Konkurs na rysunek satyryczny

Konkurs na rysunek satyryczny
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida ogłosiła XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tematem tegorocznej edycji jest Plastik. Współorganizatorem wydarzenia jest Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Plastik jest wszechobecny. Mamy plastikowe opakowania, plastikowe ubrania i plastikowe zabawki. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu plastik był cudownym materiałem, który oszczędzał naturalne zasoby i lasy. Obecnie stał się wielkim problemem. Plastikiem są zanieczyszczone oceany, morska fauna go połyka i ginie. Podobno już w 2050 r. będzie więcej plastikowych butelek, niż ryb. Tworzywa sztuczne raz uwolnione do środowiska, rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat.  W  łańcuchu pokarmowym mikroplastik trafia w końcu na nasze stoły. W 2021 r. wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca użycia wielu plastikowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce, talerze czy słomki do napojów. To światełko w tunelu. Powinniśmy  dbać o powtórne wykorzystanie opakowań plastikowych, gdyż obecnie 90 proc. plastiku nie jest poddane recyklingowi. Plastik nie zawsze jest zły, ma wiele zalet choćby w medycynie. Organizatorzy konkursu chcą kształtować świadome ekologiczne postawy, także za pomocą wyostrzonej satyry, jak również zwracać uwagę i piętnować. Hasło tegorocznego konkursu jest wieloznaczne. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego.  Można więc  temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie, byle satyrycznie. Warto się postarać, bo najlepsze prace zostaną zaprezentowane w wielu galeriach i salonach wystawowych w kraju. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny kierowany jest do szerokiego grona rysowników, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Rysują adepci szkół plastycznych, architekci, inżynierowie, uczniowie, emeryci. Nadesłane prace ocenia jury w międzynarodowym składzie, rysownicy i teoretycy rysunku satyrycznego, ludzie ze świata kultury. Prace można nadsyłać do końca maja. Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowano we wrześniu. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną wysokości 5 tys. zł oraz statuetkę wykonaną przez zielonogórskiego artystę Roberta Tomaka. Poza główną nagrodą GRAND PRIX przyznane zostaną jeszcze trzy: I nagroda – 4 tys. zł, II nagroda – 3 tys. zł i III nagroda – 2 tys. zł. Organizator przewiduje też nagrody i wyróżnienia specjalne.    
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.