonach miasta zakończyło się dopiero w 1948 r. Pierwszą kopalnię - Fryderyk Wilhelm pod Zieloną Górą - uruchomiono w 1840 r. Kolejne, które powstały w rejonie miasta, to m.in.: Victoria, Kleine Agathe (Rybno), Kleine Christiane, Mathilde (Szosa Kisielińska), Langerfehnt Glück (Nowy Kisielin), Glück auf (Ochla), Juliane, Zukunft (Świdnica), Förster (Racula)… Brykieciarnia, w której wydobyte złoże zamieniano w paliwo stałe, znajdowała się przy obecnej al. Wojska Polskiego (dziś w tym miejscu jest zakład Przedsiębiorstwa Wielobranżowego RPR.)

- Odległe miejsce pozyskania fragmentu lampy łatwo wytłumaczyć, bo skoro wokół miasta istniało wiele kopalni, to górnicy zapewne mieszkali też w samej Zielonej Górze - wyjaśnia archeolog Paweł Stachowiak, którego we wtorek zastaliśmy na miejscu znaleziska. Badania prowadzi tu Hubert Augustyniak, również pracownik muzeum w Świdnicy. Działka znajduje się przy ul. Kopernika, vis-à-vis wielowiekowego cisu. - Ma tu powstać budynek mieszkalny. My realizujemy prace wyprzedzające, odsłaniamy relikwie dawnej zabudowy. Są tu pozostałości magazynów, wagi najazdowej... w tym kwartale musiała istnieć zabudowa o charakterze raczej rzemieślniczym, protoprzemysłowym - opowiada P. Stachowiak.

Stara lampa górnicza to nie jedyne znalezisko przy Kopernika. - Każde miejsce jest sumą różnych wydarzeń, do których doszło na przestrzeni iks lat. Mamy tu jeszcze jamę świetlikową wypełnioną potłuczoną ceramiką, a między ceramiką znaleźliśmy dość niespotykaną na tych terenach monetę, dwie kopiejki z 1797 roku - relacjonuje archeolog i wyjaśnia: - Te znaleziska mają wartość tylko w kontekście całości, są klockami odtwarzającymi historię miasta. Fragment zardzewiałej lampy górniczej bez kontekstu to tylko kawałek złomu. Moneta kopiejkowa prawdopodobnie jest pozostałością po klęsce Napoleona pod Moskwą, gdy Rosjanie gonili jego armię przez te tereny.

Nowe znaleziska zobaczymy za kilka miesięcy na wystawie, którą archeolodzy planują przygotować z okazji jubileuszy miasta.

 

el - ŁZ
maj 27, 2022

W niedzielę spacer z Czerwieńska do Zielonej Góry

Zielonogórski oddział PTTK ma sprawdzony sposób na dobry weekend –…
maj 27, 2022

Spacery po „Ogniku” to HIT. Zielona Góra z najwyższą frekwencją w kraju

Strażacy prowadzą zajęcia edukacyjne dla młodszych i nieco starszych i…
maj 26, 2022

Warsztaty Małego Ogrodnika w Ogrodzie Botanicznym

Dzieciaki sięgną po rękawiczki, łopatki i konewki. 4. czerwca w…
maj 26, 2022

Wycinali katalizatory na zielonogórskim osiedlu - zatrzymani na robocie!

Dzięki czujności mężczyzny – mieszkańca jednego z zielonogórskich osiedli –…
maj 25, 2022

Filip Czeszyk: Jędrzychów zyska kompleks sportowo-rekreacyjny. Mam zapewnienie prezydenta

- Chcę uspokoić mieszkanki i mieszkańców Jędrzychowa. Jestem po rozmowach…

Pracownicy i przyjaciele oświaty rywalizowali na boisku - Beach volleyball 2022 [ZDJĘCIA]

- Poziom sportowy jest wysoki, ale to dobra zabawa z nutą rywalizacji – mówi nauczyciel…

Dzień Dziecka - imprezy startują już w ten weekend! [ROZPISKA IMPREZ]

Dzień Dziecka jak z bajki szykuje się 5 czerwca na deptaku. Imprezy dla najmłodszych odbędą…

Zielonogórska Masa Krytyczna - Przejazd przez miasto!

Miłośnicy jednośladów! W piątek, 3 czerwca o godz. 19.00 z Placu Bohaterów rusza Masa Krytyczna,…

Kubicki do dziennikarzy gazety: Gratuluję standardu. Super, pokazaliście swoją prawdziwą twarz...

Szmata, wesz, padalec, szmaciarz, podlec, żmija, świnia, szubrawiec, kawał drania, łachudra, skunks, łajdak, zgniłek, kreatura,…

Autobusy ominą wiadukt [MAPKI]

Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od 30 maja aż do odwołania nie będzie możliwy przejazd…

Sala Szeptów - piwnica winiarska bardzo się zmieniła

Dzisiaj zajrzałem do Sali Szeptów, czyli piwnicy winiarskiej przy ul. Sowińskiego. To jedna z większych…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.