Jarosław Skorulski: Zawód nauczyciela musi odzyskać swój prestiż

Jarosław Skorulski: Zawód nauczyciela musi odzyskać swój prestiż fot. pixabay / wzg
Strajk nauczycieli wisi na włosku. Jak twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego wszystko zależy od postawy premiera. Jak ta ogólnopolska trudna sytuacja przekłada się na Zieloną Górę? - Od lat mówimy, że nauczyciele nie zarabiają tyle ile powinni. To nie jest tylko głos samorządów, sami nauczyciele stanowczo domagają się podwyżek - mówił na antenie Radia Index Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM w Zielonej Górze. - Ten zawód musi odzyskać swój prestiż. Zarobki nauczycieli są dzisiaj skandalicznie małe – dodał Skorulski.

 

Kolejne rozmowy przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego z ministrem edukacji Przemysławem Czarnikiem nie przynoszą żadnych rezultatów. ZNP domaga się rozmów z premierem na temat regulacji wynagrodzeń, jednak Mateusz Morawiecki nie odpowiedział na sugestie związkowców. Jak informuje ZNP w większych polskich miasta nauczyciele ogłosili gotowość do protestu. Jak ta trudna ogólnopolska sytuacja przekłada się na to co dzieje się w Zielonej Górze? Temat był poruszany na antenie Radia Index, gościem „Porannej rozmowy na 96fm” był Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM w Zielonej Górze.

 

- Podstawą tego kryzysu na pewno są kwestie ekonomiczne. Od lat mówimy, że nauczyciele nie zarabiają tyle ile powinni. To nie jest tylko głos samorządów, sami nauczyciele domagają się podwyżek – mówił Skorulski. - Ten zawód musi odzyskać swój prestiż, taki jak miał lata temu – dodał.

 

Jarosław Skorulski podkreślał, że jest w stałym kontakcie z nauczycielami i dyrektorami. Jak tłumaczył sytuacja jest trudna i towarzyszy jej sporo emocji.

 

- To rozedrganie nauczycieli jest widoczne. Mam kontakt z wieloma nauczycielami i dyrektorami i wiem, że ta atmosfera jest w wielu szkołach bardzo napięta. Nie wiem czy to się zakończy strajkiem, bo ten ostatni strajk wyrządził szkołom, nauczycielom, dyrekcjom tyle ran, że powrót do takiej sytuacji strajkowej sprzed lat nie jest już możliwy – komentował Skorulski.

 

- Gratyfikacja powinna być godna i pozwolić im normalnie funkcjonować. To nie powinno być tak, że do zawodu nauczyciela trafiają tylko pasjonaci, którym na pieniądzach nie zależy, bo nauczyciele mają swoje rodziny, które po prostu musza utrzymać – dodał. -Trudno jest mi powiedzieć na jaka formę protestu zdecyduje się ZNP – uciął.

 

 

wzg /ri
grudzień 05, 2022

Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty

Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej…
grudzień 05, 2022

Zostań dawcą szpiku - Akcja na UZ

W dniach 6-7 grudnia 2022 w godzinach 10.00 – 16.00 …
grudzień 05, 2022

Wyłączą prąd w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
grudzień 05, 2022

Seminarium w Zatoniu - „Krajobraz kulturowy Parku Książęcego Zatonie” [ZGŁOSZENIA / REGULAMIN]

Zapraszamy wszystkich miłośników zieleni i Parku Książęcego Zatonie na otwarte…
grudzień 02, 2022

Nowe laboratorium do wspólnych badań naukowych

Na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki zostało otwarte laboratorium „Rozproszone…

Dziś w Zielonej Górze Mikołaj zostawia sanie i renifery, będzie jeździł autobusem MZK! [ROZKŁAD JAZDY]

Będą drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji i sponsorzy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.