Jubileusz sportowej Dziesiątki – medale od prezydenta Kubickiego [ZDJĘCIA]

Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza. Złote Medale od prezydenta otrzymali: dr Beata Joksz-Skibińska, dyrektor szkoły, Małgorzata Chorążyczewska, Beata Konaszewska, Grażyna Adouni i Halina Sękowska, Srebrne: Maja Korcz, Paweł Czerniak, Stanisław Gąsior, Piotr Żak, Sylwia Pyrka, Karolina Janas, Maciej Bardelas i Anna Rzeźniczak i Dorota Bobyk.
- Wszystko zaczęło się 5 września 1962 r., kiedy otwarto pierwszą w województwie szkołę typu pawilonowego, gdzie mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 10 i VII Liceum Ogólnokształcące – mówiła dr Beata Joksz-Skibińska. – Jesteśmy szkołą, w której dokonano wielu zmian. Od tego roku szkolnego kończy swoją działalność Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, a zaczyna funkcjonować Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego. W jego skład wchodzi SP Nr 10 Sportowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego i VII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.
Dyrektor B. Joksz-Skibińska podziękowała swoim poprzednikom dyrektorom, którzy przyczynili się do sukcesu szkoły, ale i wszystkim byłym i obecnym nauczycielom i uczniom.
Śpiewający radny
Na wysokości zadania stanęli nauczyciele, którzy nie mieli zamiaru jedynie wypinać piersi do orderów. Jak zapowiedziano najsprawniejsi z nich na parkiecie pokazali jubileuszowy taniec. Wodzirejem okazał się Grzegorz Hryniewicz, śpiewający radny, znany choćby z duetów z gwiazdami podczas gal charytatywnych „Warto jest pomagać”.
W okrągłym jubileuszu uczestniczyli też Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, lubuski wicekurator oświaty i Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta oraz przedstawiciele rady rodziców i klubów sportowych. Robert Skowron, szef Lubuskiego Związku Piłki Nożnej podarował młodzieży jak to dowcipnie wyraził zamiast bukietu kwiatów – bukiet piłek. – Obecny na tej sali nagrodzony medalem od prezydenta Stanisław Gąsior wychował kilku znakomitych piłkarzy między innymi reprezentanta Polski Tymoteusza Puchacza – chwalił trenera R. Skowron.
- Jestem dumny z uczniów i nauczycieli, że stworzyli najlepszą szkołę sportową w województwie lubuskim. Gratuluję pięknego jubileuszu – mówił do nauczycieli prezydent Janusz Kubicki.
To szkoła z tradycjami
Historia placówki jest bardzo bogata. W roku szkolnym 1970/1971 utworzono klasy sportowe o profilu pływackim. Obecnie ta dyscyplina jest jedną z wiodących w szkole. Uczniowie z powodzeniem ćwiczą tu też piłkę nożną, akrobatykę, siatkówkę, koszykówkę i lekkoatletykę z elementami innych dyscyplin sportu. SP Nr 10 status szkoły sportowej uzyskała w 1973 r. W 1977 r. „Dziesiątka” otrzymała imię słynnego biegacza długodystansowca Janusza Kusocińskiego. W 1993 r. na bazie SP nr 10 powstaje VI Liceum Ogólnokształcące przekształcone w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Ważnym rokiem był 2002, kiedy to połączono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Zespołem Szkół Sportowych i utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, jego dyrektorem został Zygfryd Ganecki. W roku szkolnym 2003/2004 szkoła przeprowadziła się z budynku przy ul. Zamenhoffa 1 do budynku Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Wyspiańskiego 23. Nie można nie wspomnieć o 28 lipca 2004 r., kiedy narodził się Ośrodek Szkolenia Młodzieży Uzdolnionej Sportowo i roku szkolnym 2017/2018, kiedy powstały oddział pierwszej klasy w pływaniu i w porozumieniu z Akademią Macieja Murawskiego oddział piłki nożnej.
https://wiadomoscizg.pl/informacje/jubileusz-sportowej-dziesiatki-%E2%80%93-medale-od-prezydenta-kubickiego#sigProId780208b6d6
rk