Lekcja ekologii zakrapiana czekoladą [WIDEO/ZDJĘCIA]

Lekcja ekologii zakrapiana czekoladą [WIDEO/ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski UM
Czy borsuk zasypia na zimę? Jeśli nie wiecie, to musiało was zabraknąć w Leśnej Osadzie przed zielonogórskim ratuszem! W środę miał tu miejsce edukacyjny piknik czyli finał akcji Ekochoinka. W wydarzenie zaangażowany był m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej, który odbierał od mieszkańców świąteczne drzewka. - Choinki są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz - tłumaczy Krzysztof Sikora, prezes ZGK. - Zielonogórzanie coraz chętniej stawiają na żywe drzewka, nasza świadomość na temat proekologicznych działań rośnie. To fantastyczne, że przyszło tu mnóstwo dzieci - mówił Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. 

 

 

 

 

 

Dla Ryszarda Lisowskiego ekologia to nie pierwszyzna. W końcu jest geografem i przyrodnikiem w SP 13. Na finale Ekochoinki też już bywał poprzednimi laty. W tym roku to już szósta edycja. Przed ratusz przyprowadził VIII c. – Jak oceniam akcję? Celująco! I, co najważniejsze, mamy jej owoce. Kiedy rozmawiałem ze swoimi wychowankami przed świętami okazało się, że zaledwie trzech uczniów ma w domu sztuczną choinkę!

- I o to chodzi. Zielonogórzanie coraz chętniej stawiają na żywe drzewka – kwituje prezydent Janusz Kubicki po rozmowach z mieszkańcami w Leśnej Osadzie. I słusznie. Sztuczne choinki są trwałe, ale ich produkcja i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna, a kiedy się jej pozbędziemy, będzie się rozkładać nawet kilkaset lat. – Ekochoinka to akcja promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska – wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nauka na słodko

Kalina, Piotrek i Szymon z VII b SP 18 mówią, że w Leśnej Osadzie wiedza łatwiej wchodzi do głowy niż w ławce. – No i można się napić gorącej czekolady. Za darmo! – śmieją się uczniowie. Za słodki napój odpowiada zielonogórska Palmiarnia. Z roku na rok krąg partnerów przedsięwzięcia się powiększa. Wszyscy prześcigają się w pomysłach na ekoedukację. W namiotach rozstawionych wokół ratusza można zakręcić kołem fortuny, rozwiązać krzyżówkę, rebus czy test, a także podotykać szyszek, nasion, igieł przeróżnych drzew. – Nasze hasło to „Miasto z klimatem”. Promujemy szeroko pojętą ochronę powietrza – relacjonuje Emilia Gaik z Biura Ochrony Środowiska zielonogórskiego magistratu.

Naprzeciw jej namiotu furorę robi stanowisko z piłą, którą w parze można przeciąć drzewo. Z okazji skorzystały dwie Hanie z III a SP 21. – Pierwszy raz coś piłowałyśmy. Było super, ale i tak najfajniej było się poprzytulać do maskotek – opowiadają. Po Leśnej Osadzie krążył bowiem szczurek, dzik i falubazowa mysz. Wrażenie robiło również stanowisko z rębakiem, który pożerał choinki. 

Przyda się wszystko

Drzewka, które zielonogórzanie wystawiają pod śmietnikowe pergole wracają do natury. Obok Urzędu Miasta i RDLP, w akcję zaangażowany jest Zakład Gospodarki Komunalnej. - Choinki odebrane od mieszkańców są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz – wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK. Zielone igiełki trafią do misek zwierząt z Malinówki, zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego.

W ubiegłym roku padł rekord, powstało aż 46 ton zrębków. Zobaczymy czy tym razem uda się go pobić. Ekopatrole będą zbierać choinki jeszcze do końca stycznia. Za drewniane krążki z miejskiej choinki z poprzedniego roku zabiorą się natomiast artyści. Powstaną na nich obrazy i płaskorzeźby. Dochód ze sprzedaży prac zasili konta wybranych przez nich akcji charytatywnych.

fot. Bartosz Mirosławski(ah) - łz
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…
kwiecień 16, 2024

Skakali po samochodzie. Błyskawicznie zatrzymani przez zielonogórskich policjantów!

W minioną niedzielę (14.04) w nocy dyżurny komendy Miejskiej Policji…
kwiecień 15, 2024

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w śródmieściu

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w…
kwiecień 15, 2024

Uwaga, nie będzie prądu w Zielonej Górze!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 12, 2024

O rowerowe laury

Za oknem piękna wiosna, a to oznacza jedno - rozpoczął…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

Trwa dystrybucja kart na kąpielisko H2Ochla [WIDEO/ZDJĘCIA]

Ponad 8 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend nowe kąpielisko w Ochli. Dni otwarte okazały…

Apteki w Zielonej Górze 24 na dobę! [DYŻURY]

Zielonogórzanie od 16 kwietnia mogą już zaopatrywać się w leki i środki medyczne również w…

Otwarcie Psituliska w maju! A co z kociarnią?

- W połowie maja nowe schronisko dla piesków będzie gotowe. Później oczywiście odbiory prowadzone przez…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.