Kampania na biało i czarno [FELIETON]

Kampania na biało i czarno [FELIETON] fot. freepik
Lubię kampanie wyborcze. Sam w nich startuję, ale też obserwuję, jak to robią inni. Bo to niezła zabawa. Pamiętam czasy, kiedy spece od PR tłumaczyli: tylko kolor niebieski. Kwaśniewski w 1995 użył go po raz pierwszy na szeroką skalę, wygrał i potem wszyscy powtarzali - tylko niebieski. Kilka lat później Lepper uderzył w ton patriotyczny i zaordynował biało-czerwone krawaty. Początkowo z tego się śmiano, potem uznano za dobry identyfikator. W czasach, w których krawaty obowiązywały polityków, lecz każdy z nich nosił inny, jednolity zwis męski dla całej formacji był dobrym wyróżnikiem.

 

W tym sezonie modne są białe koszule i serduszka w logach. Też tak mam, choć czuję się w tym anturażu nieszczególnie. Zresztą nie ja jeden. Zbyszek Binek, lider Chynowian, wykładowca uniwersytecki też przyznał, że bez marynarki i krawata, podobnie jak ja, czuje się półnagi. Ale tak zadecydował menadżer kampanii, więc proszę nie pytać, czemu tym razem wisimy na biało. Taki trend. Tusk przywiózł go z Europy i teraz prawie wszyscy w Polsce idą w jego ślady. Dlatego wizualnie kampania nie zapowiadała się ciekawie, dopóki nie zobaczyłem plakatu lubuskiego lidera Trzeciej Drogi. Od 30 lat obserwuję kampanie wyborcze, ale po raz pierwszy zobaczyłem bilbord, na którym napis zasłania pół twarzy kandydata i nie ma na nim logo komitetu wyborczego . Czyżby próba ominięcia kodeksu wyborczego?

Pod względem haseł też jakoś szału nie ma. Kiedyś „zdrowym wyborem” był Marchewka, teraz jest Kasza. Pojawiło się też tradycyjne „ostatni będą pierwszymi”. Photoshop to już normalka, kandydatka mocno przy kości na wyborczym plakacie prezentująca się niczym Twiggy - to dziś normalność.

Moim pytaniem tygodnia jest: czy istnieją dwie Platformy? Krajowa i lubuska? Kiedy obserwuję poczynania rządu Tuska nie mam zastrzeżeń, kiedy obserwuję lubuską PO mam wrażenie, że to twór oddzielny. W Radio Indeks Kaja Rostkowska pyta wojewodę Cebulę o komisarza dla Zielonej Góry. Nie chwytam kontekstu i dzwonię do kolegi. - Krzychu ,o co chodzi z tym komisarzem?

- Nie oglądałeś konferencji nowej pani poseł, posła Sługockiego i kandydata na prezydenta? Mówili, że będą wnioskować o komisarza dla miasta.

Nie uwierzyłem, poprosiłem o powtórzenie. Powtórzył. Przysiadłem. Komisarz to sprawa bardzo poważna. Powołuje się go w nadzwyczajnych sytuacjach. Gmina przestała spłacać swoje zobowiązania, zaciąga kredyty w parabankach - przykład Rewala. Inny powód - skazanie wójta/burmistrza prawomocnym wyrokiem. Był taki przypadek w Dąbiu. Kolejny, zresztą najczęstszy powód - śmierć wójta/burmistrza jak to było w naszej Świdnicy.

Wyłączywszy skazanie i śmierć, by z takim wnioskiem wystąpić muszą być przedstawione organom gminy poważne zarzuty. Nie wystarczy chęć pozbycia się nielubianego włodarza. Gdyby wystarczyła, PiS już dawno powołałby komisarza w Warszawie. Poważni politycy o tym wiedzą. Więc czy politycy, którzy opowiadają o pomyśle komisarza dla Zielonej Góry, w sytuacji gdy nie zachodzi choćby minimum przesłanek dla takiego wniosku, mogą uchodzić za poważnych? Czy kandydat na prezydenta upatrujący swojej szansy w administracyjnym wyeliminowaniu urzędującego włodarza administracyjnie może być poważnym kandydatem? Nawet ich kolega, wojewoda Cebula mówi, że nie ma takiej możliwości. Wygląda na to, że jako były samorządowiec jest jedynym poważnym w gronie kierownictwa lubuskiej PO. Wreszcie czy partia, która ma usta pełne słów o przestrzeganiu prawa, a do rady miasta desygnuję kłamcę (od lat radny Rewers kłamie w żywe oczy, że jest mieszkańcem naszego miasta, podczas gdy wszyscy wiedzą, że mieszka w sąsiedniej gminie, w Wilkanowie - dokładny adres znany autorowi i wielu ludziom) może być traktowana poważnie? Stąd moje pytanie: czy lubuska PO jest częścią poważnej krajowej PO, na którą głosowała moja rodzina z Polski, czy tylko oddziałem PO, którego jedynym pomysłem na kampanię jest czarny PR i niepoważne pomysły?

 

Andrzej Brachmański
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.