Kraj z dykty? [FELIETON]

Kraj z dykty? [FELIETON] fot. freepik / wzg
Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu się oburzyło. Jednak im dalej w las, tym bardziej widać, że prawnuk słynnego pisarza miał rację. W poniedziałek na Onecie natknąłem się na fragment opowieści dyplomaty Witolda Jurasza o organizacji powrotu z Moskwy p.o. prezydenta - marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - z uroczystości upamiętniającej zakończenie II Wojny Światowej. Czyta się z niedowierzaniem, jak przelot - kilka dni po katastrofie w Smoleńsku - organizowały służby państwa. Tak, jakby chciały dobrze zilustrować tezę Sienkiewicza. Jurasz pisze: „Jestem daleki od pisowskiej opowieści o stanie polskich spraw pod rządami innymi niż rządy PiS. Ale równocześnie po tym, czego byłem świadkiem, nikt mi nie wmówi, że państwo polskie pod rządami PO działało. Inną sprawą jest, że PiS zamiast sanacji zaoferował tylko inną ekipę ds. zarządzania bałaganem, a co gorsza, postanowił jeszcze dodać do już istniejącego bałaganu trochę własnego nieporządku”. Te zdania cytuję, bo doskonale korespondują z tym, co właśnie dzieje się na lokalnym podwórku.

 

Jak myśleć dobrze o własnym państwie, kiedy jego organy mają w nosie potrzeby obywateli i dwóch marszałków województwa nie jest w stanie dogadać się w sprawie tak oczywistej jak bezpośrednie połączenie kolejowe Zielonej Góry i Wrocławia. Nie mam wątpliwości, że zadziałały tu tylko względy ambicjonalne. Marszałkowie postanowili sobie udowodnić, kto jest ważniejszy. Potrzeby ludzi nie mają znaczenia. A to znaczy, że państwo nie funkcjonuje jak należy.

Podobnie jest z połączeniem do Poznania. Najpierw przez lata linię remontowano, narażając nas na uciążliwości komunikacji zastępczej, teraz rozkład jazdy zupełnie odbiega od oczekiwań zielonogórzan. I co? I nic. Państwo ma to w nosie, a organy samorządu wojewódzkiego nie są w stanie (lub nie chcą) przymusić kolei do działania zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców.

Za PRL-u narzekaliśmy na kolej. Że przepełniona, spóźnialska, brudna. Nie macie jednak wrażenia, że mimo wszystko było lepiej? Pociągi kursowały częściej, rozkład jazdy był lepszy, dostosowany do potrzeb.

Państwo to nie tylko to, co dzieje się w Warszawie na Wiejskiej i Alejach Ujazdowskich. To także to, co dzieje się wokół nas. Czy kolejka do lekarza specjalisty jest długa czy krótka, czy PKS jedzie do Słonego, czy poczta działa w niedzielę itp. Samorząd też jest częścią państwa. O ile ten gminny i miejski jest pod dużą kontrolą i naciskiem mieszkańców, to powiatowy i wojewódzki w całej Polsce mocno się „wysferzył”, czego historia połączeń kolejowych naszego miasta z Poznaniem, Wrocławiem i Warszawą jest najlepszym przykładem. Oj, długa droga przed nowym rządem, by poprawić to, co zepsuł nie tylko ten poprzedni. Ma bowiem rację ambasador Jurasz, że państwo z dykty nie zaczęło się w roku 2015, a raczej w 2005.

Z innych wiadomości komunikacyjnych - zaskoczył mnie „in plus” wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Wiedliśmy od chwili połączenia z gminą spór o drogę z Ochli do Świdnicy. Uważałem jej naprawę za jedną z najpilniejszych. Wiceprezydent obiecał, że wyremontujemy ją, gdy powstanie obwodnica południowa. Wtedy dopiero obwodnicę planowano. Dlatego zaskoczyło mnie, gdy w projekcie budżetu zobaczyłem pieniądze na remont drogi nr 279 w granicach miasta. Kaliszuk słowa dotrzymał. Jeśli jeszcze samorząd województwa wyremontuje odcinek od granic miasta do Świdnicy i dalej do Buchałowa - postanie przyzwoita droga alternatywna.

 

Andrzej Brachmański
luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…
luty 28, 2024

Chwila nieuwagi i trzy rozbite samochody

Trzy uszkodzone pojazdy i jedna osoba zabrana na badania do…
luty 28, 2024

Z ringu do ratusza. Trener Tomasz Pasek kandydatem do Rady Miasta

- Fighterem jestem, ale już nie sportowym, tylko życiowym –…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.