Inżynierowie w służbie chorym

Koło Naukowe BiomedUZ ,wraz z opiekunem, na Seminarium Inżynierii Biomedycznej w Poznaniu Koło Naukowe BiomedUZ ,wraz z opiekunem, na Seminarium Inżynierii Biomedycznej w Poznaniu Fot. Archiwum Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii to ważny element składowy inżynierii biomedycznej. Świadomość potrzeb i możliwości oraz zaufanie środowiska naukowego i przedsiębiorców - to kluczowy czynnik sukcesu transferu technologii, a zatem zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności gospodarki - tłumaczy prof. Adam Bydałek- kierownik katedry Metalurgii i Materiałoznawstwa.

 

W Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzony jest kierunek inżynieria biomedyczna, który, jak mówią studenci, jest kluczem do przyszłości medycyny. Prężnie działa Studenckie Koło Naukowe BiomedUZ. Jak wyjaśnia Aleksandra Jędrzejewska, Sekretarz KN BiomedUZ: - Koło zrzesza studentów z pasjami, dając im narzędzia i łącząc różnorakie umiejętności, co prowadzi do finalizacji wielu ciekawych pomysłów w połączeniu z nabywaniem przez studentów nowych umiejętności i nawiązywaniem przyjaźni. Dzięki zaangażowaniu członków koło może pochwalić się wieloma osiągnięciami, takimi jak nagrody w konkursach, publikacje i zrealizowane projekty. Jednym z osiągnięć, z którego jesteśmy bardzo dumni, jest pomoc psom ze schronisk w postaci wykonania dwóch indywidualnych protez łap. Psy mają się świetnie i dzielnie oswajają się z protezami. Liczne publikacje wyników badań członków koła można odnaleźć na stronie internetowej koła.

Dzięki współpracy z lekarzami powstają innowacyjne rozwiązania służące leczeniu ludzi, a wiedza inżynierska pozwala wyjaśnić i lepiej rozumieć procesy powstawania niektórych chorób i urazów. Jak dodaje dr inż. Katarzyna Arkusz, opiekun KN BiomedUZ: - Taka forma działalności koła, oprócz realizacji tematów badawczych z zakresu inżynierii biomedycznej, które są wynikiem zainteresowań studentów, rozwija w nich samodzielność, odpowiedzialność, umiejętność współpracy w grupie, organizacji harmonogramu prac. Oczywiście na każdym etapie realizacji projektu, członkowie KN BiomedUZ mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i administracyjne ze strony pracowników uniwersytetu.

Fot. dr inż. Katarzyna Arkusz. Reksio z protezą łapy wykonaną przez BiomedUZ

Instytut posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie eksperymentów i obserwacji. W ramach badań analizuje się strukturę materiałów za pomocą specjalistycznych mikroskopów. Kadra instytutu prężnie pracuje nad nowatorskimi projektami. Wybrane projekty realizowane w instytucie to: w ramach konkursu NCBiR projekt pt. „Wykorzystanie technologii UV-C w celu redukcji transmisji wirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia przenoszenia zakażeń w szpitalach”, w ramach konkursu NCN projekt „Interakcja bioresorbowalnego materiału z tkanką w warunkach zmiennych odkształceń na przykładzie cewki moczowej”. Ponadto, pracownicy i dyplomanci uczestniczą również w europejskich projektach np.: „Opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu metali ze złomu zużytego sprzętu elektronicznego” oraz „Opracowanie nowatorskiej technologii i wdrożenie do zastosowań w warunkach morskich wielofunkcyjnego materiału izolacyjnego na bazie pian metalowo-ceramicznych”.

W wymienionych działaniach instytutu biorą udział studenci, zdobywając praktykę w stosowaniu wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach. O powodzeniu takiego procesu kształcenia świadczy m.in. fakt, że niemal wszyscy absolwenci znajdują pracę zgodną ze swoim zainteresowaniem i wykształceniem.

 

prof. UZ, dr hab. inż. Tomasz Klekiel
kwiecień 19, 2024

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 - Zmiany w lokalach wyborczych

W niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na prezydenta miasta.…
kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 19, 2024

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.