Konsultacje drogowe w Drzonkowie [ZDJĘCIA]

Konsultacje drogowe w Drzonkowie [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
W środę (24.05) w świetlicy sołeckiej w Drzonkowie, odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami poświęcone sposobowi równania, remontowi i naprawie dróg gruntowych. Frekwencja była duża, a urzędnicy musieli odpowiadać na trudne pytania.

 

Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. konsultacji społecznych poinformował mieszkańców sołectwa, że na miejskiej platformie poświęconej konsultacjom pojawiła się specjalna ankieta, w której można wyrazić opinie i zastrzeżenia poświęcone naprawie dróg gruntowych. – Te wszystkie uwagi mają pomóc urzędnikom, chodzi nam o to, aby ten proces usprawnić – wyjaśnił P. Dubicki. – Na platformie znajdziemy też informacje, w jaki sposób obecnie remontowane są drogi.

 

Rafał Poborski, zastępca kierownika Biura Utrzymania Dróg w magistracie opowiedział w jaki sposób planowane są remonty. – Pojawiamy się na drogach cyklicznie, nie jesteśmy jednak w stanie podać dokładnej daty. To zależy np. od warunków atmosferycznych czy sprawności sprzętu – wyjaśniał R. Poborski. - Otrzymujemy wiele pytań o budowy dróg, a my je „tylko” naprawiamy.

 

Potrzebny harmonogram napraw

 

Mieszkańcy wzięli urzędników w krzyżowy ogień pytań.

 

Prosili, aby zrezygnować z tzw. doraźnych napraw, ich zdaniem dla przykładu droga tłuczniowa (z kruszywa), powinna być uzupełniona, wyprofilowana i porządnie „ubita”. Zwracali też uwagę na potrzebę stworzenia harmonogramu remontu i budowy dróg z podziałem na lata. – Róbmy mniej, a dobrze – apelowali mieszkańcy sołectw.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć szefów zielonogórskich sołectw.

- Chciałam posłuchać, czy zmieni się sposób i częstotliwość remontu naszych dróg, nierzadko szutrowych - mówiła Irena Przybyłek, sołtyska Starego Kisielina.

 

Wprowadzają w błąd

- Co oczywiste, dla każdego mieszkańca, droga znajdująca się w pobliżu jego domu jest najważniejsza – mówi radny Tomasz Sroczyński, wiceprzewodniczący zielonogórskiej rady miasta. I dodaje: – My nie uciekamy od problemów, dwa razy do roku spotykamy się z mieszkańcami sołectw, aby porozmawiać, także o inwestycjach. Wiele dróg gruntowych w ostatnich latach zostało wykonanych. Po połączeniu miasta z gminą w sołectwie Racula powstało 16 dróg utwardzonych kostką betonową, a w sołectwie Drzonków 8. Czekamy na drugi etap rządowego programu budowy dróg lokalnych, gdzie zgłosimy kolejne jezdnie do odnowy. Z pierwszej edycji programu przez najbliższe dwa lata będzie wyremontowanych około 50 dróg, wiele z nich w Dzielnicy Nowe Miasto. Dla przykładu w najbliższym mi sołectwie Racula powstaną dwa nowe ronda, przebudowane będzie jedno skrzyżowanie i poszerzona droga od ul. Grabowej do ronda księdza kanonika Edwarda Grudzieckiego.

Radny Sroczyński zwraca też uwagę na dynamiczny rozwój dzielnicy. – Dla przykładu w sołectwach Ochla, Drzonków i Racula nowe domki jednorodzinne wyrastają jak grzyby po deszczu. Ubolewam nad tym, że deweloperzy nie tworzą gotowych osiedli z utwardzonymi drogami dojazdowymi i oświetleniem. Mieszkańcy dowiadują się od nich, że to zadanie miasta. Tak być nie powinno – przekonuje radny Sroczyński.

Decydują mieszkańcy

 

- Mieszkańcy i sołtysi oczekują na harmonogram napraw dróg gruntowych, bo dzięki temu będą wiedzieć, kiedy mogą spodziewać się w swoim sąsiedztwie sprzętu, który wyrówna drogę  -  przekonuje Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowe Miasto. – To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, bo po deszczach i opadach śniegu są w gorszym stanie. Spotykamy się z opinią, że ludzie którzy kupili dom lub mieszkanie od dewelopera otrzymali informację, że droga dojazdowa do ich posesji wkrótce powstanie. A ja się pytam, skąd o tym wiedzą? Bo tak się składa, że priorytetowe inwestycje drogowe ustaliliśmy podczas połączenia z miastem. Pozostałe wykonujemy na wniosek mieszkańców w określonej kolejności.

 

Klaudia Baranowska, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto: - Warto podkreślić, że każde sołectwo na zebraniach z mieszkańcami samodzielnie decyduje o kolejności remontu dróg gruntowych. Czasami ta kolejność jest zmieniana. Bywa i tak, że mieszkańcy rezygnują z remontów i przeznaczają swoje fundusze na inne cele.

 

Podsumowujące otwarte spotkanie z mieszkańcami, planowane jest w grudniu, także w świetlicy w Drzonkowie.

 

 

rk

 

 

 

czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.