Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!
W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki charakter. – Wyższa uczelnia to jeden z atutów Zielonej Góry, dlatego rozwój UZ oraz współpraca z szeroko rozumianym biznesem z naciskiem na elektromobilność i IT jest według nas kluczem do szybkiego rozwoju miasta oraz  szansą na zapewnienie dobrze płatnej pracy przyszłym pokoleniom – mówił Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta. - Jesteśmy w przededniu opublikowania do konsultacji społecznych strategii rozwoju Zielone Góry, wówczas pokażemy jaki mamy plan na najbliższe 15-20 lat – dodał Lesicki.

 

Jeżeli chodzi o elektromobilność to Zielona Góra jest zdecydowanym liderem w Polsce i wzorem dla dużych europejskich ośrodków. Nasze miasto to swojego rodzaju „showroom”, bo przyjeżdżają do nas samorządowcy z całej Polski, aby podpatrywać najnowocześniejsze rozwiązania. Nie chodzi tylko o eklektyczny transport miejski. Zielona Góra ściśle współpracuje też z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz firmanami ulokowanymi w strefie inwestycyjnej, a w najbliższym czasie wprowadzi na ulice Inteligentny System Sterownia Ruchem. Na horyzoncie jest także budowa Europejskiego Centrum Elektromobilności. O planach rozwoju miasta na najbliższe lata oraz konsultacjach społecznych w tym zakresie mówił na antenie Radia index, Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta.

 

- Jesteśmy w przededniu opublikowania do konsultacji społecznych strategii rozwoju Zielonej Góry na najbliższe lata. Będzie również nowe studium, które będzie współgrało z tą strategią. To są elementy planistyczne pokazujące, jak Zielona Góra powinna się rozwijać przez najbliższe 15-20 lat. Oczywiście czekamy na wynik konsultacji społecznych, które wskażą nam obszary, o których może troszeczkę mniej wspominaliśmy. My z pewnością stawiamy na ważne elementy, w których jesteśmy mocni. Chcemy być miastem uniwersyteckim, takim jak europejskie miasta, które mają to w swoich nazwach – mówił Lesicki.

 

Zastępca prezydenta miasta podkreślał, że ludzie chcą mieszkać w miastach kompaktowych, dobrych do życia z bogatą oferta sportową i kulturalną oraz z możliwością znalezienia dobrze płatnej pracy. - I taka staje się Zielona Góra – zaznaczył Lesicki.

 

- Mamy dobry poziom nauczania w naszych szkołach ponadpodstawowych oraz na UZ, potwierdzają to ogólnopolskie rankingi  i to argument, który przyciąga młodych ludzi. Kolejny elementem jest fakt, że stawiamy na nowoczesne technologie, które wygenerują dobrze płatne miejsca pracy. To jest dla nas wyznacznikiem rozwoju – podkreślił Lesicki.

 

- Jestem człowiekiem, który twardo stąpa po ziemi i wiem, że bez dodatkowego finansowego wsparcie jeżeli chodzi o infrastrukturę, to nam się nie uda, dlatego mocno walczymy o obszar który umownie nazywamy po prostu S3, czyli teren, na którym chcemy wybudować Europejskie Centrum Elektormobilności. Dyskutujemy o tym z posłami z każdej strony politycznej, mamy drobny problem, który mam nadzieję przezwyciężymy i to da nam szansę rozwój.

 

 

(łc)
marzec 23, 2023

0 cenzury – 100% kultury. W sobotę Polska Noc Kabaretowa w CRS

Kabaret Skeczów Męczących, Ani Mru Mru, Nowaki, Paranienormalni, Smile. Polska…
marzec 23, 2023

Rekord świata pobity! Na sznurze w hali CRS zawiesili 4760 skarpetek!

- Udało się! Zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale…
marzec 23, 2023

W szpitalu w Zielonej Górze odmówili pomocy mężczyźnie zranionemu piłą łańcuchową

Do zdarzenia doszło we wtorek, 21 marca. Na Szpitalny Oddział…
marzec 23, 2023

Tłumy na Targach Pracy UZ [VIDEO]

To były wyjątkowe targi pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wyjątkowe, bo…
marzec 22, 2023

W kwestii elektromobilności jesteśmy najlepsi w Europie!

- Chcemy nie tylko zeroemisyjności, dążymy do tego aby prąd,…

POLBUT - Sklep uruchomiono 8 marca 1976 r. - Kupowaliście tam buty?

Polbut – zawsze mnie zastanawiało, kto wymyślał tak okrutne nazwy? - zastanawia się Tomasz Czyżniewski.Kupowaliście…

F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt

- Moi chłopcy już nie mogą się doczekać otwarcia Kaczego Dołu – mówi Pani Anna,…

Posadzą kolejne drzewa w Zielonej Górze! Na sadzenie lasu przygotowano 20 tysięcy sadzonek!

To już tradycja, że od 2015 roku leśnicy z Zielonej Góry i Przytoku sadzą lasy.…

Zielona Góra ma najtańsze wejściówki na basen w całej Europie

- Mimo globalnego kryzysu finansowego i wysokich cen energii nie wstrzymywaliśmy żadnych atrakcji i nie…

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. …

Plac Teatralny pod specjalnym nadzorem! [ZDJĘCIA OPERACYJNE]

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po zielonogórskim deptaku. Coraz więcej młodych ludzi spędza również czas w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.