Konsultacje w Zawadzie – będzie przebudowa progów zwalniających przy ulicy Szkolnej

Konsultacje w Zawadzie – będzie przebudowa progów zwalniających przy ulicy Szkolnej fot. Piotr Jędzura ŁZ
W poniedziałek (22 listopada) urząd miasta zorganizował spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami ulicy Szkolnej w Zawadzie. Zielonogórzanie mają zastrzeżenia do złego stanu nawierzchni ulicy i hałaśliwych progów zwalniających, przez które, jak twierdzą, pękają ściany w domach. – Podczas spotkania doszliśmy do konstruktywnych wniosków. Wiosną 2022 roku, w miejscu istniejących, wyspowych progów zwalniających, wybudujemy próg nowego typu, który powinien sprostać oczekiwaniom mieszkańców – zapewnia Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie.

 

Decyzję o organizacji konsultacji w Zawadzie, podjął prezydent Janusz Kubicki. Dyrektor K. Staniszewski przedstawił kilka możliwych wariantów rozwiązania problemu. Dyskusja momentami była gorąca. Spotkanie, na którym pojawiło się 23 mieszkańców, sołtys Zawady Jan Smoter i przedstawiciele rady sołeckiej, trwało ok. 2,5 godziny. Jak wyjaśnia Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta ds. konsultacji społecznych, na światło dzienne wyszły inne problemy m.in. kwestia zalewania ścieżki rowerowej po większych opadach deszczu. – Po długiej dyskusji mieszkańcy zgodzili się, że potrzebne są pilne remonty – wyjaśnia P. Dubicki.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Poprawi się bezpieczeństwo na ul. Szkolnej w Zawadzie

Obecnie przy ul. Szkolnej funkcjonują tradycyjne „garby” wyspowe, tzw. poduszki ustawione blisko siebie. Przejeżdżające po nich samochody ciężarowe powodują hałas i drgania budynków. Zdaniem zdenerwowanych mieszkańców uczestniczących w konsultacjach, powoduje to niszczenie elewacji budynków, a ściany pękają. – Obowiązujące przepisy nie pozwalały na zamontowanie mniej uciążliwych progów zwalniających, ustawodawcy twierdzili, że korzystniejsze dla autobusów są wspomniane wyspy na drodze – wyjaśnia Krzysztof Staniszewski. – Podjęliśmy decyzję o realizacji progu z najazdami sinusoidalnymi, które od grudnia br., zgodnie ze zmienionymi przepisami, zostaną dopuszczone do stosowania na drogach, po których kursują autobusy. Łagodny najazd nie tylko ograniczy prędkość pojazdów i hałas, ale również pozwoli na płynniejsze pokonanie progu przez pojazdy komunikacji zbiorowej. Na płycie progu wyznaczone zostanie przejście dla pieszych, czyli powstanie tzw. przejście wyniesione. Wiosną zastosujemy takie rozwiązanie i problem poprawy bezpieczeństwa ruchu w omawianym rejonie Zawady powinien się zakończyć. Znajdziemy również skuteczne rozwiązanie nadmiaru wody przy progu – deklaruje dyrektor.

Sołtys jest zadowolony, że doszło do rozmów z przedstawicielami urzędu miasta. –  Próg zwalniający uprzykrza życie mieszkańcom, po planowanych zmianach wreszcie odetchną z ulgą – uważa Jan Smoter. – Troszkę większy kłopot mamy ze ścieżką rowerową, opady deszczu sprawiają, że zbiera się na niej woda. Przyczyną jest brak kanalizacji deszczowej. Odwodnienie drogi kosztuje jednak dwa razy tyle, co jej remont – tłumaczy sołtys.

Na kompleksowy remont ulicy Szkolnej nie ma na razie pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że w sołectwie Zawada brakuje zadań drogowych. Większość głównych jezdni odnowiono z wykorzystaniem funduszy sołeckich, które uruchomiono w 2015 r., po połączeniu miasta z gminą. We wtorek (23 listopada) odebrano ulicę Zawada- Łąkowa. W 2022 r. poprawi się nawierzchnia ulicy Zawada-Osiedlowa, a w kolejce czeka jeszcze Orzechowa. – W kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego powalczymy m.in. o remonty na ulicach Kwiatowej, Chmielnej, Brzozowej i Kościelnej – wylicza J. Smoter.

 

rk
grudzień 01, 2021

Prezydent: Remont amfiteatru? Teraz ruch po stronie pani marszałek

- Remont amfiteatru? Decyzja jest po stronie pani marszałek –…
grudzień 01, 2021

11 lat temu na os. Pomorskim doszło do wybuchów gazu

Wszystko wydarzyło się 11 lat temu. W kuchenkach mieszkań w…
grudzień 01, 2021

Radna proponuje, zarząd odrzuca - Poszło o turystykę

Z projektu budżetu województwa na przyszły rok zarząd wycina w…
listopad 30, 2021

Wywóz śmieci droższy - ale tylko o 4 zł

Większość radnych zagłosowała za podwyżką opłat za wywóz śmieci. Zielonogórskie…
listopad 29, 2021

Problemów z hulajnogami ciąg dalszy

Tym razem ktoś kompletnie bezmyślnie zostawił hulajnogę na parkingu w…

Narzędzia od Prezydenta dla mundurowych na wschodniej granicy

Prezydent Janusz Kubicki udowadnia, że nie jest gołosłowny. Za banerem poparcia dla służb mundurowych, który…

Za przebieg jubileuszy Zielonej Góry odpowiedzialne są dwa komitety – honorowy oraz organizacyjny

Będzie się działo w Zielonej Górze. Rok 2022 i 2023 minie bowiem pod hasłem wielkiego…

Mikołajki Miejskie w Zielonej Górze - rozświetlenie iluminacji i choinek! [PROGRAM]

Już są, chociaż na razie nie rzucają się w oczy. Dekoracje świąteczne oficjalnie rozbłysną 6…

Sytuacja COVID na UZ - ilu studentów choruje, a ilu jest na kwarantannie?

– Staramy się stworzyć takie warunki, żeby jak najbardziej zabezpieczać naszych studentów i pracowników przed…

Akcja Zima - Urząd Miasta informuje o przygotowaniach [MAPKA]

Urząd Miasta Zielona Góra poinformował o stanie przygotowania do zimowego utrzymania dróg i chodników na…

Z Sesji Rady Miasta: Klamka zapadła, świętujemy!

Zielonogórzan nikt nie musi uczyć, jak się dobrze bawić. Ba, w całej Polsce słyniemy w…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.