Jubileusz Miasta - Łączy nas Zielona Góra - pomysły

Jedną z propozycji jest ułożenie jubileuszowego napisu z ludzi Jedną z propozycji jest ułożenie jubileuszowego napisu z ludzi Fot. Bartłomiej Kobylański
Na początku grudnia zaczął działać jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów, w którym zbieramy propozycje na imprezy i wydarzenia z okazji 800- i 700-lecia naszego miasta. Dziś kolejne głosy zielonogórzan. Pomysły drobne i duże - każdy godzien rozpatrzenia.

 

Pomysły są różne. Może wydrukować kalendarz ze starymi pocztówkami lub ułożyć z ludzi wielki napis? Wydać okolicznościową płytę lub ustawić drogowskazy na winnicach? Poczytajcie, co się nam jubileuszowo w głowach śni.

 

* Studium Muzyczne Tonika: - Projekt, płyta pt. „Przez Zielone miasto” z okazji 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich. Wykorzystane byłyby archiwalne nagrania piosenek o Zielonej Górze. Utwory ukazałyby się w nowych aranżacjach. Na płycie znalazłyby się także współczesne kompozycje do tekstów zielonogórskich poetów.

Wykonawcy: Uczniowie Studium Muzycznego Tonika, którzy jednocześnie tworzą zespół wokalny „Studio Atut” w Zielonogórskim Ośrodku Kultury oraz Janusz Kubicki - prezydent miasta, Krzysztof Machalica - radny miasta, Agata Miedzińska - dyrektor ZOK-u, Marcin Wiśniewski - aktor lubuski, wcielający się w postać Bachusa podczas Winobrania.

Nagrany materiał - w formie koncertu - wpisałby się w program wydarzeń związanych z obchodami Dni Miasta Zielona Góra, a ścieżki dźwiękowe można byłoby wykorzystać podczas Korowodu.

* Zosia Szozda: - Gra terenowa dla całych rodzin przenosząca uczestników do różnych wydarzeń, miejsc. Na placu Praw Kobiet spotkania z ważnymi zielonogórzankami, dyskusje o kobietach, które tu mieszkały, o ich losach, tabliczki informujące o nich, ustawione obok ławek.

Wielki happening tolerancji. Po wojnie przyjechali tu ludzie z różnych stron, budując tożsamość, dla każdego z nich było tu miejsce i obecnie bez względu na język, pochodzenie itp. też jest miejsce dla każdego. Zaproszenie mniejszości niemieckiej, osób z Ukrainy, osób z innych państw do współorganizacji takiego wydarzenia, gdzie każdy przedstawi cząstkę tego co tu przywiózł, a co stanowi obecnie także cząstkę społeczności miasta.

Komiksy dla najmłodszych dotyczące miasta, planszówki detektywistyczne o mieście i odkrywaniu jego zagadek dla młodzieży. Zajęcia w przedszkolach i szkołach z podróżami do przeszłości.

* Adam Czyż: -Rodzinne miasto mojej mamy to miejscowość Tłumacz położona na Kresach, w województwie stanisławowskim. W 2013 r. miasto obchodziło jubileusz 800-lecia i wydało na tę okoliczność pocztową kartę korespondencyjną oraz okolicznościowy kalendarz ilustrowany „starymi” pocztówkami z widokami miasta. Warto skorzystać z tego pomysłu.

* Bartłomiej Kobylański: - Proponuję zebranie sportowców w jednym miejscu (powinien to być duży plac), np. lotnisko w Przylepie lub teren MOSiR. Uczestnicy wykonaliby napis widziany z wysokości np. drona. Może być 800 LAT ZIELONA GÓRA lub jakikolwiek inny napis związany z naszym miastem, np. WINOBRANIE/NASZE MIASTO ZIELONA GÓRA czy kształt logo miasta.

Myślę że udział około 1.000 uczestników byłby wystarczający do wykonania takiego napisu. Można oczywiście pomysł modyfikować w zależności od budżetu i możliwości organizacyjnych. Całość działania można wykorzystywać do materiałów promocyjnych miasta. Impreza mogłaby być bardzo medialna, ale przede wszystkim połączyłaby działania wszystkich stowarzyszeń a tego jeszcze nie było.

* Przemysław Karwowski, Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”: - W roku jubileuszu powinno być ważne szczególne zwrócenie uwagi na pielęgnację miejskiej winorośli. To też okazja do opracowania zasad jej ochrony, tak abyśmy nie musieli się wstydzić za jej stan. W chwili obecnej w Zielonej Górze, w miejscach związanych historycznie z uprawą winorośli znajdują się dwie winnice leżące na terenie należącym do miasta. Wszystkim znane Winne Wzgórze oraz mała winnica założona w 2018 roku na wzniesieniu w dolinie Gęśnika. Zbocza te, gdzie nawet zachowało się tarasowe ukształtowanie, według H. Schmidta, są najstarszymi lokacjami winnic w Zielonej Górze. Organizując obchody jubileuszu miasta nie można pominąć miejsc szczególnie związanych z jego historią. Niestety, zarówno Winne Wzgórze jak i mała winnica nad Gęśnikiem nie wyglądają jak trzyletnie nasadzenia, choć w wielu innych, bardziej reprezentacyjnych miejscach, zieleń miejska jest zadbana. Winorośl, jako świadek tradycji tym bardziej jest godna większej atencji i starań. Jubileusz Zielonej Góry jest okazją do odpowiedniej ekspozycji miejskich upraw winnej latorośli i opracowania programu jej pielęgnacji i jego przestrzegania. To nie są poważne środki finansowe, ale przede wszystkim konsekwencja działań. Nie wystarczy samo przycięcie krzewów, które powinny być także nawożone i w odpowiednich momentach objęte opryskami pielęgnacyjnymi. Opieka nad winoroślą powinna być ściśle określonym zadaniem, które przejmą po wygraniu przetargu firmy zajmujące się zielenię miejską.

* Marek Herejczak, Stowarzyszenie „UZeciak”: - Propozycje do programu obchodów jubileuszy Zielonej Góry. Z uwagi na profil działalności Stowarzyszenia, które wywodzi się i współdziała ze środowiskiem Uniwersytetu Zielonogórskiego, przedstawiamy projekty, które chcielibyśmy włączyć w dwuletnie obchody jubileuszu miasta. Obejmują one zarówno grupę bieżących studentów i młodzież szkół średnich (pkt. 1), a także chcemy włączyć i skierować dwa wydarzenia do absolwentów zielonogórskich szkół wyższych (pkt. 2, 3).

Uważamy, że powstanie środowiska akademickiego jest jednym z największych osiągnięć w historii rozwoju Zielonej Góry i realizacja naszych pomysłów dodatkowo uzupełni trwający jeszcze rok XX-lecia powstania Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  1. „50. Bachanalia” - jubileuszowe Dni Kultury Studenckiej, które są trwałym symbolem studenckości miasta, odbywają się z przerwami od 1966 roku. Planowany termin realizacji przełom maja/czerwca 2022 roku.
  2. „Włóczęga na 45-lecie”. Koncert przywołujący i upamiętniający Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej „Włóczęga”, który organizowali studenci WSP i WSI w latach 1976-1996. Termin - wiosna lub jesień 2022. Zaproszeni do udziału są wykonawcy związani z Przeglądem.
  3. „Zjazd absolwentów” - wydarzenie skierowane do absolwentów zielonogórskich szkół wyższych: Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Politechniki Zielonogórskiej, a także Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomysł zakłada organizację dla poszczególnych grup wiekowych i uczelnianych dużego zjazdu lub dwóch zjazdów, które pozwoliłyby na odnowienie relacji i zacieśnienie współpracy środowiska akademickiego z jego dawnymi studentami. Dokładna formuła realizacji przedsięwzięcia pozostaje do ustalenia.

Stowarzyszenie UZeciak poczyniło pierwsze kroki, by zbadać preferencje absolwentów, poprzez zorganizowanie ankiety na portalach społecznościowych. Z uwagi na pandemię projekt zawiesiliśmy. Termin realizacji: jesień 2022 lub wiosna 2023 roku.

  1. Opracowanie i wydanie publikacji dokumentującej szeroko pojęty zielonogórski ruch studencki. Publikacja miałaby być zbiorem zarówno unikalnych materiałów graficznych, jak i faktograficznych, pozyskanych od absolwentów szkół wyższych i odnalezionych w wyniku kwerend archiwalnych. Tematycznie dotyczyć ma całości aktywności pozadydaktycznej tutejszych studentów w latach 1965-2020. Prace nad tym zagadnieniem prowadzimy jako Stowarzyszenie od ponad dwóch lat, docierając do byłych studentów i ich rodzin. Termin realizacji 2023 rok.

 

Tomasz Czyżniewski

FB.com/czyzniewski.tomasz

 

 

WYŚLIJ PROPOZYCJĘ

Masz ciekawy pomysł i jesteś gotowy go zrealizować? Szukasz wsparcia miasta? Przyślij nam swoją propozycję. Krótko opisz ją w kilkuset znakach tekstu, określ przewidywane koszty i kto będzie realizował zadanie.

Ofertę wyślij na adres:

sekretariat obchodów 800-700 lat Zielonej Góry

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 68 456 49 35

Stary Rynek 1

65-067 Zielona Góra

 

 

 

marzec 28, 2024

Zielonogórzanin chce zdobyć Mount Everest i zebrać pieniądze dla zwierzaków!

Jest Lubuszaninem, mieszka w Zielonej Górze i kilka latem temu…
marzec 28, 2024

Walcząc z hejtem odnowili plac zabaw przy ul. Pszennej [ZDJĘCIA]

Dzięki zaangażowaniu radnych Pawła Wysockiego i Filipa Czeszyka, społeczniczki Marty…
marzec 28, 2024

Boisko przy SP nr 2 w naprawie. W planach większa modernizacja! [ZDJĘCIA]

Dzięki współpracy radnego Roberta Górskiego oraz Kamila Kawickiego zielonogórzanie znów…
marzec 28, 2024

Filip Czeszyk. Społecznik, człowiek zaangażowany w walkę o równość i tolerancję! Skuteczny i konsekwentny w…

Filip Czeszyk to żywy ogień, wulkan pozytywnej energii. Przedsiębiorca, społecznik,…
marzec 27, 2024

Jacek Newelski. Wprowadzał do ruchu „elektryki”, które w naszym mieście kursują na wszystkich liniach

- Jacek Newelski to znana twarz w komunikacji miejskiej. Powiedzieć…

Wielkanocny Zając pomalowany! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Kolorowe serca, kwiaty, wąsy i wszystkie kolory tęczy – tak prezentuje się w tym roku…

Dom Kultury dla Seniorów i dopłata do rowerów elektrycznych [WIDEO]

- Zadbamy o spokojną i godną jesień życia w Zielonej Górze – mówi prezydent Janusz…

Powstaną trzy drogi na Chynowie [ZDJĘCIA / PLANY]

Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Drogowym „CAPRI-bit” Eugeniusz Weiss, który wykona trzy…

„Janusz Jasiński, oszukał pracowników! Zdziwię się, jeżeli ktokolwiek na niego zagłosuje” [WIDEO]

- Janusz Jasiński, oszust, człowiek, który oszukał swoich pracowników, nie zapłacił im za pracę, nie…

Schronisko dla bezdomnych zwierząt z nową nazwą i muralem! [ZDJĘCIA]

Przy kolejnych miejskich inwestycjach niepisaną tradycją stały się konkursy i konsultacje dotyczące szyldu, wyposażenia czy…

Przepychanki słowne i nerwy na konferencji Lewicy. Pracownicy Intermarche przyszli po zaległe pensje do Janusza…

Było nerwowo, doszło do słownych przepychanek. Na konferencji Lewicy, w której udział wziął wicemarszałek Sejmu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.