Jeden instytut, wiele możliwości

Studenci biologii podczas zajęć terenowych Studenci biologii podczas zajęć terenowych Fot. E. Roland/Archiwum INB UZ
Chcesz kształtować współczesny świat zgodnie z prawami natury? A może poznać narzędzia modelowania procesów biologicznych, mieć wpływ na zrównoważony rozwój współczesnego świata, kształt współczesnej turystyki czy zdrowy styl życia społeczeństwa…

 … studiuj na kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Biologicznych przez pracowników Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego - zgodnie zachęcają prof. Beata Gabryś, dziekan WNB i prof. Leszek Jerzak, dyrektor INB.

 Szerokie spektrum badań naukowych, prowadzonych w INB w oparciu o nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną, umożliwia przekazywanie aktualnej wiedzy studentom kierunków akademickich i praktycznych: biologia, biotechnologia, biomonitoring i zarządzanie środowiskiem, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, żywienie człowieka i dietoterapia, które przygotowują do pracy zarówno w instytucjach naukowych, jak i w wielu gałęziach innowacyjnej gospodarki. Pamiętajmy, że nauki biologiczne przeżywają obecnie rozkwit, wnosząc ważne odkrycia wpływające na proces leczenia ludzi i zwierząt, hodowlę roślin i zwierząt, techniki badań molekularnych i mikrobiologicznych oraz ochronę życia poprzez poprawę jakości środowiska naturalnego.

Kierunek biotechnologia kształci kadrę dla innowacyjnej gospodarki tworzącej nowoczesne materiały biodegradowalne dla przemysłu (energetyka, rolnictwo, gospodarka odpadami), ochrony środowiska (eliminacja toksyn i innych zanieczyszczeń) i życia codziennego (np. wytwarzanie opakowań). Szczególną wagę należy przypisać medycznym zastosowaniom biotechnologii z wykorzystaniem inżynierii genetycznej i tkankowej oraz w produkcji leków nowej generacji (biofarmaceutyki) i jakże potrzebnych obecnie testów diagnostycznych. Powstała nowa specjalność na studiach magisterskich - biotechnologia farmaceutyczna - we współpracy ze stowarzyszeniem renomowanych firm producentów leków. Program studiów obejmuje między innymi praktyki i staże w firmach farmaceutycznych.

Kierunek biologia przygotowuje badaczy do pracy w laboratoriach i rozmaitych instytucjach związanych z medycyną oraz kadrę nauczycielską dla szkół różnego stopnia.

Kierunek biomonitoring i zarządzanie środowiskiem przygotowuje natomiast do pracy w środowisku przyrodniczym poprzez rozwijanie praktycznych umiejętności stosowania instrumentów ochrony środowiska i wykorzystywanie nowoczesnych metod analityki środowiskowej w szerokim zakresie oraz monitoringu i zarządzania zasobami przyrody ożywionej, popularyzacji wiedzy o środowisku oraz edukacji społeczeństwa w tym zakresie.

Dla wielu ludzi ważnym elementem współczesnej codzienności jest zdrowy styl życia. Absolwenci kierunków wychowanie fizyczne oraz żywienie człowieka i dietoterapia będą wspierać jego osiąganie jako trenerzy, instruktorzy, doradcy, promotorzy zdrowia i aktywności fizycznej.

Absolwenci kierunku turystyka i rekreacja są przygotowani do aktywnej i efektywnej pracy w tym sektorze.

Nowoczesne zaplecze badawcze i dydaktyczne doceniają studenci z zagranicy, którzy licznie studiują u nas w ramach programu ERASMUS+. Jednocześnie, nasi studenci też korzystają z możliwości staży, praktyk i nauki w instytucjach poza granicami Polski.

 

Pracownicy INB UZ-łz
wrzesień 23, 2021

Studenci kierunku lekarskiego na UZ najlepsi w Polsce!

Absolwenci kierunki lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 września br. przystąpili do…
wrzesień 23, 2021

Ktoś strzelił do przystanku autobusowego w Zielonej Górze

O groźnym zdarzeniu czytelniczka powiadomiła portal poscigi.pl. Nieznana osoba strzeliła…
wrzesień 23, 2021

Zabytkowy parowóz wjedzie na tor przy ulicy Morwowej w Zielonej Górze

Sobota (25 września), to data, którą powinni zarezerwować sobie w…
wrzesień 23, 2021

Zatrzymani dwaj zielonogórzanie - Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony zł

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej…
wrzesień 22, 2021

Grzybobranie w zielonogórskich lasach - mały poradnik

Mamy jesień, a to oznacza … grzybobranie. Dla jednych wyprawa…

Schronisko na wystawie - zapraszamy na zielonogórski deptak [ZDJĘCIA]

Na deptaku, w sąsiedztwie ratusza można zobaczyć wystawę poświęconą Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. –…

STOP TIROM - Piknik konsultacyjny w Łężycy – rozmowy o obwodnicy i nowej placówce edukacyjnej

W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 na pętli autobusowej w Łężycy, Urząd Miasta Zielona…

Rotarianie ufundowali miastu kolejnego Bachusika

Do Zielonej Góry wprowadził się 59 Bachusik. Rotarianicus zamieszkał w Alei Niepodległości przy wejściu na…

Dwie zielonogórzanki - Dwa podobne zdjęcia - Różni je jednak 50 lat

Dwie zielonogórzanki. Zajęcia podobne. Jest tylko pewna różnica wieku. Jakieś 40-50 lat. Pierwsze zdjęcie wykonano…

Ponad 1000 książek ze Szperowiska trafi do polskiej biblioteki w Holandii!

Książki dla polskiej biblioteki w Eindhoven ruszają w drogę Na początku sierpnia zielonogórski Zakład Gospodarki…

Czeszyk o terenie rekreacyjnym przy Kąpielowej: Zrobiła się z tego sprawa polityczna

Będzie teren rekreacyjny przy ulicy Kąpielowej. Mediatorem w konflikcie pomiędzy mieszkańcami był gość środowej „Rozmowy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.