Lasy to nasze wspólne dobro, a jednak w nich śmiecimy

Lasy to nasze wspólne dobro, a jednak w nich śmiecimy fot. Bartosz Miroslawski / wzg
Jest regułą, że zielonogórzanie cieszą się z nowych nasadzeń w mieście. Chętnie też podkreślamy nasze przywiązanie do zieleni i przyrody. Ale jednocześnie sami wciąż śmiecimy w pobliskich lasach. – Walczymy z tym od lat, ale problem nie zniknął – twierdzi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

 

Wiele na temat tego, jak wygląda skala wyrzucania odpadów w lasach mogą powiedzieć pracownicy Nadleśnictwa Zielona Góra. – Niestety, wciąż otrzymujemy sygnały od mieszkańców o kolejnych partiach śmieci znajdowanych przez spacerowiczów. Na naszym terenie przybywa miejsc, gdzie ludzie wyrzucają stare opony, AGD czy gruz. Wydaje się, że w dużej mierze jest to związane z działalnością różnych firm, które postrzegają to za świetny sposób na oszczędności – twierdzi nadleśniczy Rafał Ozimiński.

 

130 ton na 5 ha

Gdzie w ostatnim czasie leśnicy notują największy wzrost liczby nielegalnych odpadów? -  Są to lasy w okolicy Łężycy, która bardzo dynamicznie się rozrasta, ale też np. w pobliżu trasy na Krosno Odrzańskie. Tam ilość śmieci wzrasta lawinowo. Ale staramy się z tym walczyć – podkreśla nadleśniczy.

Nadleśnictwo organizuje wspólne akcje z mieszkańcami, polegające na wysprzątaniu konkretnego obszaru. Jednym z bardziej „ekstremalnych” przykładów była ostatnia inicjatywa związana z uprzątnięciem 5 ha lasu, koło miejscowości Słone.

– Zakładaliśmy, że znajduje się ich tam ok. 50 ton. Niestety, byliśmy zbytnimi optymistami, co do ilości odpadów niewidocznych, przykrytych warstwą ziemi i pokrytych roślinnością. Łącznie trzeba było usunąć aż 130 ton! Bardzo dziękujemy prezesowi Krzysztofowi Sikorze i Zakładowi Gospodarki Komunalnej, który przyjął na siebie ciężar transportu i utylizacji zgromadzonych śmieci – podkreśla R. Ozimiński. I jednocześnie zauważa, że do nadleśnictwa coraz częściej też zgłaszają się grupy osób i stowarzyszenia, które chcą sprzątnąć wybrane fragmenty lasów. – To dobry prognostyk na przyszłość – dodaje.  

 

Darmowy wywóz odpadów

Prezes ZGK przyznaje, że Zakład stara się pomagać różnym służbom oraz instytucjom w uprzątnięciu dzikich wysypisk na terenie Zielonej Góry, współpracuje też z gminą Świdnica. – W mieście nasi pracownicy regularnie pojawiają się okolicy ul. Foluszowej czy też Zachodniej, gdzie od lat ktoś wyrzuca odpady sanitarne, RTV i meble. Nie jestem w stanie tego zrozumieć. W sytuacji, gdy na wysypisku w Raculi uruchomiliśmy nowoczesny PSZOK, gdzie za darmo można, co roku wyrzucić do 2 ton odpadów, trzeba być skończonym idiotą, aby podrzucać śmieci do lasu – złości się prezes Sikora.

Ma nadzieję, że wraz ze wzrostem świadomości mieszkańców ten problem będzie w przyszłości się zmniejszał. - Na pewno na wiosnę, kiedy topniejące śniegi odsłonią odpady będziemy organizowali kolejne akcje porządkowe i edukacyjne. Dbajmy o nasze lasy, to jest nasze dobro wspólne – apeluje K. Sikora.

 

Mieszkańcy pomagają

O tym, że czasami trzeba wziąć sprawy we własne ręce wiedzą w Suchej. Gdy, jakiś czas temu lokalna Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała sprzątanie okolicznych lasów chętnych mieszkańców sołectwa nie brakowało. – Bardzo się z tego cieszę, takie oddolne inicjatywy są ważne – podkreśla radny Paweł Wysocki, który sam brał udział w akcji.

 

(md) - łz
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…
luty 01, 2023

Zielona Góra będzie tworzyć Zachodni Klaster Elektromobilności.

W miniony poniedziałek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11…
luty 02, 2023

Żużlowiec Andriej Kudriaszow walczy z rakiem. Może stracić nogę

Żużlowiec Andriej Kudriaszow ma rozległego raka skóry. Rosjanin ma problemy…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.