KONSULTACJE! Możesz zgłosić uwagi do strategii rozwoju miasta

KONSULTACJE! Możesz zgłosić uwagi do strategii rozwoju miasta fot. dron wzg
Zielonogórski magistrat zaprasza na rozpoczynające się konsultacje w sprawie „Strategii Rozwoju Miasta na lata 2023-2030”. To jeden z najważniejszych dokumentów, od niego m.in. zależy czy będziemy żyli w przyjaznej, wygodnej i szybko rozwijającej się Zielonej Górze.

 

Według projektu strategii, Zielona Góra w 2030 roku ma jeszcze bardziej zasługiwać na swoją nazwę niż obecnie. Co się składa na tę wizję? Firmy wprowadzą w życie innowacyjne technologie, które harmonijnie współistnieją z powiększającymi się obszarami zieleni w mieście. Na ulicach przyjemny cień drzew pozwala mieszkańcom na chwilę oddechu w upalne dni. Uniwersytet Zielonogórski wzmocnił jakość nauczania i atrakcyjność kierunków studiów, co ściąga do miasta więcej kandydatów na studia. Ponadto pojawiły się nowe usługi i rozrywka atrakcyjna dla młodych. Z kolei polityka mieszkaniowa miasta przyciąga specjalistów niezbędnych w nowych firmach technologicznych. Miastu udało się też pogodzić interesy starszego i młodego pokolenia. Takie są założenia.

 

Kolejny etap prac

- Od 27 marca „Strategia Rozwoju Miasta na lata 2023-2030” jest do publicznego wglądu - mówi Małgorzata Maśko-Horyza, dyrektorka Departamentu Rozwoju Miasta. I dodaje: - To kolejny etap prac nad dokumentem. W grudniu zeszłego roku podczas spotkania warsztatowego z udziałem m.in. organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz miasta, radnych oraz przedstawicieli Uniwersytetu Zielonogórskiego podsumowaliśmy Diagnozę Stanu Miasta. Wyznaczyliśmy wtedy główne trendy rozwoju Zielonej Góry. Obecnie mieszkańcy mogą złożyć uwagi do konkretnych zapisów tego projektu. Znajdą go w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie poświęconej konsultacjom społecznym: https://zielonagora.konsultacjejst.pl/. Mogą wyrazić swoją opinię w tej sprawie w formularzu uwag lub wypełnić anonimową ankietę.

 

Nowoczesne zarządzanie

Dlaczego to tak ważny dokument? - Strategia pokazuje nam do czego będziemy dążyć przez najbliższe siedem lat, wizję rozwoju Zielonej Góry w 2030 roku. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne zarządzanie miastem bez takiego kompleksowego opracowania - spieszy z odpowiedzią M. Maśko-Horyza. - Miasto o jakim marzymy ma nie tylko przyciągnąć młodych ludzi do studiowana u nas, ale też zachęcić ich, aby z nami zostali po studiach dzięki dobrze płatnym miejscom pracy w firmach wysokich technologii. Jednak z racji starzejącego się społeczeństwa szczególną troską i opieką chcemy też otoczyć seniorów. Nie mogą samotnie siedzieć w domach, powinni aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. Oczywiście, dobrze wiemy, że mamy w sąsiedztwie Poznań, Wrocław i Berlin, ale na przykładzie sukcesu wielu naszych firm z branży nowoczesnych technologii wiemy już, że możemy świetnie się rozwijać.

 

Dla młodych i seniorów

Jak podkreśla pani dyrektor Zielona Góra jest obecnie miastem, w którym dobrze się żyje, „kompaktowym”, gdzie do wszystkich najważniejszych instytucji publicznych i kulturalnych oraz terenów zielonych jest blisko. Plan jest jednak ambitny - Winny Gród ma nie tylko utrzymać, ale dodatkowo wzmocnić swój potencjał.

Jakie rozwiązania zaproponowano podczas wspomnianych wcześniej warsztatów? Dla młodych m.in.: place zabaw dla nastolatków, stypendia dla uczniów i studentów z dobrymi wynikami wiążące ich z miastem, strefy ograniczenia ruchu, miejski program in-vitro, poszerzenie oferty kulturalnej oraz tworzenie małych przychodni i placówek edukacyjnych w wielu miejscach miasta. Dla seniorów z kolei: likwidację barier architektonicznych, współpracę z UZ w zakresie kształcenia kadr realizujących usługi dla osób dojrzałych, rozwój usług opiekuńczych, stworzenie aplikacji z mapą miejsc przeznaczonych dla seniorów, możliwością wskazania obszarów problemowych, itd. oraz działania z zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Miasto ma dbać też o klimat, dlatego zaproponowano utworzenie nowych parków i zaprojektowanie terenów zielonych, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, dalszą likwidację kopciuchów i inwestycje w fotowoltaikę.

 

Przewaga oparta na wiedzy

- Przyszłość Zielonej Góry opieramy na rozwoju i budowaniu przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy - podsumowuje wiceprezydent Dariusz Lesicki. - To miasto uniwersyteckie. To Europejskie Centrum Elektromobilności. To „Krzemowa Góra”. To też miasto zrównoważonej polityki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz uzgodnionej z dojrzałą częścią mieszkańców rozsądnej polityki senioralnej. Miasto ekologicznego transportu przyjazne do życia dla mieszkańców.

 

(rk)
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…
wrzesień 22, 2023

Dni otwarte zabytkowej piwnicy winiarskiej Carla Engmanna

Stowarzyszenie Promocji Winnic i Produktów Regionalnych, w ramach obchodów 800-lecia…
wrzesień 21, 2023

Pirat drogowy na Szosie Kisielińskiej - 113 km/h - Teraz 3 miesiące spacerkiem do pracy!

Podczas dzisiejszych działań PRĘDKOŚĆ policjanci zatrzymali prawo jazdy na 3…
wrzesień 21, 2023

Bieg na jubileusz. 250 biegaczy i 6 km ulicami Zielonej Góry

W niedzielę odbędzie się „Bieg 700-lecia uzyskania praw miejskich”. To…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

Dzień otwarty na zajezdni MZK. „Zielonogórzanie pokochali elektryki” [ZDJĘCIA / WIDEO]

Miejski Zakład Komunikacji zaprasza w sobotę, 23 września, na dzień otwarty na zajezdni przy ul.…

Bronił „Medyka” i stracił pracę. Nie odpuścił i wraca!

To była polityczna zemsta marszałek Elżbiety Polak! - tak komentowane było odwołanie Jarosława Marcinkowskiego z…

F. Czeszyk: Mamy patent na zwijanie asfaltu. Pora na SP1 [WIZUALIZACJE]

- Zwinęliśmy asfalt na Kaczym Dole, to po sąsiedzku, przy SP1 też szykujemy się do…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.