Jesteśmy liderem innowacyjności [ROZMOWA]

Jesteśmy liderem innowacyjności [ROZMOWA] fot. Bartosz Mirosławski
 - Park Naukowo-Technologiczny ma wspierać lokalne firmy i pomóc im we wdrażaniu innowacyjnych projektów - mówi Roman Kielec, prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

- Park działa od 2014 r. Jaka jest jego idea?

- Park Naukowo-Technologiczny powstał z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach działających w województwie lubuskim. Chodziło o zwiększenie ich konkurencyjności na rynku i udostępnienie infrastruktury badawczej, która poszerzy ofertę Uniwersytetu Zielonogórskiego. To promocja nowych technologii i pomost pomiędzy nauką i przemysłem.

 

- Jaka jest struktura Parku i jakie posiada laboratoria?

- Park Naukowo Technologiczny podzielony jest na trzy centra badawcze: Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, Centrum Technologii Informatycznych i Centrum Innowacji Technologie dla Zdrowia Człowieka. Każde z tych centrów posiada unikatową w skali kraju bazę laboratoryjną. Dla przykładu posiadamy komorę izolacyjności akustycznej, gdzie badamy zarówno ściany, stropy jak i małe elementy, takie jak drzwi, okna, itp. W ostatnim czasie uzyskaliśmy akredytację dla tego laboratorium, co umożliwia nam realizację badań dla największych producentów materiałów budowlanych. Już zgłosiły się do nas firmy z Poznania i Krakowa.

Możemy się również pochwalić komorą kompatybilności elektromagnetycznej, jedną z trzech największych w kraju. Dzięki niej prowadziliśmy badania dla przemysłu lotniczego, dla wiodącej firmy na rynku niemieckim.

Naszą dumą jest najwyższej klasy aparatura mikroskopowa i badawcza do procesów technologicznych. Obecnie zajmujemy się wykorzystaniem nanocząstek srebra w przemyśle spożywczym, ogrodniczym i SPA. O tym może uda się jeszcze opowiedzieć, mamy kilka osiągnięć w tym zakresie.

Jednocześnie staramy się tak rozbudować infrastrukturę, żeby maksymalnie wykorzystać zakupiony sprzęt i pomóc małym i średnim firmom. Dla przykładu zbudowaliśmy clean roomy, dla firmy zajmującej się produkcją grafenu i potrzebującej sterylnego pomieszczenia. Nasze laboratoria są dobrze wyposażone.

Wierzymy, że nauka powinna służyć przemysłowi i być realizowana pod konkretne zamówienie. Bardzo zależy mi na tym, żeby teoria szła w parze z praktyką, a pracownicy naukowi nie bali się pracy w przemyśle albo zakładać start-upy (nowo utworzone przedsiębiorstwo). Nie chodzi jednak o to, żeby swoją wiedzę teoretyczną z katedry narzucać przedsiębiorcom, a czerpać ją od nich i obmyślać nowe rozwiązania. Tą wiedzą staram się także dzielić na swoich wykładach na uczelni, co spotyka się dużym zainteresowaniem studentów i dużą frekwencją.

 

- Udało się zrealizować ambitne cele?

- Od czterech lat spółka przynosi zyski. Na koniec grudnia 2021 r. na terenie Parku siedzibę miało 17 rezydentów. To firmy z dużym potencjałem, z branż m.in. budownictwa pasywnego, inżynierii środowiska, odnawialnych źródeł energii, elektrotechnicznej, nanotechnologii, kosmetycznej i farmaceutycznej, gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska i systemów IT w medycynie.

W 2021 r. badania stanowią już ok. 60 proc. całości naszych przychodów. Rocznie z małymi i średnimi przedsiębiorcami realizujemy ok. 20-25 projektów – są to głównie projekty wdrożeniowe, gdzie pomagamy firmom w pracach badawczych i realizacji prototypów.

 W naszym Parku pracuje osiem osób, z czego trzy to pracownicy administracyjni. Każdy z pozostałych jest odpowiedzialny za pięć, sześć dużych innowacyjnych projektów rocznie. Wynajem powierzchni w ramach umów długoterminowych oraz pozostałej działalności  stanowi około 40 proc.

Firmy proszą nas o pomoc w ochronie własności intelektualnej, bo chcą chronić przygotowane przez siebie pomysły oraz wynalazki.

Kiedy zostałem prezesem, w Polsce istniało przekonanie, że Parki Naukowo-Technologiczne nie poradzą sobie w sensie ekonomicznym. Tymczasem już wiemy, że to nieprawda i praktycznie wszystkie uczelnie w kraju inwestując w swoje parki naukowo technologiczne na tym skorzystały, dodatkowo nie byłoby je stać na takie wyposażenie, jakie posiadają parki. Co ważne, niezmiernie się cieszę, że moi pracownicy uczestniczą w studiach doktoranckich.

 

- Patenty to nie tylko lubuska słabość?

Nasza działalność i realizowane projekty są odpowiedzią na wszelkie kompleksy dotyczące niskich statystyk lubuskiej wynalazczości. Staramy się, aby efektem aktualnie prowadzonych w Parku badań przedwdrożeniowych były wynalazki. Oczywiście, najpierw trzeba wycenić własność intelektualną i sprawdzić, czy pomysł ma szansę na realizację i czy ma on potencjał komercyjny – po prostu czy można na nim zarobić. I dopiero zgłosić patent do Urzędu Patentowego. W tym roku przygotowaliśmy dziesięć projektów. Wszystkie wdrożymy w 2022 lub 2023 r.

Ponadto jeśli zgłasza się do nas firma i jest zainteresowana wdrożeniem swojego rozwiązania, to wprowadzenie go na rynek może potrwać kilka miesięcy a czasami nawet i dłużej. Zwykle zajmuje to rok. Naszą rolą jest pomaganie przedsiębiorcom na każdym etapie, od pomysłu po złożenie wniosku patentowego na wynalazek bądź też wzór przemysłowy i użytkowy.

 

- Najbardziej obiecujące wynalazki, jakie wkrótce będą zrealizowane?

-W ostatnim czasie zgłosiło się do nas Stowarzyszenie Szkółkarzy Drzewek Owocowych z siedzibą w Lublinie, zajmujący się hodowlą drzewek, o pomoc w  rozwiązaniu problemu, który najmocniej utrudnia jej działalność. Klika miesięcy wspólnej pracy zaowocowało opracowaniem patentu na wynalazek pn. „Plomba do zabezpieczania ran powierzchniowych na drzewach i sposób zabezpieczania ran powierzchniowych na drzewach przy użyciu plomby”.  Jako ogrodnik amator wiem, że drzewka owocowe ulegają uszkodzeniu, a rany trzeba zabezpieczyć, tak aby nie dostały się do nich bakterie i pasożyty. Specjalna plomba ma ułatwić czynną regenerację własną tkanek - dzięki zastosowaniu nanocząsteczek srebra. I co ważne ma bardzo proste zastosowanie i skład, pozbawiony czynnych środków chemicznych, co odpowiada współczesnym trendom wspierania naturalnych metod leczenia – w tym przypadku drzew. Nanocząsteczki srebra znane są ze swoich właściwości aseptycznych, chroniących przed wpływem bakterii, wirusów i grzybów. Ogrodnicy bardzo dobrze przyjęli tę propozycję.

Na dniach zgłosimy projekt, będący odpowiedzią na pandemię COVID 19. Ostatnie doniesienia o zwiększającej się ilości przypadków małpiej ospy tylko utwierdzają nas w przekonaniu o zasadności tych badań. To nanocząstki srebra do odkażania ran i dezynfekcji rąk. Mamy prototypową instalację. Liczymy na duże zainteresowanie przychodni zdrowia, szpitali. Zaskoczyło mnie to, że o to rozwiązanie pyta przemysł papierniczy. Ręczniczki papierowe zostaną nasączone nanocząsteczkami srebra i wtedy przy wycieraniu rąk mamy zapewnioną dezynfekcję. Wówczas możemy wyeliminować wszystkie płynne środki czystości z zawartością alkoholu i nieprzyjemnym zapachem.

Podoba mi się koncepcja urządzenia do rehabilitacji spastycznej dłoni. Cechą charakterystyczną rozwiązania jest zastosowanie elastycznych spiral, których celem jest prostowanie palców. Urządzenie nakładane jest na dłoń i nadgarstek, po czym jego położenie ustalane jest rzepami. Pacjent może wykonywać rehabilitację, polegającą na zginaniu palców i przenoszeniu różnych przedmiotów.

Z branży medycznej mamy pomysł na „Materiał do wytwarzania dwuczęściowej kapsułki na preparaty farmaceutyczne i suplementy diety dla sportowców”. Jest też patent na wynalazek pn. „ Modułowy modulowany rozpraszacz dźwięku”, który umożliwi udoskonalenie aktualnie stosowanych zabezpieczeń przeciwhałasowych w przedsiębiorstwach.

Bardzo wierzę w to, że wszystkie nasze rozwiązania mają spory potencjał i przyniosą zyski firmom, które je wdrożą w życie. Część z nich już wdrożono.

 

- A w jaki sposób cała Polska dowie się o tym, że patent pochodzi z lubuskiego?

- Park Naukowo-Technologiczny jest głównie dla województwa lubuskiego. Ale staramy się wychodzić „na zewnątrz” oraz inwestować w infrastrukturę laboratoryjną. Jednym z naszych działań jest wysyłanie ofert bezpośrednio do firm, ponadto bierzemy udział w krajowych oraz międzynarodowych kongresach, konferencjach i B2B promujących nasze rozwiązania i wynalazki. Dzięki działalności promocyjnej same przedsiębiorstwa zgłaszają się do nas z problemami i proszą o pomoc w ich rozwiązaniu.

Świadczymy również usługi doradcze. Nie jesteśmy instytucją, która finansuje inne podmioty, natomiast w przypadku badań firmy z sektora MŚP woj. lubuskiego mogą skorzystać z preferencyjnych warunków w postaci pomocy de minimis. (wsparcie publiczne, bez konieczności zgłaszania – dop. red.). Każdej z firm przysługuje pomoc w wysokości 200 tys. euro na trzy lata kalendarzowe.

Park Naukowo-Technologiczny ma przede wszystkim wspierać lokalne firmy i pomóc im we wdrażaniu innowacyjnych projektów. Spółka dysponuje multidyscyplinarnymi zespołami  pracowników. Wspierana jest również przez zewnętrznych ekspertów z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, jak również ośrodków naukowych m.in. z Gdańska, Krakowa.

 

- Stawiacie na innowacyjność? Jak ją zdefiniujemy?

- Innowacyjność  dla nas jest odpowiedzią na zwiększenie konkurencyjności naszych przedsiębiorców a skuteczną innowacyjnością jest to, że firma oraz my możemy na tym zarobić, czyli osiągnąć dodatni efekt finansowy oraz ulepszony proces biznesowy. 

Mamy w parku świadomość, że województwo lubuskie statystycznie w dziedzinie innowacyjności znajduje się  niestety w ogonie stawki. Jednak wierzę, że krok po kroku osiągniemy zadowalający poziom innowacyjności w najbliższym czasie. Kluczowe jednak do tego będą środki z Unii Europejskiej, szczególnie dotacje.

Na mapie lubuskiego Nasz Park jest swoistym europejskim centrum innowacji, bo są tutaj firmy, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju technologicznego .

 

- Jak układa się współpraca z Miastem Zielona Góra?

- Bardzo dobrze. Miasto ma własny wkład w rozwój Parku i zawsze odpowiada na nasze prośby, zawsze pozytywnie. Realizujemy wspólny projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra – projekty realizowane poza formułą ZIT” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Głównym celem zadania jest poprawa jakości kształcenia zawodowego i dostosowanie go do potrzeb rynku pracy w regionie, co przyczyni się do zwiększenia szans zatrudnienia absolwentów szkół. Dzięki temu projektowi odwiedziły nas już tysiące uczniów.

 

- Niektórzy myślą, że Park pozyskuje inwestorów?

- To nie nasza rola. Coraz częściej mamy pytania od firm w sprawie zakupu  nieruchomości lub ziemi. I w tym miejscu muszę wspomnieć, że bardzo dobrze układa nam się współpraca z panem prezydentem Dariuszem Lesickim, do którego odsyłamy inwestorów. Województwo Lubuskie i rejon Zielonej Góry ma bardzo dobrą opinię w oczach inwestorów z pozostałych części kraju.

 

- Jest okazja, aby pochwalić się nagrodami.

- To nagrody regionalne, ale i krajowe za innowacyjność, patenty, otwartość dla przemysłu i młodych pracowników. Otrzymaliśmy m.in. Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju, statuetkę Lubuski Lider Biznesu, nagrodę Symbol Synergii Nauki i Biznesu, a ostatnio w Warszawie statuetkę Pracodawca Jutra.

 

- Najbliższe plany?

W najbliższym czasie zwiększymy swoją ofertę dla MŚP lubuskiego o Inkubator Przedsiębiorczości. Rolą tego Centrum  jest pomoc osobom, które mają pomysł na firmę i szybki rozwój. Z pewnością pozyskamy nowych rezydentów. Będziemy dalej inwestować w infrastrukturę badawczą. Chcemy utrzymać szybki kierunek rozwoju, ponieważ wiemy, że tym samym wpłyniemy na firmy i ich szybszy rozwój

 

- Dziękuję za rozmowę.

 

Rafał Krzymiński
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.