Lubuska marszałek leci do Dubaju - Dostaje palmę na drogę

Lubuska marszałek leci do Dubaju - Dostaje palmę na drogę fot. Piotr Jędzura ŁZ
Prezydent Zielonej Góry wręczył palmę Marszałek Elżbieta Anna Polak. W ten sposób Janusz Kubicki zwraca uwagę na wysoką kwotę zapisaną na promocję w przyszłorocznym budżecie województwa. W sumie jest to blisko 30 mln złotych, z czego 2 mln złotych na udział w krajowych i zagranicznych targach gospodarczych. W tym prawie półtora miliona złotych na „misję gospodarczą” - do Dubaju. - W budżecie miasta Zielona Góra, który jest prawie dwa razy większy, na promocję jest zapisana kwota ponad dziesięć razy niższa. Czy w obecnych czasach „misja gospodarcza” do Dubaju jest czymś najważniejszym dla naszego województwa? Brakuje pieniędzy w szpitalu, a my lecimy do Dubaju? - pyta włodarz Zielonej Góry.

 

We wtorek, 23 listopada, Marszałek Elżbieta Polak podczas konferencji prasowej zaprezentowała projekt budżetu województwa na 2022 rok. W projekcie, po stronie dochodu zaplanowano 676,4 mln złotych, po stronie wydatków 773,9 mln. Deficyt, blisko 100 mln złotych pokryje kredyt i oszczędności z ubiegłego roku. Podczas prezentacji dokumentu zarząd województwa sporo mówił o inflacji i wysokich kosztach, ale budżetowe słupki nie zawsze wskazują na szukanie oszczędności. W budżecie zaplanowano bowiem blisko 30 mln złotych na promocję regionu, w tym ponad milion złotych na wycieczkę na targi EXPO do Dubaju.

- Dlaczego w samorządzie województwa wydajemy tak duże pieniądze na promocję. Zielona Góra przy budżecie 1,1 mld złotych wydaje 2 mln złotych na promocję. To ponad 10 razy mniej. Dla mnie ważniejsze są drogi, a nie wyjazd do Dubaju za 1,5 miliona złotych – mówił prezydent Zielonej Góry.

Temat wysokich wydatków na promocję województwa wraca z każdym rokiem. Radni sejmiku w interpelacjach bardzo często pytają o pieniądze wydawane na bilbordy z wizerunkiem marszałek Elżbiety Polak czy misje gospodarcze, w których obok przedsiębiorców uczestniczą też urzędnicy. Delegacje z urzędu marszałkowskiego odwiedziły m.in. USA i Chiny, a w przyszłym roku będą w Dubaju. Lubuszanie też coraz częściej pytają, czy w regonie nie mamy pilniejszych potrzeb niż zagraniczne wycieczki? W czasie pandemii, najważniejsza powinna być ochrona zdrowia i pomoc, tym którzy przez COVID stracili nie tylko zdrowie, ale też stabilność finansową – podkreślają mieszkańcy.

Włodarz Zielonej Góry zwrócił także uwagę na wysokie koszty administracji w samorządzie województwa zapisane w przyszłorocznym budżecie. - Koszty administracji to prawie 170 mln złotych. W Zielonej Górze, która dysponuje dwa razy większym budżetem, koszt administracji to niecałe 78 mln zł – podkreślił prezydent Zielonej Góry.

Prezydent Kubicki dopytywał też o zaplanowany na przyszły rok zakup nieruchomości w Łęknicy za ponad 5 mln złotych. - Pojawiają się informacje, że jeden z radnych, który zmienił barwy (klubowe) w ostatnim okresie jest głęboko zainteresowany tym projektem. Stąd moje pytanie, czy jest to koszt zmiany koalicji.

Urząd marszałkowski tłumaczy, że dużą część kwoty przeznaczonej na promocję, bo aż 15 mln zł to pieniądze dla połączenia lotnicze z Babimostu. Natomiast wyjazd do Dubaju zostanie sfinansowany w 99 proc. z funduszy europejskich.

 

wzg
grudzień 01, 2021

Prezydent: Remont amfiteatru? Teraz ruch po stronie pani marszałek

- Remont amfiteatru? Decyzja jest po stronie pani marszałek –…
grudzień 01, 2021

11 lat temu na os. Pomorskim doszło do wybuchów gazu

Wszystko wydarzyło się 11 lat temu. W kuchenkach mieszkań w…
grudzień 01, 2021

Radna proponuje, zarząd odrzuca - Poszło o turystykę

Z projektu budżetu województwa na przyszły rok zarząd wycina w…
listopad 30, 2021

Wywóz śmieci droższy - ale tylko o 4 zł

Większość radnych zagłosowała za podwyżką opłat za wywóz śmieci. Zielonogórskie…
listopad 29, 2021

Problemów z hulajnogami ciąg dalszy

Tym razem ktoś kompletnie bezmyślnie zostawił hulajnogę na parkingu w…

Narzędzia od Prezydenta dla mundurowych na wschodniej granicy

Prezydent Janusz Kubicki udowadnia, że nie jest gołosłowny. Za banerem poparcia dla służb mundurowych, który…

Za przebieg jubileuszy Zielonej Góry odpowiedzialne są dwa komitety – honorowy oraz organizacyjny

Będzie się działo w Zielonej Górze. Rok 2022 i 2023 minie bowiem pod hasłem wielkiego…

Mikołajki Miejskie w Zielonej Górze - rozświetlenie iluminacji i choinek! [PROGRAM]

Już są, chociaż na razie nie rzucają się w oczy. Dekoracje świąteczne oficjalnie rozbłysną 6…

Sytuacja COVID na UZ - ilu studentów choruje, a ilu jest na kwarantannie?

– Staramy się stworzyć takie warunki, żeby jak najbardziej zabezpieczać naszych studentów i pracowników przed…

Akcja Zima - Urząd Miasta informuje o przygotowaniach [MAPKA]

Urząd Miasta Zielona Góra poinformował o stanie przygotowania do zimowego utrzymania dróg i chodników na…

Z Sesji Rady Miasta: Klamka zapadła, świętujemy!

Zielonogórzan nikt nie musi uczyć, jak się dobrze bawić. Ba, w całej Polsce słyniemy w…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.