Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej Góry?

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej Góry? fot. pixabay / wzg
- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion mieszkańców, więc prosta matematyka pokazuje, że dotacja z UE na jednego mieszkańca wynosi 1000 euro – wyliczał Janusz Kubicki, prezydent miasta na antenie Radia Zielona Góra. Z tej kwoty na szeroko rozumianą politykę samorządową jest przewidziana pula 40 proc., czyli 400 euro. - My proponujemy, żeby bezpośrednio dla każdej gminy przeznaczyć  po 300 euro, to nie jest wygórowana kwota – mówił Kubicki. Prezydent Zielonej Góry podkreślał, że nie odpuści walki o pieniądze dla mieszkańców oraz, że w działaniach wspierają go wójtowie burmistrzowie i prezydenci lubuskich miasta. Przypominamy, zarząd województwa chce przekazać samorządom dotację w wysokości zaledwie 184 euro na mieszkańca.

 

Temat ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nie schodzi z czołówek lokalnych mediów. Chodzi o wysokość unijnej dotacji, jaka za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego ma trafić do miast i gmin. Według prognoz mogło to być grubo ponad 300 euro na mieszkańca. Ostatecznie zarząd województwa obciął kwotę o 40 proc., więc do samorządów trafi zaledwie 184 euro na mieszkańca. To generuje poważne problemy. Z tego powodu w kasie miasta brakuje 150 mln zł.

 

- Pieniądze z Unii Europejskiej są czymś bardzo ważnym. One służą do realizacji bardzo wielu spraw, które w mieście są do rozwiązania. One nam w tym pomagają – mówił Janusz Kubicki na antenie Radia Zielona Góra.

 

Kubicki podkreślał, że sytuacja jest dziwna, ponieważ w kolejnej perspektywie do województwa lubuskiego w ramach unijnej dotacji trafi więcej pieniędzy, a Zielona Góra ma otrzymać ich mniej niż wcześniej.  

 

- Zielona Góra ma dostać o połowę mniej pieniędzy niż miała, chodź środki finansowe dla województwa będą większe. To dziwne, więcej pieniędzy trafi do województwa, a mieszkańcom Zielonej Góry mają one zostać zabrane. Chciałbym usłyszeć jakiś argument. Żadnego logicznego wytłumaczenia nie ma – mówił Kubicki.

 

Rozmowa na temat wysokość dotacji dla samorządów w ramach ZIT-ów toczy się od kilu miesięcy. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wskazują, że każda gmina nawet ta najmniejsza powinna dostać pieniądze z UE i powinno to być co najmniej 300 euro.

 

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion mieszkańców, więc prosta matematyka pokazuje, że dotacja z UE na jednego mieszkańca wynosi 1000 euro. Z tej kwoty na tzw. politykę samorządową jest przewidziana pula 40 proc., czyli 400 euro. My proponujemy, żeby dla każdej gminy przeznaczyć  po 300 euro, to nie jest wygórowana kwota – mówił Kubicki.

 

 

wzg / rzg

luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.