Kosmiczny sukces studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jakub Szczepański, Jakub Goławski i Karol Marciniak, członkowie Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej - Orbit Your Thesis! Chłopaki studiują kierunek lekarski. Jakub Szczepański i Jakub Goławski są na czwartym roku, Karol Marciniak dopiero zaczyna przygodę z medycyną. Wszyscy należą do międzyuczelnianego zespołu „Plan.A”. Wspólnie z kolegami z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali propozycję eksperymentu, którym chcą się pochwalić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Związany jest z oddziaływaniem zerowej grawitacji na komórki organizmu człowieka w przestrzeni kosmicznej. To istotne w przypadku podróży na Marsa. Część medyczną projektu koordynują studenci UZ. Projekt dostał akceptację Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zespół Planu A zaproszono do siedziby agencji (Ośrodek ESA ESTEC w Noordwijk w Holandii), aby przedstawić swój pomysł. Dotarł do finału konkursu, i stał się tym samym jednym z siedmiu najlepszych w Europie. - Aktualnie nasi studenci wraz ze swoimi partnerami naukowymi z Wrocławia i Gdańska przygotowują się do prezentacji przed ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi Ewa Sapeńko, rzecznik uczelni. Szykują się do własnej misji Studenckie Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej powstało w 2016 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Koło nie po raz pierwszy prowadzi innowacyjne badania na europejską skalę. W ubiegłym roku studencki projekt ANTARES znalazł się w finale prestiżowego konkursu Rexus/Bexus organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Na uczelni powstaje też projekt badawczy PROCJON. Studenci szykują się do własnej misji stratosferycznej z wykorzystaniem specjalnej gondoli opracowanej przez studentów z Politechniki Gdańskiej. W 2017 r. członkowie koła zorganizowali pierwszą konferencję studencką na kierunku lekarskim na UZ, a w latach 2018 i 2019 byli autorami Space Medicine EXPO.  
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 04, 2023

Kasza poczęstował Hołownię kaszą z ogórkiem od mamy. Smakowało (FILM, ZDJĘCIA)

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.