Lekcja ekologii zakrapiana czekoladą [WIDEO/ZDJĘCIA]

Lekcja ekologii zakrapiana czekoladą [WIDEO/ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski UM
Czy borsuk zasypia na zimę? Jeśli nie wiecie, to musiało was zabraknąć w Leśnej Osadzie przed zielonogórskim ratuszem! W środę miał tu miejsce edukacyjny piknik czyli finał akcji Ekochoinka. W wydarzenie zaangażowany był m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej, który odbierał od mieszkańców świąteczne drzewka. - Choinki są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz - tłumaczy Krzysztof Sikora, prezes ZGK. - Zielonogórzanie coraz chętniej stawiają na żywe drzewka, nasza świadomość na temat proekologicznych działań rośnie. To fantastyczne, że przyszło tu mnóstwo dzieci - mówił Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. 

 

 

 

 

 

Dla Ryszarda Lisowskiego ekologia to nie pierwszyzna. W końcu jest geografem i przyrodnikiem w SP 13. Na finale Ekochoinki też już bywał poprzednimi laty. W tym roku to już szósta edycja. Przed ratusz przyprowadził VIII c. – Jak oceniam akcję? Celująco! I, co najważniejsze, mamy jej owoce. Kiedy rozmawiałem ze swoimi wychowankami przed świętami okazało się, że zaledwie trzech uczniów ma w domu sztuczną choinkę!

- I o to chodzi. Zielonogórzanie coraz chętniej stawiają na żywe drzewka – kwituje prezydent Janusz Kubicki po rozmowach z mieszkańcami w Leśnej Osadzie. I słusznie. Sztuczne choinki są trwałe, ale ich produkcja i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna, a kiedy się jej pozbędziemy, będzie się rozkładać nawet kilkaset lat. – Ekochoinka to akcja promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska – wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nauka na słodko

Kalina, Piotrek i Szymon z VII b SP 18 mówią, że w Leśnej Osadzie wiedza łatwiej wchodzi do głowy niż w ławce. – No i można się napić gorącej czekolady. Za darmo! – śmieją się uczniowie. Za słodki napój odpowiada zielonogórska Palmiarnia. Z roku na rok krąg partnerów przedsięwzięcia się powiększa. Wszyscy prześcigają się w pomysłach na ekoedukację. W namiotach rozstawionych wokół ratusza można zakręcić kołem fortuny, rozwiązać krzyżówkę, rebus czy test, a także podotykać szyszek, nasion, igieł przeróżnych drzew. – Nasze hasło to „Miasto z klimatem”. Promujemy szeroko pojętą ochronę powietrza – relacjonuje Emilia Gaik z Biura Ochrony Środowiska zielonogórskiego magistratu.

Naprzeciw jej namiotu furorę robi stanowisko z piłą, którą w parze można przeciąć drzewo. Z okazji skorzystały dwie Hanie z III a SP 21. – Pierwszy raz coś piłowałyśmy. Było super, ale i tak najfajniej było się poprzytulać do maskotek – opowiadają. Po Leśnej Osadzie krążył bowiem szczurek, dzik i falubazowa mysz. Wrażenie robiło również stanowisko z rębakiem, który pożerał choinki. 

Przyda się wszystko

Drzewka, które zielonogórzanie wystawiają pod śmietnikowe pergole wracają do natury. Obok Urzędu Miasta i RDLP, w akcję zaangażowany jest Zakład Gospodarki Komunalnej. - Choinki odebrane od mieszkańców są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz – wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK. Zielone igiełki trafią do misek zwierząt z Malinówki, zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego.

W ubiegłym roku padł rekord, powstało aż 46 ton zrębków. Zobaczymy czy tym razem uda się go pobić. Ekopatrole będą zbierać choinki jeszcze do końca stycznia. Za drewniane krążki z miejskiej choinki z poprzedniego roku zabiorą się natomiast artyści. Powstaną na nich obrazy i płaskorzeźby. Dochód ze sprzedaży prac zasili konta wybranych przez nich akcji charytatywnych.

fot. Bartosz Mirosławski(ah) - łz
luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.