Już widać kształt ścieżki rowerowej z Zielonej Góry (Zatonia) do Nowej Soli

Już widać kształt ścieżki rowerowej z Zielonej Góry (Zatonia) do Nowej Soli fot. fb JK
- Dzięki tej drodze będziemy mogli bez żadnych przeszkód i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z nowosolskiego systemu ścieżek. W sumie będzie to ponad 200 km tras rowerowych. Na otwarcie na bank zrobimy wycieczkę na most w Stanach – napisał w mediach społecznościowych Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Cieszę się z tego, że udało się doprowadzić do budowy tej trasy, a nie było to łatwe, była to prawdziwa droga przez mękę – przypomniał prezydent.

 

Inwestycja nie powinna mieć barw partyjnych

To jedna z najbardziej upolitycznionych inwestycji w regionie i niechlubny symbol tego, jak zarząd województwa potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy na prośbę mieszkańców, nie tylko rowerzystów rozpoczęli proces budowy nowoczesnej trasy rowerowej. Gdy wszystko wskazywało na to, że ścieżka z Zielonej Góry (Zatonie) do Nowej Soli zostanie szybko zrealizowana, zarząd województwa zaczął rzucać zainteresowanym kłody pod nogi – taki twierdzili prezydenci Zielonej Góry i Nowej Soli.  – To brudna, polityczna gra Platformy Obywatelskiej, przecież ścieżka rowerowa nie ma barw politycznych, dlaczego marszałek tak się zachowuje – pytał ze zdziwieniem Janusz Kubicki, po tym gdy okazało się, że województwo nie dołoży do inwestycji. Przypominamy, przez blisko rok Powiat Nowosolski, był wzywany przez Urząd Marszałkowski do usuwania przeszkód w projekcie budowy ścieżki między Zatoniem a Nową Solą. Gdy przeszkody usunięto, urząd marszałkowski poinformował, że ścieżki i tak nie będzie, bo nie ma na nią pieniędzy.

Samorządy złożyły się na ścieżkę

Nie ma co ukrywać, pozyskanie pieniędzy na to zadanie to była wspinaczka pod wysoką górę. Powiat nowosolski, lider projektu, dostał jednak 11 mln 700 tys. zł na około 11 km ścieżki, która poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. O wkład własny zadbały zainteresowane samorządy: miasto Zielona Góra - 2 mln zł, miasto Nowa Sól - 1 mln zł, gmina Otyń - 700 tys. zł i powiat nowosolski - 300 tys. zł. Po przetargu wyszło, że ścieżka będzie aż o 7 mln zł droższa. Partnerzy samorządowi postanowili dołożyć się do zadania. W porozumieniu uwzględniono m.in. takie czynniki jak liczba mieszkańców z danego samorządu, którzy potencjalnie skorzystają z trasy łączącej ścieżkę „Kolej na Rower” z siecią ścieżek zielonogórskich. Ostatecznie miasto Zielona Góra powiększyło swój wkład do 5,5 mln zł, Nowa Sól do 3 mln zł, gmina Otyń do 1,5 mln zł i powiat nowosolski do 1 mln zł. Te zmiany zatwierdziły w maju rady miast Zielona Góry, Nowej Soli i Otynia oraz rada powiatu nowosolskiego.

 

- Dzięki tej drodze będziemy mogli bez żadnych przeszkód i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z nowosolskiego systemu ścieżek. W sumie będzie to ponad 200 km tras rowerowych. Na otwarcie na bank zrobimy wycieczkę na most w Stanach – napisał w mediach społecznościowych Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Cieszę się z tego, że udało się doprowadzić do budowy tej trasy, a nie było to łatwe, była to prawdziwa droga przez mękę – przypomniał prezydent.

 

wzg / fb JK
luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.