Każdy z mieszkańców ma głos

Paweł Zalewski współorganizował warsztaty konsultacyjne z mieszkańcami na skwerze przy przystanku :Elżbietanki” w kwietniu 2019 r. - dla zwycięskiego zadania z budżetu obywatelskiego 2019  „Zielone przystanki MZK w centrum miasta” Paweł Zalewski współorganizował warsztaty konsultacyjne z mieszkańcami na skwerze przy przystanku :Elżbietanki” w kwietniu 2019 r. - dla zwycięskiego zadania z budżetu obywatelskiego 2019 „Zielone przystanki MZK w centrum miasta” Fot. Archiwum prywatne
Radny Paweł Zalewski pracował nad uchwałą dotyczącą konsultacji społecznych od kilku miesięcy. Wreszcie, po dyskusjach i poprawkach, została ona przyjęta na lutowej sesji rady miasta. Wszystkie jej zapisy zaczną obowiązywać na początku kwietnia.

 

- Na ostatniej sesji, radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie trybu i zasad przeprowadzania konsultacji społecznych. Czy ta uchwała otwiera miasto na mieszkańców?

Paweł Zalewski, radny niezależny: - Zdecydowanie. Jej największą zaletą jest to, że każdy mieszkaniec może złożyć wniosek o konsultacje. Nie musi zbierać żadnych podpisów poparcia. Ponadto mieszkańcy mają duży wpływ na to, jak konsultacje będą przebiegać. Nie decydują jedynie o temacie, ale również o terminie, zasięgu, czasie trwania, wybierają formę konsultacji. Istotnym elementem wyjścia do mieszkańców jest utworzenie stanowiska pełnomocnika ds. konsultacji w urzędzie miasta. Zyskają urzędnika, który będzie zajmował się ich sprawami.

- Jakie sprawy mogą konsultować mieszkańcy?

- Najpopularniejsze są tematy funkcjonalno-przestrzenne, ale może zaistnieć potrzeba przekonsultowania również innych spraw. Przykładowe konkretne kwestie to m.in. zagospodarowanie terenu, który obecnie jest nieużytkiem. Albo - co powinno znaleźć się w zaniedbanym parku - ławki, plac zabaw, krzewy a może rośliny kwitnące i sadzawka?  Zachęcam przede wszystkim do tego, żeby konsultować w sposób wyprzedzający. Dzięki temu nie ma później konfliktów społecznych. Jeśli mieszkańcy widzą coś, co należy zmienić lub poprawić w mieście, mogą uzgodnić między sobą spójną wersję tego, jak ta zmiana ma wyglądać. Mając wyniki konsultacji, prezydentowi jest łatwiej podjąć decyzję w danym temacie.

- W jaki sposób można składać wnioski o konsultację?

- Przygotowaliśmy propozycję wniosku, który jest prosty i przystępny. Zachęcam do korzystania z tego gotowego wzoru, bo dzięki temu nie przeoczy się żadnego punktu, nie zapomni się o ważnych informacjach i szczegółach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać ze zwykłej kartki papieru. Wniosek można złożyć w ratuszu w Biurze Rady Miasta lub wysłać skan na adres mailowy  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wniosek jest kierowany do nowej komisji. Jej przewodniczący będzie weryfikował wnioski, kontaktował się z mieszkańcami, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Następnie komisja wyda opinię i wniosek trafi na sesję rady miasta. Jeśli radni przyjmą uchwałę, prezydent będzie mógł zrealizować konsultację.

- Jakie zmiany w porównaniu do pierwszej wersji uchwały zostały wprowadzone podczas rozmów z radnymi Koalicji Obywatelskiej?

- To po części powrót do propozycji, które wcześniej składałem, ale też różne dopiski techniczne. Prezydent od razu zaakceptował te poprawki. Zostały m.in. zapisane dodatkowe sposoby konsultacji, również metodami pośrednimi, czyli przez internet. Jeśli ktoś nie chce lub nie może wziąć udziału w spotkaniu, będzie mógł wyrazić swoją opinię siedząc w domowym zaciszu.

- Jest pan zadowolony z ostatecznej wersji uchwały i tego, że została wreszcie przyjęta?

- Tak, jestem zadowolony, bo od początku zależało mi na wyjściu do mieszkańców. Wcześniej nie było możliwości składania wniosków, a teraz zostało to bardzo mocno podkreślone. Wiele spraw można ustalać z mieszkańcami i na podstawie ich opinii podejmować lepsze decyzje. Dzięki konsultacjom przestrzeń, w której żyją zielonogórzanie, będzie bardziej dostosowana do ich potrzeb i wspólnie będziemy mogli budować nasze miasto.

- Dziękuję.

 

Agata Przybylska-ŁZ
październik 06, 2022

75-lat Biblioteki "NORWIDA" - Prezydent uhonorował bibliotekarzy [ZDJĘCIA / VIDEO]

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana…
październik 06, 2022

Zderzenie osobówki z motocyklistą - Kto nie ustąpił pierwszeństwa? [FILM]

W środę (5 października) w Zielonej Górze doszło do dwóch…
październik 06, 2022

R. Górski: Zainteresowanie szczepieniami na COVID-19 jest spore

Jak wygląda zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Zielonej Górze? To…
październik 06, 2022

Zbieraj kasztany i pomóż dzielnemu Olafowi

Olaf urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą, wodogłowiem oraz niedowładem…
październik 05, 2022

Bociany z UZ doleciały już do Czadu oraz Sudanu. Mają GPS

W sierpniu młode bociany z naszego regionu wyruszyły w kierunku…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.