Informatyka - kuźnia nowoczesnych rozwiązań

W patronackim laboratorium systemów informatyki biznesowej. Na zdjęciu prezes firmy Metapack, pracownicy i studenci kierunku biznes elektroniczny. W patronackim laboratorium systemów informatyki biznesowej. Na zdjęciu prezes firmy Metapack, pracownicy i studenci kierunku biznes elektroniczny. Fot. Archiwum ISSI UZ
Obecnie ważną gałęzią informatyki jest biznes elektroniczny. Kierunek ten jest prowadzony w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Handel i usługi elektroniczne to dynamicznie rozwijający się obszar biznesu. Branża potrzebuje inżynierów o unikalnych umiejętnościach z pogranicza informatyki oraz biznesu. Kierunek opracowano wspólnie z firmami z branży e-commerce, aby jak najlepiej przygotować absolwentów do nowych e-zawodów oraz prowadzenia własnych firm. Studenci poznają technologie internetowe, mobilne i chmurowe oraz uczą się projektować i implementować serwisy internetowe i aplikacje biznesowe. Dużą wagę przykłada się do kształcenia umiejętności zdobywania klientów za pomocą marketingu w mediach społecznościowych, mediów cyfrowych w reklamie oraz technik sprzedaży w internecie.

Biznes elektroniczny nie istniałby bez sieci komputerowych dlatego studenci poznają teoretyczne oraz praktyczne zagadnienia dotyczące sieci teleinformatycznych oraz sposoby zapewniania bezpieczeństwa elektronicznego.

Kluczowym elementem biznesu elektronicznego są również cyfrowe dane, które trzeba umieć przechowywać oraz przetwarzać w celu odkrywania wiedzy istotnej do prowadzenia biznesu. Studenci kształcą się z baz danych, hurtowni danych, technologii Big Data oraz ogólnie pojętej inżynierii danych wykorzystywanej do analityki biznesowej.

Inżynier w obszarze biznesu elektronicznego musi też odnaleźć się w środowisku korporacyjnym, dlatego na kierunku przekazywana jest wiedza o procesach biznesowych zachodzących w firmach oraz kształci się umiejętności korzystania z systemów wspomagających logistykę, planowanie i zarządzenie przedsiębiorstwem.

Dopełnieniem procesu kształcenia jest zapoznanie z metodami pracy zespołów projektowych, zaznajomienie z prawem obowiązującym w e-biznesie oraz ugruntowanie wiedzy na temat ekonomiki i przedsiębiorczości.

Wyposażeni w taką wiedzę, kompetencje i umiejętności absolwenci biznesu elektronicznego nie mają najmniejszych kłopotów ze znalezieniem pracy w zawodach związanych z nowoczesną branżą e-commerce.

Jedną z firm, która współpracuje z młodymi specami z branży jest Perceptus. - We współpracy z WIEA udało nam się przeprowadzić VII już edycję Perceptus IT Security Academy, dzięki której studenci otrzymują nieodpłatnie porcję wartościowej, praktycznej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, a my mamy możliwość pozyskania do firmy ambitnych i uzdolnionych osób. Wyposażyliśmy także jedno z pomieszczeń laboratoryjnych na uczelni, dostarczając infrastrukturę sprzętową, której najcenniejszym składnikiem jest rozwiązanie HSM. Perceptus bierze także czynny udział we wsparciu studentów przy pisaniu prac dyplomowych, przekazując wiedzę i doświadczenie, jednocześnie udostępniając im infrastrukturę i sprzęt. Warto również wspomnieć o doktoracie wdrożeniowym, który realizowany jest w porozumieniu między uczelnią a firmą - w ten sposób Perceptus mówi o współpracy.

Studenci mogą też realizować i rozwijać projekty w ramach kół naukowych. W październiku i  listopadzie, w ramach konkursu pt. Klakson - Impuls do innowacji, koło Dev&Games realizowało temat pt. Rapid 3D Flow. Głównym zadaniem było opracowanie dedykowanego narzędzia, które wykonuje zadanie konwersji chmury punktów do tzw. obiektu siatkowego. Z kolei koło Java UZ koncentruje się na praktycznym wykorzystaniu języka Java, aktualnie jednego z najpopularniejszych języków programowania. O kole wypowiedział się jego przewodniczący Piotr Wobalis: - Nikt nie urodził się geniuszem, jednak każdy ma szansę nim zostać. Koło naukowe Java UZ to miejsce gdzie można rozwijać pasje. Tworzymy innowacyjne produkty informatyczne oparte na technologiach chmurowych. Naszym zadaniem jest rozwój studentów w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych branży medycznej oraz social-media”.

Dodajmy, że w instytucie prowadzone są kierunki: informatyka, biznes elektroniczny oraz automatyka i robotyka.

 

Pracownicy Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych
kwiecień 19, 2024

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 - Zmiany w lokalach wyborczych

W niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na prezydenta miasta.…
kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 19, 2024

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.