Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej Góry?

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej Góry? fot. pixabay / wzg
- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion mieszkańców, więc prosta matematyka pokazuje, że dotacja z UE na jednego mieszkańca wynosi 1000 euro – wyliczał Janusz Kubicki, prezydent miasta na antenie Radia Zielona Góra. Z tej kwoty na szeroko rozumianą politykę samorządową jest przewidziana pula 40 proc., czyli 400 euro. - My proponujemy, żeby bezpośrednio dla każdej gminy przeznaczyć  po 300 euro, to nie jest wygórowana kwota – mówił Kubicki. Prezydent Zielonej Góry podkreślał, że nie odpuści walki o pieniądze dla mieszkańców oraz, że w działaniach wspierają go wójtowie burmistrzowie i prezydenci lubuskich miasta. Przypominamy, zarząd województwa chce przekazać samorządom dotację w wysokości zaledwie 184 euro na mieszkańca.

 

Temat ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nie schodzi z czołówek lokalnych mediów. Chodzi o wysokość unijnej dotacji, jaka za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego ma trafić do miast i gmin. Według prognoz mogło to być grubo ponad 300 euro na mieszkańca. Ostatecznie zarząd województwa obciął kwotę o 40 proc., więc do samorządów trafi zaledwie 184 euro na mieszkańca. To generuje poważne problemy. Z tego powodu w kasie miasta brakuje 150 mln zł.

 

- Pieniądze z Unii Europejskiej są czymś bardzo ważnym. One służą do realizacji bardzo wielu spraw, które w mieście są do rozwiązania. One nam w tym pomagają – mówił Janusz Kubicki na antenie Radia Zielona Góra.

 

Kubicki podkreślał, że sytuacja jest dziwna, ponieważ w kolejnej perspektywie do województwa lubuskiego w ramach unijnej dotacji trafi więcej pieniędzy, a Zielona Góra ma otrzymać ich mniej niż wcześniej.  

 

- Zielona Góra ma dostać o połowę mniej pieniędzy niż miała, chodź środki finansowe dla województwa będą większe. To dziwne, więcej pieniędzy trafi do województwa, a mieszkańcom Zielonej Góry mają one zostać zabrane. Chciałbym usłyszeć jakiś argument. Żadnego logicznego wytłumaczenia nie ma – mówił Kubicki.

 

Rozmowa na temat wysokość dotacji dla samorządów w ramach ZIT-ów toczy się od kilu miesięcy. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wskazują, że każda gmina nawet ta najmniejsza powinna dostać pieniądze z UE i powinno to być co najmniej 300 euro.

 

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion mieszkańców, więc prosta matematyka pokazuje, że dotacja z UE na jednego mieszkańca wynosi 1000 euro. Z tej kwoty na tzw. politykę samorządową jest przewidziana pula 40 proc., czyli 400 euro. My proponujemy, żeby dla każdej gminy przeznaczyć  po 300 euro, to nie jest wygórowana kwota – mówił Kubicki.

 

 

wzg / rzg

marzec 04, 2024

Nowa komendant Zielonogórskiej Straży Miejskiej!

W piątek, 1 marca, pełniąca funkcję zastępcy komendanta Agnieszka Pawłow…
marzec 04, 2024

Wybierz mural oraz nazwę schroniska! [ANKIETA]

Już wiosną, zwierzaki z zielonogórskiego przytuliska, będą przebywać w nowych…
marzec 04, 2024

Wyłączenia prądu w Zielonej Górze – przygotuj się!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na dwóch ulicach w Zielonej…
marzec 04, 2024

Tomasz Sroczyński. "On żyje sprawami Dzielnicy Nowe Miasto"

 - Jego telefon dzwoni o każdej porze dnia i nocy,…
marzec 04, 2024

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Trasa Aglomeracyjna będzie dłuższa. Ogród botaniczny do rozbudowy!

To był tydzień obfity w polityczne newsy, ale nie zabrakło…

Jak idzie budowa schroniska dla zwierząt? J. Kubicki: Koniec za dwa miesiące!

- Dziś miałem okazję zobaczyć postęp prac na budowie schroniska dla zwierząt. Jeszcze dwa miesiące…

Popularność Minibusów Karsan - Powstają kolejne przystanki!

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze informuje, że w związku z rosnącą popularnością linii 101…

Zwierzęta cierpią i nie mogą liczyć na pomoc. Jest apel do wojewody! [PODPISZ PETYCJĘ /…

To była spontaniczna akcja. W niedzielne popołudnie na parkingu przy amfiteatrze radni Zielonej Razem i…

Filip Gryko nie zwalnia tempa. Gęsie Tarasy, SkyPark szkoła i rekreacja w Łężycy!

- Wielopoziomowy parking przy Palmiarni to jego pomysł. Podobnie jak SkyPark, czyli plac zabaw na…

Kampania na biało i czarno [FELIETON]

Lubię kampanie wyborcze. Sam w nich startuję, ale też obserwuję, jak to robią inni. Bo…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.