Instytut Sztuk Wizualnych. Co słychać po 30 latach?

Otwarciu wystawy „Wyobraź sobie. Sztuka w zmieniającym się świecie. Sztuka zmieniająca świat” towarzyszyła uroczystość nadania imienia Galerii Rektorat. Jej patronem został Zenon Polus, wybitny artysta i pedagog. Tablicę pamiątkową odsłonili: rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski i prof. dr hab. Paulina Komorowska-Birger, dyrektor ISW UZ. Otwarciu wystawy „Wyobraź sobie. Sztuka w zmieniającym się świecie. Sztuka zmieniająca świat” towarzyszyła uroczystość nadania imienia Galerii Rektorat. Jej patronem został Zenon Polus, wybitny artysta i pedagog. Tablicę pamiątkową odsłonili: rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski i prof. dr hab. Paulina Komorowska-Birger, dyrektor ISW UZ. Fot. Kazimierz Adamczewski
W 1991 roku rozpoczęto kształcenie pierwszych studentów w zakresie sztuk plastycznych. W tym roku akademickim naukę podjęło ponad 50 studentek i studentów, którzy mogą się kształcić na czterech kierunkach w 23 pracowniach artystycznych, projektowych i teoretycznych tworzących strukturę Instytutu Sztuk Wizualnych.  

W tym roku mija 30. rocznica istnienia ISW UZ. Ważnym wydarzeniem jubileuszu była otwarta w październiku wystawa „Wyobraź sobie. Sztuka w zmieniającym się świecie. Sztuka zmieniająca świat”, w której wzięli udział pedagodzy i współpracownicy instytutu. Zaprezentowano prace inspirowane głównie dziełami eksponowanymi w Galerii Złotego Grona/Kolekcji Sztuki Współczesnej XX wieku Muzeum Ziemi Lubuskiej. To symboliczna klamra podkreślająca związek instytutu z wpisaną w tożsamość kulturalną miasta sztuką współczesną. Kuratorem wystawy jest prof. Ryszard Woźniak, inspirujący artysta i pedagog, członek legendarnej formacji artystycznej Gruppa. Wystawa „Wyobraź sobie” jest jego pożegnaniem z pracą w instytucie. Ekspozycje wystawy zostały rozpisane na trzy miejsca: Galerię Rektorat UZ, Galerię BWA oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej. Otwarciu towarzyszyła uroczystość nadania imienia Galerii Rektorat. Jej patronem został Zenon Polus, wybitny zielonogórzanin - artysta i pedagog, współinicjator Biennale Sztuki Nowej i pierwszy organizator ISW. Nastąpiło też odsłonięcie tablicy związanej z tym wydarzeniem.

Założenia towarzyszące powstaniu instytutu wywodzą się z tradycji i osiągnięć dwóch ważnych, cyklicznych ogólnopolskich wydarzeń poświęconych sztuce współczesnej: Wystaw i Sympozjów Złotego Grona (1963-81) oraz Biennale Sztuki Nowej (1985-96). W 2020 r. z inicjatywy dyrektorki ISW prof. Pauliny Komorowskiej-Birger wznowiono z sukcesem Biennale Zielona Góra pt. „Wracając do przyszłości”, zorganizowane przez UZ, BWA w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Fundację Salony. Poprzedzała je wystawa „Lot Ikara” poświęcona pamięci Zenona Polusa. Jak napisał na łamach czasopisma internetowego dwutygodnik.com krytyk sztuki, kurator i publicysta Stach Szabłowski: Biennale jest imprezą świadomie i manifestacyjnie zielonogórską (...). Zielona Góra jest fenomenem, to wylęgarnia artystycznych talentów: nie ma w Polsce drugiego miasta tej wielkości, w którym artyści nie tylko się rodzą i kształcą, lecz w którym chcą także mieszkać, tworzyć środowisko. Kolejna edycja Biennale już za rok.

Na obraz obecnego instytutu składa się wiele działań o charakterze artystyczno-promocyjnym. Prezentacje młodych twórców odbywają się w galeriach instytutu. Możliwości rozwoju stwarzają studentom cztery koła naukowe. We współpracy z BWA w Zielonej Górze organizowany jest coroczny przegląd najlepszych dyplomów ISW „Shoty”. Zarówno BWA, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Fundacja Salony jak i Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki i Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej prezentują twórczość artystów, absolwentów i studentów związanych z instytutem.

Studenci mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Wykonane przez studentki architektury wnętrz - w ramach współpracy z firmą Anmet - prototypy mebli z elementów skrzydeł turbin wiatrowych, pokazane zostały na międzynarodowych targach 4 Design Days 2020 w Katowicach.

W bieżącym roku prace studentek koła naukowego „Koło Projektowe” oraz „Kwadrat” zwyciężyły w konkursie „Klakson - Impuls do innowacji” projektem „PETarda design - wzornicze formy z filcu PET dla komfortu akustycznego i aranżacji wnętrz”. Dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim instytut bierze udział w prezentacji województwa lubuskiego na EXPO 2020 w Dubaju. Twórczynią projektu aranżacji ekspozycji jest mgr Joanna Legierska-Dutczak, a autorskie prototypy mebli pokazują dr Anna Owsian i studentka Paula Jarosz z „Koła Projektowego”.

Studenci reprezentowali instytut na dwóch ogólnopolskich wystawach: XII edycji Biennale Grafiki Studenckiej „Przeciwciała” oraz „Najlepszy Dyplom Grafika 2019”. Instytut jest organizatorem ogólnopolskiego Biennale Małych Form Graficznych dla młodzieży.

 

Pracownicy Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego
kwiecień 19, 2024

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 - Zmiany w lokalach wyborczych

W niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na prezydenta miasta.…
kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 19, 2024

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.