Konsultacje drogowe w Drzonkowie [ZDJĘCIA]

Konsultacje drogowe w Drzonkowie [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
W środę (24.05) w świetlicy sołeckiej w Drzonkowie, odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami poświęcone sposobowi równania, remontowi i naprawie dróg gruntowych. Frekwencja była duża, a urzędnicy musieli odpowiadać na trudne pytania.

 

Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. konsultacji społecznych poinformował mieszkańców sołectwa, że na miejskiej platformie poświęconej konsultacjom pojawiła się specjalna ankieta, w której można wyrazić opinie i zastrzeżenia poświęcone naprawie dróg gruntowych. – Te wszystkie uwagi mają pomóc urzędnikom, chodzi nam o to, aby ten proces usprawnić – wyjaśnił P. Dubicki. – Na platformie znajdziemy też informacje, w jaki sposób obecnie remontowane są drogi.

 

Rafał Poborski, zastępca kierownika Biura Utrzymania Dróg w magistracie opowiedział w jaki sposób planowane są remonty. – Pojawiamy się na drogach cyklicznie, nie jesteśmy jednak w stanie podać dokładnej daty. To zależy np. od warunków atmosferycznych czy sprawności sprzętu – wyjaśniał R. Poborski. - Otrzymujemy wiele pytań o budowy dróg, a my je „tylko” naprawiamy.

 

Potrzebny harmonogram napraw

 

Mieszkańcy wzięli urzędników w krzyżowy ogień pytań.

 

Prosili, aby zrezygnować z tzw. doraźnych napraw, ich zdaniem dla przykładu droga tłuczniowa (z kruszywa), powinna być uzupełniona, wyprofilowana i porządnie „ubita”. Zwracali też uwagę na potrzebę stworzenia harmonogramu remontu i budowy dróg z podziałem na lata. – Róbmy mniej, a dobrze – apelowali mieszkańcy sołectw.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć szefów zielonogórskich sołectw.

- Chciałam posłuchać, czy zmieni się sposób i częstotliwość remontu naszych dróg, nierzadko szutrowych - mówiła Irena Przybyłek, sołtyska Starego Kisielina.

 

Wprowadzają w błąd

- Co oczywiste, dla każdego mieszkańca, droga znajdująca się w pobliżu jego domu jest najważniejsza – mówi radny Tomasz Sroczyński, wiceprzewodniczący zielonogórskiej rady miasta. I dodaje: – My nie uciekamy od problemów, dwa razy do roku spotykamy się z mieszkańcami sołectw, aby porozmawiać, także o inwestycjach. Wiele dróg gruntowych w ostatnich latach zostało wykonanych. Po połączeniu miasta z gminą w sołectwie Racula powstało 16 dróg utwardzonych kostką betonową, a w sołectwie Drzonków 8. Czekamy na drugi etap rządowego programu budowy dróg lokalnych, gdzie zgłosimy kolejne jezdnie do odnowy. Z pierwszej edycji programu przez najbliższe dwa lata będzie wyremontowanych około 50 dróg, wiele z nich w Dzielnicy Nowe Miasto. Dla przykładu w najbliższym mi sołectwie Racula powstaną dwa nowe ronda, przebudowane będzie jedno skrzyżowanie i poszerzona droga od ul. Grabowej do ronda księdza kanonika Edwarda Grudzieckiego.

Radny Sroczyński zwraca też uwagę na dynamiczny rozwój dzielnicy. – Dla przykładu w sołectwach Ochla, Drzonków i Racula nowe domki jednorodzinne wyrastają jak grzyby po deszczu. Ubolewam nad tym, że deweloperzy nie tworzą gotowych osiedli z utwardzonymi drogami dojazdowymi i oświetleniem. Mieszkańcy dowiadują się od nich, że to zadanie miasta. Tak być nie powinno – przekonuje radny Sroczyński.

Decydują mieszkańcy

 

- Mieszkańcy i sołtysi oczekują na harmonogram napraw dróg gruntowych, bo dzięki temu będą wiedzieć, kiedy mogą spodziewać się w swoim sąsiedztwie sprzętu, który wyrówna drogę  -  przekonuje Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowe Miasto. – To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, bo po deszczach i opadach śniegu są w gorszym stanie. Spotykamy się z opinią, że ludzie którzy kupili dom lub mieszkanie od dewelopera otrzymali informację, że droga dojazdowa do ich posesji wkrótce powstanie. A ja się pytam, skąd o tym wiedzą? Bo tak się składa, że priorytetowe inwestycje drogowe ustaliliśmy podczas połączenia z miastem. Pozostałe wykonujemy na wniosek mieszkańców w określonej kolejności.

 

Klaudia Baranowska, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto: - Warto podkreślić, że każde sołectwo na zebraniach z mieszkańcami samodzielnie decyduje o kolejności remontu dróg gruntowych. Czasami ta kolejność jest zmieniana. Bywa i tak, że mieszkańcy rezygnują z remontów i przeznaczają swoje fundusze na inne cele.

 

Podsumowujące otwarte spotkanie z mieszkańcami, planowane jest w grudniu, także w świetlicy w Drzonkowie.

 

 

rk

 

 

 

marzec 04, 2024

Nowa komendant Zielonogórskiej Straży Miejskiej!

W piątek, 1 marca, pełniąca funkcję zastępcy komendanta Agnieszka Pawłow…
marzec 04, 2024

Wybierz mural oraz nazwę schroniska! [ANKIETA]

Już wiosną, zwierzaki z zielonogórskiego przytuliska, będą przebywać w nowych…
marzec 04, 2024

Wyłączenia prądu w Zielonej Górze – przygotuj się!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na dwóch ulicach w Zielonej…
marzec 04, 2024

Tomasz Sroczyński. "On żyje sprawami Dzielnicy Nowe Miasto"

 - Jego telefon dzwoni o każdej porze dnia i nocy,…
marzec 04, 2024

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Trasa Aglomeracyjna będzie dłuższa. Ogród botaniczny do rozbudowy!

To był tydzień obfity w polityczne newsy, ale nie zabrakło…

Jak idzie budowa schroniska dla zwierząt? J. Kubicki: Koniec za dwa miesiące!

- Dziś miałem okazję zobaczyć postęp prac na budowie schroniska dla zwierząt. Jeszcze dwa miesiące…

Popularność Minibusów Karsan - Powstają kolejne przystanki!

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze informuje, że w związku z rosnącą popularnością linii 101…

Zwierzęta cierpią i nie mogą liczyć na pomoc. Jest apel do wojewody! [PODPISZ PETYCJĘ /…

To była spontaniczna akcja. W niedzielne popołudnie na parkingu przy amfiteatrze radni Zielonej Razem i…

Filip Gryko nie zwalnia tempa. Gęsie Tarasy, SkyPark szkoła i rekreacja w Łężycy!

- Wielopoziomowy parking przy Palmiarni to jego pomysł. Podobnie jak SkyPark, czyli plac zabaw na…

Kampania na biało i czarno [FELIETON]

Lubię kampanie wyborcze. Sam w nich startuję, ale też obserwuję, jak to robią inni. Bo…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.