Hulajnogi pod okiem zielonogórskiej policji - Mieszkańcy chcą czuć się bezpiecznie

Hulajnogi pod okiem zielonogórskiej policji - Mieszkańcy chcą czuć się bezpiecznie fot. kmp zg
Wydaje się, że hulajnogi na stałe wpisały się już w krajobraz miasta. Problem jednak w tym, że nie wszyscy korzystają z nich w sposób odpowiedzialny i przepisowy. Zielonogórska policja podjęła działania prewencyjne i kontrolne, które zakończyły się mandatami.

 

Korzystanie z hulajnóg elektrycznych stało się bardzo popularne w ostatnich latach, ale niestety użytkownicy tych pojazdów zapominają o obowiązujących przepisach. Przekraczanie dozwolonej prędkości 20 km/h to jedno, ale innym częstym wykroczeniem użytkowników hulajnóg jest korzystanie z tego pojazdu we dwie lub nawet trzy osoby, co może być groźne dla mieszkańców.

 

Jazda pod wpływem lub w kilka osób

Te obserwacje potwierdza Paweł Bożejko, zielonogórzanin, który pracuje w śródmieściu. – Wielokrotnie widziałem, jak w centrum na hulajnodze jechały dwie osoby. Co gorsze, czasami zdarzało się, że była to np. matka z małym dzieckiem. Myślę, że jest to niebezpieczne, dlatego dobrze, że policja zaczęła zwracać również uwagę na hulajnogi – twierdzi zielonogórzanin.

 

Podobnego zdania jest Weronika Kłapouszczak, która sama często porusza się po mieście hulajnogą, tyle że nie elektryczną. – Chyba najbardziej niebezpiecznie jest wieczorami, gdy można natrafić na kogoś jadącego szybko pod wpływem alkoholu. Ludzie wracają z imprez i taka hulajnoga wydaje im się świetnym środkiem transportu do domu – zauważa nasza rozmówczyni.

 

Policja podejmuje działania

Na uwagi mieszkańców bierna nie pozostaje zielonogórska policja. Miejska komenda podjęła szereg działań kontrolnych, np. w środę, 3 sierpnia, policjanci mieli oko na użytkowników hulajnóg w okolicy ul. Batorego oraz Rzeźniczaka. W ciągu ostatnich dni kilkanaście osób zostało pouczonych, ale część interwencji zakończyła się też mandatami karnymi.

 

- Jazda w kilka osób na jednej hulajnodze jest skrajnie nieodpowiedzialna, za to wykroczenie można otrzymać grzywnę – podkreśla podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik policji. I kontynuuje: - Nie wolno hulajnogą przewozić także zwierząt i ładunków. Kategorycznie zabronione jest też korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu – w tym wypadku mandat może wynieść nawet 500 zł.

 

Warto zauważyć, że podobnie jak przy prowadzeniu samochodu – na hulajnodze nie można korzystać z telefonu komórkowego trzymając go w ręku – obie dłonie muszą być położone na kierownicy. – W przypadku złamania tego przepisu grozi nam mandat w wysokości 200 zł. Z kolei 100 zł zapłaci osoba, która przejeżdża przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów. Musimy także pamiętać, że kiedy hulajnoga jedzie po chodniku, nie może poruszać się szybciej niż przeciętna prędkość osoby pieszej, która idzie obok. To są rzeczy, które najczęściej zgłaszają nam mieszkańcy – twierdzi podinsp. Barska.

 

Policja zapowiada, że w najbliższym czasie będzie kontynuować swoje działania względem użytkowników hulajnóg.

 

md
październik 04, 2023

Seryjny złodziej zatrzymany przez zielonogórską policję

Zielonogórscy kryminalni w miniony weekend zatrzymali 40-letniego zielonogórzanina, który podejrzany…
październik 04, 2023

Pionierzy świętowali w Palmiarni. „Bez państwa nie byłoby Zielonej Góry!” [ZDJĘCIA]

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. A już 9…
październik 04, 2023

Zakręceni na punkcie pomagania!

„Wierzymy, że zielonogórzanie nigdy nie przechodzą obojętnie wobec potrzebujących –…
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.