Inżynierowie w służbie chorym

Koło Naukowe BiomedUZ ,wraz z opiekunem, na Seminarium Inżynierii Biomedycznej w Poznaniu Koło Naukowe BiomedUZ ,wraz z opiekunem, na Seminarium Inżynierii Biomedycznej w Poznaniu Fot. Archiwum Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii to ważny element składowy inżynierii biomedycznej. Świadomość potrzeb i możliwości oraz zaufanie środowiska naukowego i przedsiębiorców - to kluczowy czynnik sukcesu transferu technologii, a zatem zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności gospodarki - tłumaczy prof. Adam Bydałek- kierownik katedry Metalurgii i Materiałoznawstwa.

 

W Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzony jest kierunek inżynieria biomedyczna, który, jak mówią studenci, jest kluczem do przyszłości medycyny. Prężnie działa Studenckie Koło Naukowe BiomedUZ. Jak wyjaśnia Aleksandra Jędrzejewska, Sekretarz KN BiomedUZ: - Koło zrzesza studentów z pasjami, dając im narzędzia i łącząc różnorakie umiejętności, co prowadzi do finalizacji wielu ciekawych pomysłów w połączeniu z nabywaniem przez studentów nowych umiejętności i nawiązywaniem przyjaźni. Dzięki zaangażowaniu członków koło może pochwalić się wieloma osiągnięciami, takimi jak nagrody w konkursach, publikacje i zrealizowane projekty. Jednym z osiągnięć, z którego jesteśmy bardzo dumni, jest pomoc psom ze schronisk w postaci wykonania dwóch indywidualnych protez łap. Psy mają się świetnie i dzielnie oswajają się z protezami. Liczne publikacje wyników badań członków koła można odnaleźć na stronie internetowej koła.

Dzięki współpracy z lekarzami powstają innowacyjne rozwiązania służące leczeniu ludzi, a wiedza inżynierska pozwala wyjaśnić i lepiej rozumieć procesy powstawania niektórych chorób i urazów. Jak dodaje dr inż. Katarzyna Arkusz, opiekun KN BiomedUZ: - Taka forma działalności koła, oprócz realizacji tematów badawczych z zakresu inżynierii biomedycznej, które są wynikiem zainteresowań studentów, rozwija w nich samodzielność, odpowiedzialność, umiejętność współpracy w grupie, organizacji harmonogramu prac. Oczywiście na każdym etapie realizacji projektu, członkowie KN BiomedUZ mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i administracyjne ze strony pracowników uniwersytetu.

Fot. dr inż. Katarzyna Arkusz. Reksio z protezą łapy wykonaną przez BiomedUZ

Instytut posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie eksperymentów i obserwacji. W ramach badań analizuje się strukturę materiałów za pomocą specjalistycznych mikroskopów. Kadra instytutu prężnie pracuje nad nowatorskimi projektami. Wybrane projekty realizowane w instytucie to: w ramach konkursu NCBiR projekt pt. „Wykorzystanie technologii UV-C w celu redukcji transmisji wirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia przenoszenia zakażeń w szpitalach”, w ramach konkursu NCN projekt „Interakcja bioresorbowalnego materiału z tkanką w warunkach zmiennych odkształceń na przykładzie cewki moczowej”. Ponadto, pracownicy i dyplomanci uczestniczą również w europejskich projektach np.: „Opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu metali ze złomu zużytego sprzętu elektronicznego” oraz „Opracowanie nowatorskiej technologii i wdrożenie do zastosowań w warunkach morskich wielofunkcyjnego materiału izolacyjnego na bazie pian metalowo-ceramicznych”.

W wymienionych działaniach instytutu biorą udział studenci, zdobywając praktykę w stosowaniu wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach. O powodzeniu takiego procesu kształcenia świadczy m.in. fakt, że niemal wszyscy absolwenci znajdują pracę zgodną ze swoim zainteresowaniem i wykształceniem.

 

prof. UZ, dr hab. inż. Tomasz Klekiel
sierpień 05, 2021

Bezpłatne badania profilaktyczne w Zielonej Górze!

Ruszyła kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” mająca na celu…
sierpień 05, 2021

Dzieci skaczą do wody na Dzikiej Ochli mimo zakazu

Jak informuje portal poscigi.pl, czytelnik będąc na Dzikiej Ochli zauważył…
sierpień 04, 2021

Kąpiele w fontannach - dlaczego są niebezpieczne? [VIDEO]

Wakacje to czas upałów. Często trudnych do zniesienia. Ulgą może…
sierpień 04, 2021

Oszuści znowu atakują - fałszywe smsy z zapłatą zaległości za prąd!

Oszuści znów atakują. Podszywając się pod dostawcę energii wysyłają sms…
sierpień 04, 2021

Wycieczka do Nowogrodu Bobrzańskiego - Letni relaks na kąpielisku

Oddział Zielonogórski PTTK zaprasza w niedzielę 08 sierpnia 2021 roku…

Oddaj książki do zielonogórskiego “Szperowiska” - pojadą do … Holandii [VIDEO]

Polskie książki pojadą do Holandii. A dokładniej do powstającej tam polskiej biblioteki w mieście Eindhoven.…

Drzewa na oś. Pomorskim - będą jednak rosły?

Miasto nasadziło drzewa na oś. Pomorskim. Wyglądają jakby były suche - informuje Prezydent Zielonej Góry…

Hip-hopowe warsztaty - Spoko Family jedzie na obóz do Niechorza! [VIDEO]

Spoko Family szykuje się na kolejną edycję wakacyjnego obozu nad morzem. Tradycyjnie już dzieci i…

Potrącenie rowerzystki na przejeździe - niebezpieczne zdarzenie nagrała kamera monitoringu [VIDEO]

W Zielonej Górze, w poniedziałek (2 sierpnia) po raz kolejny w te wakacje doszło do…

Sterowiec Goodyear Blimp nad Zieloną Górą [ZDJĘCIA]

Nad Zieloną Górą przeleciał ogromny sterowiec Goodyear Blimp. Zobacz zdjęcia!

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.