Jubileusz sportowej Dziesiątki – medale od prezydenta Kubickiego [ZDJĘCIA]

Prezydent Janusz Kubicki dostał od uczniów Dziesiątki piękne słoneczniki Prezydent Janusz Kubicki dostał od uczniów Dziesiątki piękne słoneczniki fot. Piotr Jędzura ŁZ
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Kusocińskiego świętowała dzisiaj (14.10) jubileusz 60-lecia powstania. Prezydent Janusz Kubicki i Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych wręczyli zasłużonym pedagogom złote i srebrne medale mające znaczenie dla miasta Zielona Góra. To wydarzenie miało też wyjątkową oprawę. Popis niemałych umiejętności dały młode akrobatki, a publiczność rozruszał energetyczny występ zespołu The Belfers z radnym Grzegorzem Hryniewiczem w składzie! - Jestem dumny z uczniów i nauczycieli, że stworzyli najlepszą szkołę sportową w województwie lubuskim. Gratuluję pięknego jubileuszu – mówi prezydent Janusz Kubicki.

 

Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza. Złote Medale od prezydenta otrzymali: dr Beata Joksz-Skibińska, dyrektor szkoły, Małgorzata Chorążyczewska, Beata Konaszewska, Grażyna Adouni i Halina Sękowska, Srebrne: Maja Korcz, Paweł Czerniak, Stanisław Gąsior, Piotr Żak, Sylwia Pyrka, Karolina Janas, Maciej Bardelas i Anna Rzeźniczak i Dorota Bobyk.

- Wszystko zaczęło się 5 września 1962 r., kiedy otwarto pierwszą w województwie szkołę typu pawilonowego, gdzie mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 10 i VII Liceum Ogólnokształcące – mówiła dr Beata Joksz-Skibińska. – Jesteśmy szkołą, w której dokonano wielu zmian. Od tego roku szkolnego kończy swoją działalność Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, a zaczyna funkcjonować Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego. W jego skład wchodzi SP Nr 10 Sportowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego i VII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. 

Dyrektor B. Joksz-Skibińska podziękowała swoim poprzednikom dyrektorom, którzy przyczynili się do sukcesu szkoły, ale i wszystkim byłym i obecnym nauczycielom i uczniom.

Śpiewający radny

Na wysokości zadania stanęli nauczyciele, którzy nie mieli zamiaru jedynie wypinać piersi do orderów. Jak zapowiedziano najsprawniejsi z nich na parkiecie pokazali jubileuszowy taniec. Wodzirejem okazał się Grzegorz Hryniewicz, śpiewający radny, znany choćby z duetów z gwiazdami podczas gal charytatywnych „Warto jest pomagać”.

W okrągłym jubileuszu uczestniczyli też Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, lubuski wicekurator oświaty i Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta oraz przedstawiciele rady rodziców i klubów sportowych. Robert Skowron, szef Lubuskiego Związku Piłki Nożnej podarował młodzieży jak to dowcipnie wyraził zamiast bukietu kwiatów – bukiet piłek. – Obecny na tej sali nagrodzony medalem od prezydenta Stanisław Gąsior wychował kilku znakomitych piłkarzy między innymi reprezentanta Polski Tymoteusza Puchacza – chwalił trenera R. Skowron.

- Jestem dumny z uczniów i nauczycieli, że stworzyli najlepszą szkołę sportową w województwie lubuskim. Gratuluję pięknego jubileuszu – mówił do nauczycieli prezydent Janusz Kubicki.

To szkoła z tradycjami

Historia placówki jest bardzo bogata. W roku szkolnym 1970/1971 utworzono klasy sportowe o profilu pływackim. Obecnie ta dyscyplina jest jedną z wiodących w szkole. Uczniowie z powodzeniem ćwiczą tu też piłkę nożną, akrobatykę, siatkówkę, koszykówkę i lekkoatletykę z elementami innych dyscyplin sportu. SP Nr 10 status szkoły sportowej uzyskała w 1973 r. W 1977 r. „Dziesiątka” otrzymała imię słynnego biegacza długodystansowca Janusza Kusocińskiego. W 1993 r. na bazie SP nr 10 powstaje VI Liceum Ogólnokształcące przekształcone w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Ważnym rokiem był 2002, kiedy to połączono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Zespołem Szkół Sportowych i utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, jego dyrektorem został Zygfryd Ganecki. W roku szkolnym 2003/2004 szkoła przeprowadziła się z budynku przy ul. Zamenhoffa 1 do budynku Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Wyspiańskiego 23. Nie można nie wspomnieć o 28 lipca 2004 r., kiedy narodził się Ośrodek Szkolenia Młodzieży Uzdolnionej Sportowo i roku szkolnym 2017/2018, kiedy powstały oddział pierwszej klasy w pływaniu i w porozumieniu z Akademią Macieja Murawskiego oddział piłki nożnej.

 

rk

 

 

kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…
kwiecień 16, 2024

Skakali po samochodzie. Błyskawicznie zatrzymani przez zielonogórskich policjantów!

W minioną niedzielę (14.04) w nocy dyżurny komendy Miejskiej Policji…
kwiecień 15, 2024

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w śródmieściu

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w…
kwiecień 15, 2024

Uwaga, nie będzie prądu w Zielonej Górze!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 12, 2024

O rowerowe laury

Za oknem piękna wiosna, a to oznacza jedno - rozpoczął…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

Trwa dystrybucja kart na kąpielisko H2Ochla [WIDEO/ZDJĘCIA]

Ponad 8 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend nowe kąpielisko w Ochli. Dni otwarte okazały…

Apteki w Zielonej Górze 24 na dobę! [DYŻURY]

Zielonogórzanie od 16 kwietnia mogą już zaopatrywać się w leki i środki medyczne również w…

Otwarcie Psituliska w maju! A co z kociarnią?

- W połowie maja nowe schronisko dla piesków będzie gotowe. Później oczywiście odbiory prowadzone przez…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.