Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!
W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki charakter. – Wyższa uczelnia to jeden z atutów Zielonej Góry, dlatego rozwój UZ oraz współpraca z szeroko rozumianym biznesem z naciskiem na elektromobilność i IT jest według nas kluczem do szybkiego rozwoju miasta oraz  szansą na zapewnienie dobrze płatnej pracy przyszłym pokoleniom – mówił Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta. - Jesteśmy w przededniu opublikowania do konsultacji społecznych strategii rozwoju Zielone Góry, wówczas pokażemy jaki mamy plan na najbliższe 15-20 lat – dodał Lesicki.

 

Jeżeli chodzi o elektromobilność to Zielona Góra jest zdecydowanym liderem w Polsce i wzorem dla dużych europejskich ośrodków. Nasze miasto to swojego rodzaju „showroom”, bo przyjeżdżają do nas samorządowcy z całej Polski, aby podpatrywać najnowocześniejsze rozwiązania. Nie chodzi tylko o eklektyczny transport miejski. Zielona Góra ściśle współpracuje też z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz firmanami ulokowanymi w strefie inwestycyjnej, a w najbliższym czasie wprowadzi na ulice Inteligentny System Sterownia Ruchem. Na horyzoncie jest także budowa Europejskiego Centrum Elektromobilności. O planach rozwoju miasta na najbliższe lata oraz konsultacjach społecznych w tym zakresie mówił na antenie Radia index, Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta.

 

- Jesteśmy w przededniu opublikowania do konsultacji społecznych strategii rozwoju Zielonej Góry na najbliższe lata. Będzie również nowe studium, które będzie współgrało z tą strategią. To są elementy planistyczne pokazujące, jak Zielona Góra powinna się rozwijać przez najbliższe 15-20 lat. Oczywiście czekamy na wynik konsultacji społecznych, które wskażą nam obszary, o których może troszeczkę mniej wspominaliśmy. My z pewnością stawiamy na ważne elementy, w których jesteśmy mocni. Chcemy być miastem uniwersyteckim, takim jak europejskie miasta, które mają to w swoich nazwach – mówił Lesicki.

 

Zastępca prezydenta miasta podkreślał, że ludzie chcą mieszkać w miastach kompaktowych, dobrych do życia z bogatą oferta sportową i kulturalną oraz z możliwością znalezienia dobrze płatnej pracy. - I taka staje się Zielona Góra – zaznaczył Lesicki.

 

- Mamy dobry poziom nauczania w naszych szkołach ponadpodstawowych oraz na UZ, potwierdzają to ogólnopolskie rankingi  i to argument, który przyciąga młodych ludzi. Kolejny elementem jest fakt, że stawiamy na nowoczesne technologie, które wygenerują dobrze płatne miejsca pracy. To jest dla nas wyznacznikiem rozwoju – podkreślił Lesicki.

 

- Jestem człowiekiem, który twardo stąpa po ziemi i wiem, że bez dodatkowego finansowego wsparcie jeżeli chodzi o infrastrukturę, to nam się nie uda, dlatego mocno walczymy o obszar który umownie nazywamy po prostu S3, czyli teren, na którym chcemy wybudować Europejskie Centrum Elektormobilności. Dyskutujemy o tym z posłami z każdej strony politycznej, mamy drobny problem, który mam nadzieję przezwyciężymy i to da nam szansę rozwój.

 

 

(łc)
grudzień 08, 2023

Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc

Na Uniwersytecie Zielonogórskim świętowano Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z…
grudzień 08, 2023

Marzy mi się zielonogórskie wino mikołajkowe

- Może uda się wprowadzić taki produkt w przyszłym roku,…
grudzień 08, 2023

W niedzielę wędrówka po Zielonej Górze

Zielonogórski oddział PTTK organizuje w niedzielę (10.12) kolejny spacer w…
grudzień 08, 2023

Winowajcą jest kraken

Do chorego w szpitalu idź zdrowy, w maseczce i sam.…
grudzień 08, 2023

Policja zatrzymała dwóch zuchwałych złodziei

Dzielnicowi z posterunku w Świdnicy wspólnie z policjantami pionu kryminalnego…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.