Konsultacje drogowe w Drzonkowie [ZDJĘCIA]

Konsultacje drogowe w Drzonkowie [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
W środę (24.05) w świetlicy sołeckiej w Drzonkowie, odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami poświęcone sposobowi równania, remontowi i naprawie dróg gruntowych. Frekwencja była duża, a urzędnicy musieli odpowiadać na trudne pytania.

 

Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. konsultacji społecznych poinformował mieszkańców sołectwa, że na miejskiej platformie poświęconej konsultacjom pojawiła się specjalna ankieta, w której można wyrazić opinie i zastrzeżenia poświęcone naprawie dróg gruntowych. – Te wszystkie uwagi mają pomóc urzędnikom, chodzi nam o to, aby ten proces usprawnić – wyjaśnił P. Dubicki. – Na platformie znajdziemy też informacje, w jaki sposób obecnie remontowane są drogi.

 

Rafał Poborski, zastępca kierownika Biura Utrzymania Dróg w magistracie opowiedział w jaki sposób planowane są remonty. – Pojawiamy się na drogach cyklicznie, nie jesteśmy jednak w stanie podać dokładnej daty. To zależy np. od warunków atmosferycznych czy sprawności sprzętu – wyjaśniał R. Poborski. - Otrzymujemy wiele pytań o budowy dróg, a my je „tylko” naprawiamy.

 

Potrzebny harmonogram napraw

 

Mieszkańcy wzięli urzędników w krzyżowy ogień pytań.

 

Prosili, aby zrezygnować z tzw. doraźnych napraw, ich zdaniem dla przykładu droga tłuczniowa (z kruszywa), powinna być uzupełniona, wyprofilowana i porządnie „ubita”. Zwracali też uwagę na potrzebę stworzenia harmonogramu remontu i budowy dróg z podziałem na lata. – Róbmy mniej, a dobrze – apelowali mieszkańcy sołectw.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć szefów zielonogórskich sołectw.

- Chciałam posłuchać, czy zmieni się sposób i częstotliwość remontu naszych dróg, nierzadko szutrowych - mówiła Irena Przybyłek, sołtyska Starego Kisielina.

 

Wprowadzają w błąd

- Co oczywiste, dla każdego mieszkańca, droga znajdująca się w pobliżu jego domu jest najważniejsza – mówi radny Tomasz Sroczyński, wiceprzewodniczący zielonogórskiej rady miasta. I dodaje: – My nie uciekamy od problemów, dwa razy do roku spotykamy się z mieszkańcami sołectw, aby porozmawiać, także o inwestycjach. Wiele dróg gruntowych w ostatnich latach zostało wykonanych. Po połączeniu miasta z gminą w sołectwie Racula powstało 16 dróg utwardzonych kostką betonową, a w sołectwie Drzonków 8. Czekamy na drugi etap rządowego programu budowy dróg lokalnych, gdzie zgłosimy kolejne jezdnie do odnowy. Z pierwszej edycji programu przez najbliższe dwa lata będzie wyremontowanych około 50 dróg, wiele z nich w Dzielnicy Nowe Miasto. Dla przykładu w najbliższym mi sołectwie Racula powstaną dwa nowe ronda, przebudowane będzie jedno skrzyżowanie i poszerzona droga od ul. Grabowej do ronda księdza kanonika Edwarda Grudzieckiego.

Radny Sroczyński zwraca też uwagę na dynamiczny rozwój dzielnicy. – Dla przykładu w sołectwach Ochla, Drzonków i Racula nowe domki jednorodzinne wyrastają jak grzyby po deszczu. Ubolewam nad tym, że deweloperzy nie tworzą gotowych osiedli z utwardzonymi drogami dojazdowymi i oświetleniem. Mieszkańcy dowiadują się od nich, że to zadanie miasta. Tak być nie powinno – przekonuje radny Sroczyński.

Decydują mieszkańcy

 

- Mieszkańcy i sołtysi oczekują na harmonogram napraw dróg gruntowych, bo dzięki temu będą wiedzieć, kiedy mogą spodziewać się w swoim sąsiedztwie sprzętu, który wyrówna drogę  -  przekonuje Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowe Miasto. – To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, bo po deszczach i opadach śniegu są w gorszym stanie. Spotykamy się z opinią, że ludzie którzy kupili dom lub mieszkanie od dewelopera otrzymali informację, że droga dojazdowa do ich posesji wkrótce powstanie. A ja się pytam, skąd o tym wiedzą? Bo tak się składa, że priorytetowe inwestycje drogowe ustaliliśmy podczas połączenia z miastem. Pozostałe wykonujemy na wniosek mieszkańców w określonej kolejności.

 

Klaudia Baranowska, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto: - Warto podkreślić, że każde sołectwo na zebraniach z mieszkańcami samodzielnie decyduje o kolejności remontu dróg gruntowych. Czasami ta kolejność jest zmieniana. Bywa i tak, że mieszkańcy rezygnują z remontów i przeznaczają swoje fundusze na inne cele.

 

Podsumowujące otwarte spotkanie z mieszkańcami, planowane jest w grudniu, także w świetlicy w Drzonkowie.

 

 

rk

 

 

 

kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…
kwiecień 16, 2024

Skakali po samochodzie. Błyskawicznie zatrzymani przez zielonogórskich policjantów!

W minioną niedzielę (14.04) w nocy dyżurny komendy Miejskiej Policji…
kwiecień 15, 2024

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w śródmieściu

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w…
kwiecień 15, 2024

Uwaga, nie będzie prądu w Zielonej Górze!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 12, 2024

O rowerowe laury

Za oknem piękna wiosna, a to oznacza jedno - rozpoczął…

Apteki w Zielonej Górze 24 na dobę! [DYŻURY]

Zielonogórzanie od 16 kwietnia mogą już zaopatrywać się w leki i środki medyczne również w…

Otwarcie Psituliska w maju! A co z kociarnią?

- W połowie maja nowe schronisko dla piesków będzie gotowe. Później oczywiście odbiory prowadzone przez…

W środę przejedź się Ikarusem!

Ikarusy. Czy ktoś jeszcze pamięta te autobusy? Dawniej stanowiły podstawę taboru autobusowego każdego miejskiego przewoźnika…

Centrum Rodziny ze wsparciem miasta [ZDJĘCIA / WIDEO]

Nowa siedziba Fundacji Centrum Rodziny wraz hospicjum perinatalnym przy ul. Langiewicza rośnie w oczach. Obiekt…

Winne Wzgórze w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Winne Wzgórze to symbol Zielonej Góry, trudno o bardziej reprezentatywne miejsce. To właśnie tu najczęściej…

Za wodę, czynsz, bilety MZK i śmieci nie zapłacimy ani złotówki więcej. Gwarancje Kubickiego! [WIDEO]

- Od polityków Platformy Obywatelskiej na każdym kroku słyszmy o regulacjach cen. Co kryje się…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.